Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Planujemy kuchnię

Piękna, pachnąca i dobrze zorganizowana. Najlepiej – reprezentacyjna. Ale najważniejsze, żeby tworzyła miłą atmosferę i... wydawała regularne posiłki. Czy to opis ideału kobiecości z czasów patriarchatu? Ależ nie. Chodzi o zestaw wymogów, jakim powinna sprostać nowoczesna kuchnia.

KUCHNIA PEŁNA ZALET

Czyli komfortowa, estetyczna, jasna i przede wszystkim duża. Czy jednak na pewno? Na etapie prac koncepcyjnych nad projektem domu jesteśmy skłonni powiększać jej metraż w nieskończoność. Jednak ci, którzy zrobili to bez zastanowienia, często nie są usatysfakcjonowani. Bo duża kuchnia to duże odległości do pokonania. W salonie czy w jadalni, w których zwykle koncentrujemy się na jednej czynności, układ pomieszczenia ma mniejsze znaczenie.

 

Przyrządzanie posiłków wymaga jednak nieprzerwanego poruszania się pomiędzy kilkoma punktami: lodówką, zlewozmywakiem, kuchenką, piekarnikiem i zmywarką. Gdy dodamy do tego – coraz częściej projektowaną, bo bardzo praktyczną – spiżarnię, okaże się, że w kuchni bardziej niż wolna przestrzeń przydaje się doskonały plan. Wzajemny układ urządzeń wpływa bowiem na wygodę ich użytkowania i na liczbę pokonanych podczas kulinarnych czynności metrów.

 

Ale to nie wszystko. Komfort w kuchni to także odpowiednie materiały wykończeniowe ścian i podłogi – odporne i trwałe, które zachowają urodę przez lata przy minimum naszego wysiłku. To również dobrane do potrzeb, estetyczne meble i niezawodne urządzenia AGD. Wreszcie światło, które nie świecąc w oczy, zapewni nam wygodne i bezpieczne warunki pracy, w razie potrzeby pomoże znaleźć igłę w stogu siana, a wieczorami wykreuje niezapomniany nastrój.

fot. BULTHAUP

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje