Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Schody we wnętrzu

Schody wewnętrzne to nie tylko istotna część konstrukcji budynku, ale również element dekoracyjny. Ich rodzaj i wykończenie decydują o funkcjonalności i estetyce wnętrza.

WYGODNE I EFEKTOWNE

O wyglądzie schodów wewnętrznych w pewnym stopniu przesądza już plan architektoniczny domu. Określa on bowiem, gdzie będą umieszczone – w holu czy w salonie – a także jak wiele miejsca zajmą. Te uwarunkowania zawężają nam z kolei wyboru rodzaju schodów. Może się okazać, że na szerokie schody wielobiegowe lub wachlarzowe zabraknie kilku metrów kwadratowych. W tej sytuacji pozostają nam np. schody kręcone, które – choć nie należą do najwygodniejszych – cieszą się powodzeniem ze względu na dekoracyjność.

 

Na wygląd schodów wpływ mają też użyte materiały konstrukcyjne i wykończenie. W domach często spotykamy schody betonowe, które bywają wizualnie ciężkie i mało efektowne. Efekt można jednak zmienić stosując materiały wykończeniowe, takie jak drewno lub kamień. Do nowoczesnych wnętrz, o charakterze industrialnym, idealnie pasują modele awangardowe w całości wykonane z metalu. Najczęściej jednak spotykanym rozwiązaniem i zarazem najbardziej efektownym są schody o konstrukcji i stopniach z drewna.

 

Najczęściej wykorzystuje się drewno drzew liściastych – brzozy, dębu, klonu, buka, jesionu, wiśni, orzecha. Rzadziej jest to się drewno egzotyczne, ze względu na jego wysokie ceny.

fot. SPOTLINE/SLV

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje