Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Oświetlenie łazienki

Światło – nieodzowny asystent zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych – w łazience ma szczególne znaczenie. Zanim zamontujemy na suficie plafonierę, a po bokach lustra dwa kinkiety, pomyślmy o świetle inaczej. Przecież to doskonały kreator przestrzeni i niezrównany reżyser nastroju.

ŚWIATŁO NIEOCZYWISTE

Można by je nazwać architektonicznym środkiem pobudzającym, gdyby nie to, że światło potrafi także pełnić zgoła odmienną rolę: wyciszać, uspokajać, relaksować. W łazience, w której rano rozbudzamy uśpione zmysły, a wieczorem szykujemy się do snu, taka wszechstronność jest cechą bardzo pożądaną. Żeby w pełni ją wykorzystać, należy projekt oświetlenia drobiazgowo przemyśleć; najlepiej powierzyć go specjaliście – architektowi wnętrz, który potrafi przewidzieć efekty nietypowego rozmieszczenia opraw, dobrać odpowiednie natężenie światła, a także jego najkorzystniejszą barwę.

 

Za pomysłowością projektantów nadążają technologie; producenci proponują nam dziś bogatą gamę rozwiązań, począwszy od rozmaitych wariantów dobrze znanych „oczek”, przeznaczonych do montażu w sufitach podwieszanych, przez węże świetlne i oprawy liniowe, które można ukryć za gzymsem ściany, aż po podświetlaną armaturę i urządzenia sanitarne. Część z tych propozycji – jak choćby zestawy światłowodów imitujące efekt rozgwieżdżonego nieba – ma wartość raczej dekoracyjną niż praktyczną.

 

Dlatego system oświetlenia łazienki powinno tworzyć kilka uzupełniających się wzajemnie planów, których można używać naprzemiennie. Innego światła wymaga przecież robienie makijażu, innego mycie noworodka, a jeszcze innego – relaksacyjna kąpiel w aromacie olejków eterycznych. Nie zapominajmy przy tym o zużyciu energii; specjalista pomoże dobrać lampy energooszczędne, które pozwolą nam cieszyć się bogatą iluminacją nie drenując zbyt głęboko portfela.

fot. KALDEWEI

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje