Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Sztuka dekoracji okna

Świeżo urządzone, ale pozbawione zasłon wnętrze zawsze wydaje się niedokończone. By satysfakcja była pełna, a odpoczynek zasłużony, warto jak najszybciej wybrać swój sposób na dekorację okien.

TRADYCJA BIERZE GÓRĘ

Sposobów ozdabiania i zasłaniania okien jest całkiem sporo, jednak w naszych domach zdecydowanie przeważa jeden – firanki i zasłony. Po części wynika to z przywiązania do tradycji, ale prawdą jest, że tkaniny doskonale sprawdzają się jako dekoracja i uzupełniają wnętrze. Zasłaniając nimi okno, tworzymy w domu przytulne gniazdko. Odsłaniając – pozwalamy, by słońce przeniknęło do środka.

 

Firanki są elementem ozdobnym, a przy tym kryją niedoskonałości wnęki okiennej lub tego, co widać z okna. Zanim kupimy zasłony i firany, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy, by (poza funkcją regulacji dopływu światła dziennego) zasłony były same w sobie ozdobą i odwracały uwagę od widoku z okna, czy też odwrotnie mają go podkreślić.

 

W pierwszym przypadku, wybierzmy kotary przykuwające wzrok wzorem, kolorami lub fakturą. Sprawa jest o tyle trudna, że musimy zachować dostęp słońca, ale jednocześnie wybrać firany o dość gęstym splocie, które sprawią, że obraz nieatrakcyjnej ulicy czy bloku nieco rozmyje się i zblednie. Jeśli natomiast chcemy wyeksponować to, co widać za oknem, postawmy na tkaniny stonowane, nieprzyciągające uwagi i przejrzyste firanki.

fot. DECOON

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny