Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Schody we wnętrzu

Schody wewnętrzne to nie tylko istotna część konstrukcji budynku, ale również element dekoracyjny. Ich rodzaj i wykończenie decydują o funkcjonalności i estetyce wnętrza.

WYGODNE I EFEKTOWNE

O wyglądzie schodów wewnętrznych w pewnym stopniu przesądza już plan architektoniczny domu. Określa on bowiem, gdzie będą umieszczone – w holu czy w salonie – a także jak wiele miejsca zajmą. Te uwarunkowania zawężają nam z kolei wyboru rodzaju schodów. Może się okazać, że na szerokie schody wielobiegowe lub wachlarzowe zabraknie kilku metrów kwadratowych. W tej sytuacji pozostają nam np. schody kręcone, które – choć nie należą do najwygodniejszych – cieszą się powodzeniem ze względu na dekoracyjność.

 

Na wygląd schodów wpływ mają też użyte materiały konstrukcyjne i wykończenie. W domach często spotykamy schody betonowe, które bywają wizualnie ciężkie i mało efektowne. Efekt można jednak zmienić stosując materiały wykończeniowe, takie jak drewno lub kamień. Do nowoczesnych wnętrz, o charakterze industrialnym, idealnie pasują modele awangardowe w całości wykonane z metalu. Najczęściej jednak spotykanym rozwiązaniem i zarazem najbardziej efektownym są schody o konstrukcji i stopniach z drewna.

 

Najczęściej wykorzystuje się drewno drzew liściastych – brzozy, dębu, klonu, buka, jesionu, wiśni, orzecha. Rzadziej jest to się drewno egzotyczne, ze względu na jego wysokie ceny.

fot. SPOTLINE/SLV

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny