Okna - co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Okna - co warto wiedzieć?

Okna to jeden z najważniejszych elementów domu. Przy tym dość kosztowny i taki, którego nie zmieniamy przez wiele lat. Dlatego powinniśmy wiedzieć jak wybrać okna, by miały naprawdę dobre parametry i spełniały wszystkie nasze oczekiwania.

aktualizacja: 2020-04-07 06:48:27

Jak zbudowane jest okno PVC?

Współczesne okno składa się z kilku elementów. Najważniejsze z nich są trzy.

Oszklenie, czyli hermetycznie połączony zestaw 2 lub 3 (czasem 4) szyb. Pomiędzy nimi powstają komory, które wypełnia się ciężkim gazem (argon, krypton). Więcej szyb to mniejsza ucieczka ciepła przez okno (lepsza izolacyjność), ale też większy ciężar i nieco mniej światła w pomieszczeniach. Profile i okucia muszą być odpowiednio solidne pod ciężkie pakiety szybowe.

Profile tworzą ramę okna. Te zbudowane z PVC (tworzywa) mają budowę komorową, czyli są podzielone wewnętrznymi przegrodami. Generalnie, zwiększenie liczby komór poprawia izolacyjność cieplną, ale tylko wtedy, gdy towarzyszy mu zwiększenie głębokości (grubości) profilu. Te energooszczędne mają ponad 80 mm głębokości. Profile z PVC wymagają wzmocnienia. Najczęściej jest nim umieszczony wewnątrz stalowy kształtownik. Co ma tę wadę, że stal pogarsza izolacyjność cieplną. Dlatego REHAU stosuje kompozytowe profile RAU-FIPRO X wzmocnione włóknem szklanym, które mają bardzo dużą sztywność i wytrzymałość, bez konieczności stosowania stalowych wzmocnień.

Ramy okienne mogą być białe, w wielu kolorach (KALEIDO COLOR), osłonięte nakładkami aluminiowymi (KALEIDO COVER) albo doskonale naśladować rysunek słojów i fakturę naturalnego drewna (KALEIDO WOODEC).

Okucia umożliwiają ruch skrzydła - jego otwarcie na oścież, uchylenie, rozszczelnienie. Obecnie standardem są tzw. okucia obwodowe (obwiedniowe). Pomimo wielu punktów ryglowania wszystkimi funkcjami okna steruje się odpowiednio obracając klamkę. Muszą być solidne - dostosowane do wielkości i ciężaru skrzydła, ale także odpowiednio ukształtowane, jeżeli okno ma mieć określona klasę odporności na włamanie.

Profile z PVC mają budowę komorową. Oszklenie to zaś hermetyczny pakiet 2 lub 3 szyb.

Profile z PVC mają budowę komorową. Oszklenie to zaś hermetyczny pakiet 2 lub 3 szyb.
Jakie parametry okien powinniśmy sprawdzić?

Ciepły montaż okna

Ciepły montaż, nazywany także montażem warstwowym, polega na zabezpieczeniu uszczelnienia pomiędzy ramą okna i murem. Zamiast samej pianki niskoprężnej mamy trzy warstwy:

  • folia paroizolacyjna od strony pomieszczenia, chroni uszczelnienie przed wnikaniem pary wodnej, a w efekcie zawilgoceniem;
  • pianka lub specjalna taśma rozprężna, która wypełnia szczelinę pomiędzy ramą i murem. To ona zapewnia odpowiednią izolacyjność cieplną tego miejsca. Musi być starannie nałożona i zawsze sucha, żeby właściwie spełniała swoją funkcję;
  • folia paroprzepuszczalna stanowi zabezpieczenie piankowego uszczelnienia od zewnątrz. Chroni przed wnikaniem wody, ale równocześnie pozwala wydostać się parze wodnej, która zawsze może pojawić się w niewielkiej ilości, pomimo założenia paroizolacji.

Montaż warstwowy jest trudniejszy i bardziej pracochłonny niż tradycyjny (na samą piankę). Przede wszystkim wymaga dużej staranności, dlatego zlecajmy go doświadczonym ekipom.

Ponadto ważne jest właściwe umieszczenie okna w grubości ściany. Pod względem cieplnym najlepiej jest wysunąć je przed powierzchnię ściany nośnej, tak aby znalazło się w grubości termoizolacji. W ten sposób unikamy mostka cieplnego na styku ramy okna z murem. Niestety, jest to też najtrudniejszy sposób montażu, który wymaga użycia specjalnych elementów nośnych.

Co oznacza współczynnik Uw?

Współczynnik przenikania ciepła U pokazuje jak intensywnie ciepło ucieka przez przegrodę - ścianę, dach czy okno. Im jest niższy tym lepiej, oznacza to lepszą izolacyjność. Jeżeli okno ma współczynnik U = 1,0 W/(m2·K), znaczy to, że przy różnicy temperatury 1 K (kelwina - co odpowiada 1°C), każdy 1 m2 jego powierzchni oddaje 1 W energii w postaci ciepła. Starsze okno o współczynniku U = 2,0 W/(m2·K) powodowało wiec stratę dwa razy większej ilości ciepła w tym samym czasie i w takiej samej temperaturze.

Kiedy wybieramy okno musimy jednak bardzo uważać, jaki współczynnik U prezentuje nam sprzedawca. Używa się bowiem jego trzech wariantów:

  • Uw - to wartość dla całego okna, czyli średnia dla oszklenia i ramy;
  • Ug - opisuje sam pakiet szybowy, ma mniejszą wartość niż Uw, dlatego jest najchętniej eksponowany, co nie jest do końca uczciwe;
  • Uf - określa izolacyjność samej ramy (profilu).

Trzeba też się upewnić, czy sprzedawca podaje nam wartość Uw konkretnie dla naszych wymiarów okien, z uwzględnieniem ich wielkości i podziałów, czyli proporcji pomiędzy ramami i oszkleniem. Zdarza się bowiem, że zamiast tego podają izolacyjność jednego ze standardowych wymiarów okien (tzw. okna referencyjne). A ta może znacznie odbiegać od potrzebnych nam wymiarów.

Obecnie maksymalna wartość współczynnika Uw dla okien pionowych (czyli z wyłączeniem okien dachowych) wynosi 1,1 W/(m2·K). Jednak już od 31 grudnia 2020 r. wymagania zostaną zaostrzone do 0,9 W/(m2·K). Warto więc wybierać naprawdę dobre okna, żeby za kilka miesięcy nie okazało się, że nasz dom odbiega od obowiązujących standardów. Na szczęście okna REHAU mogą poszczycić się doskonałą izolacyjnością, nawet zaledwie 0,61 W/(m2·K).

Duże okna mają lepszy współczynnik Uw niż małe lub z licznymi podziałami.

Duże okna mają lepszy współczynnik Uw niż małe lub z licznymi podziałami.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje