Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Ściany i podłogi

Tworzą ochronny pancerz przeciwko wilgoci i pomagają zachować nieskazitelną higienę. Ale wymagamy od nich znacznie więcej: oczekujemy, że wykreują nastrój daleki od skojarzeń sanitarnych. Ściany i podłoga to zwykle te elementy, od których zaczynają się marzenia o wyjątkowej łazience.

MOCNY WIZERUNEK

Zaledwie kilka dekad temu łazienka od progu zawiadamiała o swojej funkcji. Kafelki – zwykle identyczne jak u sąsiadów, czyli białe – wołały głośno: tu się tylko myje! Ten okres unifikacji poprzedzały jednak czasy eleganckich salonów kąpielowych. Nie wszyscy mieli wprawdzie szczęście z nich korzystać, ale właśnie wtedy narodziły się dobre wzorce. Dziś dążymy do tego, by łazienka, oprócz zaspokajania naszych higieniczno-sanitarnych potrzeb, ucieleśniała także wyobrażenia o luksusowym przybytku relaksu, a takie aspiracje każą podnosić jej rangę. Jak to zrobić najprościej? Zacierając wyrazistą praktyczność pomieszczenia. Dlatego nasze łazienki coraz częściej wyglądają jak eleganckie salony lub ekstrawaganckie wnętrza o tajemniczej funkcji, możliwej do rozszyfrowania jedynie dzięki obecności urządzeń sanitarnych.

 

Ściany i podłoga, choćby z uwagi na swoją pokaźną powierzchnię, mają w tym procesie rolę szczególną. Określają koloryt, budują klimat, wprowadzają do wnętrza fakturę, a czasem... rozmaitość faktur. Dziś, gdy nie ogranicza nas technologia, możemy wykreować w naszej łazience dowolne efekty, przy zachowaniu pełni walorów praktycznych wybranego rozwiązania. Ceramika, kamień, metal czy drewno – wszystkie te materiały mają obecnie swoje niewrażliwe na wilgoć, wodoodporne wersje. Dołącza do nich coraz częściej nienasiąkliwe z natury szkło i lana żywica – tworzywa o niezwykłym potencjale estetycznym z uwagi na swą gładkość, przezroczystość, możliwość podświetlenia i różnorodnego barwienia: powierzchniowo lub w masie.

 

Łazienka jest miejscem, w którym warto przetestować nietypowe, nawet nieco ekscentryczne zestawienia. Przecież to strefa prywatna, a i domownicy nie spędzają w niej zbyt wiele czasu. Można tu śmiało eksperymentować z mocnymi kolorami, z modnym obecnie motywem ściany-obrazu czy zaryzykować mroczny lub surowy klimat, nie obawiając się szybkiego zmęczenia. Chropowatość ścian złagodzi przecież gładkość ceramiki, a jej biel, połysk baterii i światło rozjaśnią nawet najgłębszą czerń aranżacji.

fot. DRUKNASZKLE.PL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje