Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Oświetlenie łazienki

Światło – nieodzowny asystent zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych – w łazience ma szczególne znaczenie. Zanim zamontujemy na suficie plafonierę, a po bokach lustra dwa kinkiety, pomyślmy o świetle inaczej. Przecież to doskonały kreator przestrzeni i niezrównany reżyser nastroju.

ŚWIATŁO NIEOCZYWISTE

Można by je nazwać architektonicznym środkiem pobudzającym, gdyby nie to, że światło potrafi także pełnić zgoła odmienną rolę: wyciszać, uspokajać, relaksować. W łazience, w której rano rozbudzamy uśpione zmysły, a wieczorem szykujemy się do snu, taka wszechstronność jest cechą bardzo pożądaną. Żeby w pełni ją wykorzystać, należy projekt oświetlenia drobiazgowo przemyśleć; najlepiej powierzyć go specjaliście – architektowi wnętrz, który potrafi przewidzieć efekty nietypowego rozmieszczenia opraw, dobrać odpowiednie natężenie światła, a także jego najkorzystniejszą barwę.

 

Za pomysłowością projektantów nadążają technologie; producenci proponują nam dziś bogatą gamę rozwiązań, począwszy od rozmaitych wariantów dobrze znanych „oczek”, przeznaczonych do montażu w sufitach podwieszanych, przez węże świetlne i oprawy liniowe, które można ukryć za gzymsem ściany, aż po podświetlaną armaturę i urządzenia sanitarne. Część z tych propozycji – jak choćby zestawy światłowodów imitujące efekt rozgwieżdżonego nieba – ma wartość raczej dekoracyjną niż praktyczną.

 

Dlatego system oświetlenia łazienki powinno tworzyć kilka uzupełniających się wzajemnie planów, których można używać naprzemiennie. Innego światła wymaga przecież robienie makijażu, innego mycie noworodka, a jeszcze innego – relaksacyjna kąpiel w aromacie olejków eterycznych. Nie zapominajmy przy tym o zużyciu energii; specjalista pomoże dobrać lampy energooszczędne, które pozwolą nam cieszyć się bogatą iluminacją nie drenując zbyt głęboko portfela.

fot. KALDEWEI

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny