Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Zlewozmywaki i baterie

W kuchni sięgamy do nich częściej, niż nam się wydaje. Jak często – dowiadujemy się podczas awarii wodociągu. Zlewozmywak i bateria to zwykle pierwszy i ostatni przystanek wieloetapowego procesu kulinarnego. Korzystając z nich, możemy się dziś cieszyć pełnią komfortu.

ZGRANA PARA

Mogą tworzyć zespół ze stali, ale także duet zbudowany z różnych materiałów. Lśniąca chromem bateria będzie się świetnie komponowała zarówno ze zlewozmywakiem z kompozytu mineralnego, jak i ze zlewem ceramicznym, ukształtowanym na podobieństwo wzorów sprzed stulecia. Do tych materiałów należy dodać szkło, które coraz częściej bywa elementem zlewozmywakowej obudowy (jako budulec samej misy jest zbyt kruche) oraz kamień, z którego powstają zlewy monolityczne, zintegrowane z blatem. Co więcej, armatura też może być wzbogacona innym tworzywem; staromodne krany z ceramicznymi kurkami czy baterie o konglomeratowych korpusach nie należą dziś do rzadkości. Dzięki tym możliwościom łatwo skomponować stanowisko pracy, które oprócz komfortu i ergonomii, zapewni nam przyjemne wrażenia estetyczne.

 

W kwestii właściwości praktycznych proponowane są baterie z wyciąganymi wylewkami, które stają się powoli standardem. Z ich użyciem dużo łatwiej opłukać duży garnek czy wyszorowany zlew bądź napełnić wysoki wazon. Na zmywak trafiła też elektronika; kurki i uchwyty do regulacji strumienia coraz częściej zastępują pokrętła z ledowym podświetleniem, w których kolor światła informuje o temperaturze wody. Można też dostać armaturę z podświetlanymi wylewkami, a także z włącznikami sensorowymi.

fot. BLANCO

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!