Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Dekoracja stołu

Wspólne posiłki to coraz częściej jedne z nielicznych chwil, które spędzamy naprawdę razem. Warto zadbać o ich estetyczną oprawę, by nawet w zwykły dzień móc odczuwać ich wyjątkowość.

KLASYKA I FANTAZJA

Gotowanie stało się modne! Domowe przyjęcia są dziś bardziej na czasie, niż wycieczka do najlepszej restauracji. Coraz częściej przygotowujemy posiłki wspólnie z rodziną i przyjaciółmi; popularne są spotkania tematyczne, dla których pretekstem jest właśnie jedzenie i biesiadowanie. Styl, w jakim jadamy świadczy nie tylko o naszej kulturze, ale także o indywidualności; stołowanie się w domu pozwala tę indywidualność w pełni zademonstrować.

 

W dziedzinie etykiety serwowania posiłków obowiązują oczywiście zasady, których należy przestrzegać, by nie popełnić towarzyskiego faux pas. Są okazje, jak choćby święta, chrzciny czy ważne rodzinne jubileusze, podczas których nie wypada zanadto oddalać się od klasyki. Uroczystości, których oprawą pragniemy podkreślić szacunek dla osoby czy wydarzenia, lepiej zaaranżować tradycyjnie. Pod każdym nakryciem powinien znaleźć się tzw. podtalerz, czyli ceramiczna, drewniana lub metalowa podstawka, pełniąca rolę łącznika między obrusem a porcelaną. Wykluczone są też choćby najbardziej efektowne papierowe serwetki – sztuka odświętnego celebrowania wymaga serwet materiałowych.

 

Jednak przygotowując przyjęcie mniej formalne – niedzielny obiad rodzinny, kolację dla przyjaciół czy nawet poczęstunek urodzinowy – możemy odsunąć na bok konwenanse i popuścić wodze fantazji. Uwspółcześniona etykieta dopuszcza nawet... brak obrusa, co może posłużyć choćby uwydatnieniu urody pięknego stołowego blatu. Oczywiście „niekonwencjonalnie” nie powinno znaczyć „ubogo”. Taki autorski stół to doskonałe miejsce na niezwykłe dekoracje: serwetkowe origami, niecodzienny bieżnik, podstawki z nietypowych materiałów czy oryginalne świeczniki. Inspiracji warto szukać w mediach, ale do podpatrzonych pomysłów zawsze dobrze dodać szczyptę osobistej inwencji.

fot. ROSENDAHL COPENHAGEN

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje