Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Ściany i podłogi

Choć traktowane drugoplanowo, mają do spełnienia wiele ważnych ról. Kuchenne ściany i podłoga muszą być przede wszystkim trwałe, odporne i łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą także narzucić wnętrzu styl i nadać charakter.

URZĄDZANIE „OD KUCHNI”

Z doświadczeń własnych i znajomych wiemy, że to kuchnia najszybciej domaga się remontu, zwykle już po kilku latach eksploatacji domu, gdyż jest miejscem narażonym na działanie największej liczby negatywnych czynników. Obok grającej pierwsze skrzypce wilgoci, grożą jej tłuste opary i osady, a także intensywniejsza niż w innych pomieszczeniach eksploatacja. Dlatego kuchenne ściany i sufit jako pierwsze wymagają odświeżenia, a kuchenna podłoga – renowacji lub wymiany. Jednak dziś można swoją kuchnię przeciw tym zagrożeniom skutecznie uzbroić. Wybór materiałów i systemów wykończeniowych, które oprą się niszczącemu działaniu gorącej pary wodnej, tłuszczów, kwasów, a także spadających pokrywek i noży, jest wyjątkowo bogaty, a ich atrakcyjność pozwala zapomnieć o użytkowym przeznaczeniu.

 

Znajdziemy więc nienasiąkliwy kamień i trudno zapalne forniry, szkło, na którym nie zostają odciski palców i laminaty odporne niczym stal. Dzięki nowym technologiom, możemy też zaszaleć w dziedzinie estetyki. Warto, zwłaszcza jeżeli nasza kuchnia jest częścią strefy dziennej! Ściany i podłoga mogą stać się wówczas elementem wystroju salonu lub wyróżnić miejsce przyrządzania posiłków jako strefę wspólną, ale jednak odrębną.

 

A jak szaleć ze smakiem? Nie łączmy wzorów – w kuchni zwykle i tak mamy do czynienia z natłokiem detali. Do wzorzystej ściany dobierzmy jednolitą podłogę i meble. Możemy za to mieszać faktury: jeśli fronty szafek są matowe, uzupełnijmy je podświetlaną szybą lub opalizującą mozaiką. Takie zabiegi przynoszą zwykle zaskakująco atrakcyjne efekty.

fot. HTH

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje