Drzwi wewnętrzne rozwierane - charakterystyka
Takie drzwi oferowane są jako jedno- lub dwuskrzydłowe. Dostępne są w szerokości 60, 70, 80 i 90, 100 cm i standardowej wysokości 200 cm. W wersji prawej i lewej, jako pełne, z przeszkleniami i z tulejami albo podcięciami w modelach przeznaczonych do łazienki. Ze względów bezpieczeństwa, drzwi w łazienkach, toaletach, kuchniach i kotłowniach muszą otwierać się na zewnątrz. Pozostałe mogą otwierać się w dowolny sposób - pod warunkiem, że nie będą kolidowały ze sobą.
Skrzydła mogą być wykonane jako płytowe, których konstrukcja to rama z płyty MDF lub litego drewna obustronnie pokryta cienką płytą HDF. Środek wypełnia płyta wiórowa, kartonowa o budowie plastra miodu bądź układane w jodełkę paski płyty pilśniowej. Przeszklenie w takich drzwiach umieszczone jest w dodatkowej ramce, która usztywnia konstrukcję. Wersję ramiakową (modułową) wytwarza się z pełną płytą MDF, z przeszkleniem bezramowym.
Poza tym drzwi rozwierane mogą być przylgowe albo bezprzylgowe. Te pierwsze mają na krawędziach skrzydeł wycięcia, które zwiększają powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy, ale między skrzydłem a futryną jest charakterystyczny uskok. Łatwiej w nich regulować zawiasy. Skrzydło drzwi bezprzylgowych po zamknięciu stanowi z ościeżnicą płaszczyznę, zawiasy są niewidoczne. Modele pomalowane na kolor ściany utworzą z nią jednolitą powierzchnię. Można też dobrać wariant z ościeżnicą dekoracyjną lub podwyższoną.
Uwaga! Ważne jest, by przed ostatecznym wykończeniem ścian zdecydować, jakie drzwi i jakie ościeżnice będziemy chcieli zamontować. Stałe mają określony wymiar, którego nie da się korygować. Zdarza się, że konieczne jest tu użycie elementów, które zamaskują łączenie ich ze ścianą (opasek i ćwierćwałków). Modele regulowane (łatwiej je dobrać do grubości ściany) zakrywają całą grubość muru opaskami, sprzedawanymi w komplecie.
Drzwi wewnętrzne przesuwne - charakterystyka
Od lat bardzo modne są drzwi wewnętrzne w wersji przesuwnej. Te z widocznym systemem jezdnym mają dekoracyjne okucia i szyny - najczęściej w kolorze czarnym (albo srebrnym). Można zamontować je samodzielnie. Kupuje się je jako pełny zestaw, który zawiera prowadnicę, dwie rolki wraz z mocowaniami, stopery i inne niezbędne elementy. Do wyrobu jezdnego oddzielnie trzeba dobrać skrzydło.
- Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych?
- Szkło hartowane: wytrzymałość, zastosowanie i przyczyny pęknięć
- Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować?
- Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji
Dla odmiany drzwi przesuwne chowane w ścianie po otwarciu są niewidoczne i nie zabierają miejsca na ścianie, w której się poruszają. Wzdłuż niej można więc zaplanować meble. Można je zamówić w takim samym wykończeniu, jak skrzydła tradycyjne, przewidziane do pozostałych wnętrz w domu. Montaż lepiej zlecić fachowcom, rekomendowanym przez ich producenta.
Oba rodzaje drzwi przesuwnych można założyć podczas remontu. Przy skrzydle chowanym w ścianie, najwygodniej skorzystać z gotowej kasety. Dostawia się ją do przegrody i zabudowuje płytami gipsowo-kartonowymi.
Redaktor: Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Skrzydła przylgowe mają widoczne zawiasy i odstają kilka cm od futryny. (fot. Voster)