Oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienki

Światło – nieodzowny asystent zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych – w łazience ma szczególne znaczenie. Zanim zamontujemy na suficie plafonierę, a po bokach lustra dwa kinkiety, pomyślmy o świetle inaczej. Przecież to doskonały kreator przestrzeni i niezrównany reżyser nastroju.

ŚWIATŁO NIEOCZYWISTE

Można by je nazwać architektonicznym środkiem pobudzającym, gdyby nie to, że światło potrafi także pełnić zgoła odmienną rolę: wyciszać, uspokajać, relaksować. W łazience, w której rano rozbudzamy uśpione zmysły, a wieczorem szykujemy się do snu, taka wszechstronność jest cechą bardzo pożądaną. Żeby w pełni ją wykorzystać, należy projekt oświetlenia drobiazgowo przemyśleć; najlepiej powierzyć go specjaliście – architektowi wnętrz, który potrafi przewidzieć efekty nietypowego rozmieszczenia opraw, dobrać odpowiednie natężenie światła, a także jego najkorzystniejszą barwę.

 

Za pomysłowością projektantów nadążają technologie; producenci proponują nam dziś bogatą gamę rozwiązań, począwszy od rozmaitych wariantów dobrze znanych „oczek”, przeznaczonych do montażu w sufitach podwieszanych, przez węże świetlne i oprawy liniowe, które można ukryć za gzymsem ściany, aż po podświetlaną armaturę i urządzenia sanitarne. Część z tych propozycji – jak choćby zestawy światłowodów imitujące efekt rozgwieżdżonego nieba – ma wartość raczej dekoracyjną niż praktyczną.

 

Dlatego system oświetlenia łazienki powinno tworzyć kilka uzupełniających się wzajemnie planów, których można używać naprzemiennie. Innego światła wymaga przecież robienie makijażu, innego mycie noworodka, a jeszcze innego – relaksacyjna kąpiel w aromacie olejków eterycznych. Nie zapominajmy przy tym o zużyciu energii; specjalista pomoże dobrać lampy energooszczędne, które pozwolą nam cieszyć się bogatą iluminacją nie drenując zbyt głęboko portfela.

fot. KALDEWEI

Pozostałe artykuły z tego numeru
Salon w ogrodzie
Zadbany i dobrze urządzony taras to spełnienie marzeń o udanym wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto więc zainwestować w nowoczesną nawierzchnię i wygodne, funkcjonalne meble.
Salon w ogrodzie
Kominki i piece
Kominek to atrakcyjny element wnętrza, tworzący wspaniały nastrój, ale także źródło taniego ciepła. Jeśli odpowiemy sobie na pytanie, po co nam kominek, lepiej wybierzemy jego rodzaj.
Kominki i piece
Domowe urządzenia techniczne
Dbają o porządek, nasz komfort i bezpieczeństwo. Coraz bardziej inteligentne, energooszczędne i funkcjonalne urządzenia elektryczne to prawdziwi bohaterowie naszych domów.
Domowe urządzenia techniczne
Sztuka dekoracji okna
Świeżo urządzone, ale pozbawione zasłon wnętrze zawsze wydaje się niedokończone. By satysfakcja była pełna, a odpoczynek zasłużony, warto jak najszybciej wybrać swój sposób na dekorację okien.
Sztuka dekoracji okna
Pokój dla dzieci
Pokój dziecięcy spełnia wiele funkcji. Jest jednocześnie sypialnią, pokojem do nauki, miejscem do zabawy i przyjmowania gości. Jego urządzanie to wielka przyjemność, ale też nie lada wyzwanie.
Pokój dla dzieci
Urządzamy sypialnię
Jak urządzić sypialnię? Przede wszystkim kierując się własnymi upodobaniami, a nie modą. Tu przecież wypoczywamy i nabieramy sił.
Urządzamy sypialnię
Planujemy garderobę
Osobna garderoba w domu jest nie do przecenienia, bo rozwiązuje większość problemów z przechowywaniem ubrań. W mieszkaniu, gdzie mamy ograniczoną powierzchnię, jej rolę powinna przejąć pojemna i dobrze wyposażona szafa
Planujemy garderobę
Schody we wnętrzu
Schody wewnętrzne to nie tylko istotna część konstrukcji budynku, ale również element dekoracyjny. Ich rodzaj i wykończenie decydują o funkcjonalności i estetyce wnętrza.
Schody we wnętrzu
Wybieramy drzwi
Drzwi to zakup na lata. Ich wymiana jest kosztowna i kłopotliwa, dlatego musimy wiedzieć, jakie są możliwości wykończenia skrzydeł, a także poznać wady i zalety różnych systemów otwierania.
Wybieramy drzwi
Oświetlenie salonu
Dziś oświetlenie pełni w domu nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Źródłem doznań estetycznych mogą być nie tylko formy opraw, ale również powstające dzięki nim efekty świetlne.
Oświetlenie salonu
Ściany i podłogi
Wykańczanie ścian i podłóg coraz częściej przypomina podróż w krainę wyobraźni. Do dyspozycji mamy bowiem nie tylko tradycyjne materiały, ale także wariacje na ich temat oraz nowoczesne tworzywa dające niezwykłe możliwości.
Ściany i podłogi
Kolory
Odgrywają kluczową rolę we wnętrzu. Odpowiednio dobrane mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, ukryć jego mankamenty i… wprawić nas w dobry nastrój. Mowa oczywiście o kolorach.
Kolory
Planujemy przestrzeń dzienną
Miejsce, w którym się wypoczywa, czyta, ogląda telewizję, przyjmuje gości. Salon to serce każdego domu. Pytanie tylko, jak go zaprojektować, by dobrze pełnił te wszystkie funkcje.
Planujemy przestrzeń dzienną
Dekoracja stołu
Wspólne posiłki to coraz częściej jedne z nielicznych chwil, które spędzamy naprawdę razem. Warto zadbać o ich estetyczną oprawę, by nawet w zwykły dzień móc odczuwać ich wyjątkowość.
Dekoracja stołu
Oświetlenie kuchni
Dobre oświetlenie jest dla kuchni tym, czym zestaw przypraw dla dania: bez niego nic się nie uda. Podczas przygotowywania posiłków światło sprzyja naszej precyzji i stoi na straży naszego bezpieczeństwa. Po pracy staje się jednym ze składników przepisu na niebanalne wnętrze.
Oświetlenie kuchni
Kuchenne AGD
Bez nich kuchnia nie istnieje. Zautomatyzowane urządzenia kuchenne, dziś wydatnie wspomagane przez elektronikę w postaci najnowszych technologii cyfrowych, pozwalają nam czerpać z przygotowywania posiłków wyłącznie przyjemność.
Kuchenne AGD
Zlewozmywaki i baterie
W kuchni sięgamy do nich częściej, niż nam się wydaje. Jak często – dowiadujemy się podczas awarii wodociągu. Zlewozmywak i bateria to zwykle pierwszy i ostatni przystanek wieloetapowego procesu kulinarnego. Korzystając z nich, możemy się dziś cieszyć pełnią komfortu.
Zlewozmywaki i baterie
Meble kuchenne
Dzięki technologii możemy mieć dziś nie tylko kuchnię, jakiej pragniemy, ale także taką, jakiej najbardziej potrzebujemy. Jej wygląd zewnętrzny planuje się niezależnie od zawartości szafek, a możliwości w obu tych dziedzinach potrafią zadziwić.
Meble kuchenne
Ściany i podłogi
Choć traktowane drugoplanowo, mają do spełnienia wiele ważnych ról. Kuchenne ściany i podłoga muszą być przede wszystkim trwałe, odporne i łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą także narzucić wnętrzu styl i nadać charakter.
Ściany i podłogi
Planujemy kuchnię
Piękna, pachnąca i dobrze zorganizowana. Najlepiej – reprezentacyjna. Ale najważniejsze, żeby tworzyła miłą atmosferę i... wydawała regularne posiłki. Czy to opis ideału kobiecości z czasów patriarchatu? Ależ nie. Chodzi o zestaw wymogów, jakim powinna sprostać nowoczesna kuchnia.
Planujemy kuchnię
Hydromasaż
To prawda, dziś we własnym domu możemy poczuć się jak w SPA, czyli – wspaniale. Wystarczy wybrać z oferty producentów wanien i paneli do hydromasażu… oba rozwiązania. Seans w pozycji horyzontalnej to bowiem zupełnie co innego, niż sesja w kabinie, a jedno i drugie ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie.
Hydromasaż
Grzejniki łazienkowe
Nawet ogrzewanie podłogowe, bez którego trudno wyobrazić sobie komfortową łazienkę, nie wyprze z rynku zwykłych, ale znacznie bardziej wszechstronnych grzejników. Tylko czy „zwykłe” jest w ich przypadku właściwym określeniem?
Grzejniki łazienkowe
Meble i akcesoria łazienkowe
Ukryją wszystko, czego nie chcemy pokazywać. Dodadzą łazience urody i szyku. W zależności od naszej decyzji, podkreślą albo ostatecznie określą styl aranżacji. Meble i akcesoria to końcowy etap wnętrzarskiej kreacji, ale ich wpływ na ostateczny efekt i na nasz komfort jest nie do przecenienia.
Meble i akcesoria łazienkowe
Baterie łazienkowe
Działają gładko i bezszelestnie, bywa że liczą za nas litry i mierzą temperaturę. W dodatku obleczone są w wymyślne, pełne finezji kształty i szlachetne powłoki. Baterie łazienkowe sprawiają nam same przyjemności i tylko jeden kłopot: jakie wybrać?
Baterie łazienkowe
Umywalki, sedesy, bidety
Choć umywalka, sedes, a od pewnego czasu także i bidet, należą do podstawowego łazienkowego standardu, ich formy wciąż potrafią nas zadziwić. Okazuje się, że nasza fantazja może znaleźć wyraz w tych właśnie najbardziej zasadniczych urządzeniach!
Umywalki, sedesy, bidety
Wanny i natryski
Pobudzające ożywienie czy bajeczny relaks? Niezależnie od tego, który sposób na kąpiel jest nam bliższy, warto zapewnić sobie możliwość wyboru. A receptą na brak miejsca mogą być rozwiązania zastępcze – parawan nawannowy lub głęboki brodzik.
Wanny i natryski
Ściany i podłogi
Tworzą ochronny pancerz przeciwko wilgoci i pomagają zachować nieskazitelną higienę. Ale wymagamy od nich znacznie więcej: oczekujemy, że wykreują nastrój daleki od skojarzeń sanitarnych. Ściany i podłoga to zwykle te elementy, od których zaczynają się marzenia o wyjątkowej łazience.
Ściany i podłogi
Planujemy łazienkę
W stwierdzeniu, że spośród domowych pomieszczeń łazienka stanowi najtrudniejsze zagadnienie projektowe, nie ma przesady. Jej koncepcja wymaga czasu i zaangażowania, a realizacja zamierzeń – konsekwencji i niemałych nakładów finansowych. Ale nagroda jest tego warta; będzie nią poczucie oczyszczenia i odprężenia w niezwykłych warunkach!
Planujemy łazienkę
Planujemy łazienkę
W stwierdzeniu, że spośród domowych pomieszczeń łazienka stanowi najtrudniejsze zagadnienie projektowe, nie ma przesady. Jej koncepcja wymaga czasu i zaangażowania, a realizacja zamierzeń – konsekwencji i niemałych nakładów finansowych. Ale nagroda jest tego warta; będzie nią poczucie oczyszczenia i odprężenia w niezwykłych warunkach!
Planujemy łazienkę
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz