Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Oświetlenie kuchni

Dobre oświetlenie jest dla kuchni tym, czym zestaw przypraw dla dania: bez niego nic się nie uda. Podczas przygotowywania posiłków światło sprzyja naszej precyzji i stoi na straży naszego bezpieczeństwa. Po pracy staje się jednym ze składników przepisu na niebanalne wnętrze.

ŚWIATŁY PLAN – BŁYSKOTLIWY EFEKT

Światło to zdolny architekt. Rzeźbi i kształtuje przestrzeń, buduje napięcia, wydobywa półtony z kolorów, pogłębia faktury. Ale przede wszystkim pozwala komfortowo i bezpiecznie działać – w kuchni właśnie ta jego właściwość wysuwa się na pierwszy plan. Prace kulinarne wymagają precyzji, dlatego ich główna arena – blat roboczy – powinna zapewniać nam komfortowe warunki. Nie stworzy ich jedna, choćby najmocniej świecąca, centralnie zawieszona lampa sufitowa – w tradycyjnie urządzonym wnętrzu kuchennym, z szafkami usytuowanymi wzdłuż ścian, jej blask oświetli wyłącznie plecy kucharza. Podczas planowania kuchni obowiązuje jedna zasada: im więcej źródeł światła, tym lepiej.

 

Liczy się też niezależność; najwygodniej zaprojektować kilka obwodów elektrycznych. Ich koszt będzie stosunkowo niewysoki, za to zalety – ogromne. Będziemy oszczędni, bo rzadko kiedy zdarzy nam się włączać wszystkie lampy jednocześnie, co zminimalizuje rachunki za energię. Będziemy eko, bo korzystając w danym momencie tylko z wybranych, potrzebnych nam właśnie źródeł światła, ograniczymy zużycie kilowatów. Będzie nam wygodnie, gdyż dysponując kilkoma planowo rozmieszczonymi punktami świetlnymi, wyeliminujemy „szare strefy”, czym zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo.

 

Wreszcie... będziemy mogli się naszą kuchnią pochwalić i to niejeden raz. Możliwość kreowania wielu planów świetlnych na różnych poziomach służy urodzie wnętrza, podnosi dramaturgię aranżacji i zapobiega nudzie.

fot. STUDIO ESTIMA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje