Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Sztuka dekoracji okna

Świeżo urządzone, ale pozbawione zasłon wnętrze zawsze wydaje się niedokończone. By satysfakcja była pełna, a odpoczynek zasłużony, warto jak najszybciej wybrać swój sposób na dekorację okien.

TRADYCJA BIERZE GÓRĘ

Sposobów ozdabiania i zasłaniania okien jest całkiem sporo, jednak w naszych domach zdecydowanie przeważa jeden – firanki i zasłony. Po części wynika to z przywiązania do tradycji, ale prawdą jest, że tkaniny doskonale sprawdzają się jako dekoracja i uzupełniają wnętrze. Zasłaniając nimi okno, tworzymy w domu przytulne gniazdko. Odsłaniając – pozwalamy, by słońce przeniknęło do środka.

 

Firanki są elementem ozdobnym, a przy tym kryją niedoskonałości wnęki okiennej lub tego, co widać z okna. Zanim kupimy zasłony i firany, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy, by (poza funkcją regulacji dopływu światła dziennego) zasłony były same w sobie ozdobą i odwracały uwagę od widoku z okna, czy też odwrotnie mają go podkreślić.

 

W pierwszym przypadku, wybierzmy kotary przykuwające wzrok wzorem, kolorami lub fakturą. Sprawa jest o tyle trudna, że musimy zachować dostęp słońca, ale jednocześnie wybrać firany o dość gęstym splocie, które sprawią, że obraz nieatrakcyjnej ulicy czy bloku nieco rozmyje się i zblednie. Jeśli natomiast chcemy wyeksponować to, co widać za oknem, postawmy na tkaniny stonowane, nieprzyciągające uwagi i przejrzyste firanki.

fot. DECOON

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje