Jaki kocioł wybrać, by nie zanieczyszczać środowiska?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jaki kocioł wybrać, by nie zanieczyszczać środowiska?

Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć przy budowie lub remoncie instalacji grzewczej. Coraz częściej uwzględniamy nie tylko koszty i wygodę eksploatacji, ale i aspekt ekologiczny. Przede wszystkim, czy nasze ogrzewanie jest źródłem smogu.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Jak wygląda obecnie rynek kotłów?
 • Czy można pozyskać dofinansowanie na wymianę kotła?
 • Czym kierować się przy wyborze kotła?
 • Co warto wiedzieć o kotłach na węgiel lub pelety?
 • Co warto wiedzieć o kotłach na gaz ziemny?
 • Co warto wiedzieć o kotłach na gaz płynny?
 • Co warto wiedzieć o kotłach elektrycznych?

Kominy małych domowych kotłowni są głównym źródłem tzw. niskiej emisji, w znacznej mierze odpowiadającej za smog. Problemem jest tu nie tyle samo palenie węglem, co jakość używanych do tego kotłów - najczęściej nie spełniających żadnych norm emisji najprostszych kotłów zasypowych. Do tego opalanych często złym paliwem, źle dobranych do potrzeb energetycznych budynków i niewłaściwie eksploatowanych. Jednak od lipca 2018 r. takich kotłów nie wolno już sprzedawać.

Rynek kotłów na paliwa stałe skurczył się nagle tylko do urządzeń najwyższej, 5 klasy.

W nadchodzących latach należy się ponadto spodziewać fali wymiany starych kotłów na nowsze modele albo przeznaczonych w ogóle na inne paliwo. I niekoniecznie będą to zmiany w pełni dobrowolne. Coraz więcej województw wprowadza bowiem tzw. uchwały antysmogowe, a te mogą obligować nie tylko do montażu nowych kotłów o określonej czystości spalania, lecz również do wymiany starych.

Decydując się na zakup nowego kotła, warto sprawdzić, czy na poziomie lokalnym możemy liczyć na jakieś rozsądnie skalkulowane dopłaty do ekologicznych źródeł ciepła. Lokalnym, bo ogólnopolski program tego rodzaju pod nazwą Czyste Powietrze dopiero rusza.

Kocioł 5. klasy
Producenci chwalą się osiągami swoich kotłów. Jednak pamiętajmy, że muszą być prawidłowo dobrane i eksploatowane. (fot. Galmet)

Co kupić lub wymienić?

Jeżeli podstawowym celem wymiany kotła jest zmniejszenie uciążliwości dla środowiska, powinniśmy zainteresować się przede wszystkim następującymi urządzeniami:

 • kocioł na węgiel, pelety lub zgazowujący drewno, spełniający wymogi 5 klasy;
 • kocioł gazowy;
 • kocioł elektryczny;
 • pompa ciepła;
 • ogrzewanie elektryczne w postaci mat, folii, cienkich przewodów;
 • elektryczne piece akumulacyjne.

Z kolei budujących swój pierwszy dom trzeba przede wszystkim uprzedzić, że palenie wciąż względnie tanim węglem, nawet w zautomatyzowanym kotle z podajnikiem, po prostu nie jest zajęciem dla każdego. Nie jest to wyłącznie kwestia czasu i chęci. Nie każdy ma dość siły, żeby dźwigać 25 kg worki z węglem. Czyszczenie kotła co kilka dni, wynoszenie popiołu, regulacja parametrów pracy palnika to również zajęcia, którym nie wszyscy podołają. Ewentualnie zepsują one przyjemność z mieszkania we własnym domu.

Wszystkim zaś warto poddać pod rozwagę, że im dom jest mniej energochłonny, tym mniej możemy przejmować się ceną używanego paliwa. Dlatego powinniśmy myśleć nie tylko o instalacji grzewczej, ale o domu jako pewnej całości. Często da się go tak zbudować lub zmodernizować, że od ceny paliwa ważniejsza stanie się wygoda obsługi. Po prostu rachunki za ciepło i tak będą niskie.

Bezobsługowy kocioł
Bezobsługowość i wygoda sterowania to bardzo ważne czynniki wyboru kotła i paliwa. Z ogrzewania taniego, ale uciążliwego nie będziemy zadowoleni. (fot. Rug Riello (Beretta))

Kocioł na węgiel lub pelety

Węgiel kamienny wciąż pozostaje w naszym kraju najpopularniejszym paliwem. I prawdopodobnie jeszcze długo tak pozostanie ze względu na słabą dostępność innych niedrogich rodzajów opału. Podobnym w użytkowaniu, choć zdecydowanie bardziej przyjaznym dla środowiska, bo odnawialnym, paliwem są pelety.

Od lipca tego roku wszystkie sprzedawane kotły na te paliwa muszą mieć certyfikat potwierdzający uzyskanie 5 klasy emisji zgodnie z normą PN-EN 303-5. Niestety, taki kocioł to obecnie wydatek 8000-10 000 zł. W nowym domu nie można też zapominać, że wybudowanie kotłowni i komina również kosztuje.

Czystość spalania w jest o niebo lepsza niż w starych kotłach. Jednak pod warunkiem, że będziemy używać paliwa dobrej jakości, a sam kocioł zostanie prawidłowo dobrany mocą do zapotrzebowania domu na ciepło. Tak zwane przewymiarowanie kotła, czyli zakup urządzenia o mocy znacznie wyższej niż faktycznie potrzebna, jest fatalnym w skutkach błędem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Trzeba sobie uświadomić, że sprawność i czystość spalania kotła przy pracy ze znacznie obniżoną mocą jest znacznie gorsza, niż gdy działa z mocą nominalną. Przewymiarowując go uniemożliwiamy działanie w optymalnych warunkach.

Dla wymieniających stary kocioł węglowy ważna jest też informacja, że dotychczasowy komin murowany może wymagać zaadaptowania za pomocą wkładu lub zastąpienia go nowym kominem systemowym. Kominy ceglane nie są bowiem odporne na kondensat, wytrącający się z dymu o niskiej temperaturze.

Kocioł na gaz ziemny

Bardzo wygodnym i względnie niedrogim paliwem jest gaz z sieci. Również dość niedrogie są kotły (od ok. 3000 zł). Kocioł gazowy nie wymaga przy tym wydzielonej kotłowni, co szczególnie w małych domach jest istotną zaletą. Jeżeli zaś zdecydujemy się na wersję dwufunkcyjną, czyli kocioł podgrzewający wodę przepływowo, oszczędzimy również miejsce, które zająłby zasobnik.

Jednak pamiętajmy, że taki sposób przygotowywania ciepłej wody sprawdzi się o ile wszystkie punkty poboru ciepłej wody znajdują się blisko kotła. Inaczej będziemy zawsze długo czekać aż z rur zleci ta już wychłodzona.

Rury ogrzewania i c.w.u trzeba osłonić izolacją cieplną
Pamiętajmy, że rury ogrzewania i c.w.u trzeba osłonić izolacją cieplną. (fot. Armacell)

Ważnym aspektem jest także sposób wentylacji pomieszczeń w domu. W wydzielonych kotłowniach, kuchniach lub łazienkach z kotłami gazowymi z otwartą komorą spalania musi być grawitacyjna. Za to decydując się na kocioł z komorą zamkniętą (taki jest każdy kocioł kondensacyjny na rynku), możemy mieć wentylację mechaniczną, także z rekuperatorem.

Zamknięta komora spalania oznacza bowiem, że urządzenie pracuje zupełnie niezależnie od działania wentylacji w pomieszczeniu. Z tego względu jest bezpieczniej, bo kocioł zawsze dostaje tyle powietrza, ile mu potrzeba i nie ma ryzyka cofnięcia się spalin do wnętrza domu. Ponadto jego praca kotła nie wychładza pomieszczenia.

Gdy komora spalania jest otwarta, to spalanie powoduje wyssanie powietrza z pomieszczenia, i na jego miejsce musi napłynąć świeże i zimne z zewnątrz - bezpośrednio lub pośrednio przez nawiewniki i pozostałe pokoje. Przy tym, im na dworze jest zimniej, tym kocioł pracuje z większą mocą, czyli zużywa więcej powietrza, które zostaje zastąpione zimnym zewnętrznym. Zaś ograniczanie nawiewu, "żeby nie ciągnęło zimnem" (zatykanie kratek nawiewnych, zamykanie nawiewników), co roku kończy się tragicznymi w skutkach zaczadzeniami.

Komin kotła gazowego musi być odporny na działanie kondensatu, czyli płynu o kwaśnym odczynie wytrącającego się ze spalin. W szczególności dotyczy to nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Tego warunku nie spełniają kominy:

 • murowane z cegły;
 • systemowe do paliw stałych;
 • ceramiczne systemowe przeznaczone do kotłów gazowych niekondensacyjnych;
 • uniwersalne - do kotłów niekondensacyjnych i na paliwa stałe.

Jeżeli mamy taki komin, pozostaje wyposażyć go w odpowiedni wkład, wybudować nowy komin zewnętrzny lub zdecydować się na system powietrzno-spalinowy z wyrzutem bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną. To ostatnie rozwiązanie jest dopuszczalne jednak tylko w przypadku domów wolnostojących (nie w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej), gdy moc kotła nie przekracza 21 kW.

Podstawowa wada gazu z sieci to jego mała dostępność, szczególnie na obszarach wiejskich. Jeżeli jednak sieć biegnie w pobliżu działki, to prawie zawsze inwestorzy decydują się z niego skorzystać.

Kocioł na gaz płynny

Gaz płynny można uznać za odpowiednik gazu ziemnego, przynajmniej jeżeli chodzi o wygodę i sposób eksploatacji. Oba rodzaje gazu spala się w takich samych kotłach. Konieczna jest jedynie wymiana dysz, czasem elektronicznego modułu sterującego pracą kotła. Możemy kupić zbiornik gazu na własność, co ma tę zaletę, że dowolnie wybieramy dostawcę gazu, a paliwo kupujemy po dość niskiej cenie.

W efekcie koszt ciepła z gazu płynnego jest podobny jak przy gazie ziemnym i wynosi ok. 0,25 zł/kWh. Jednak trzeba zastrzec, że ceny LPG podlegają dużym wahaniom. Niestety, zbiornik wraz z montażem i instalacją gazową to wydatek ok. 10 000 zł. Nie zawsze będzie miał więc sens.

Z kolei dzierżawiąc zbiornik jesteśmy przywiązani do jednego dostawcy i cena paliwa jest znacznie wyższa (zapłacimy ok. 0,40 zł/kWh). Można powiedzieć, że faktycznie spłacamy zbiornik w cenie gazu.

Uwaga! Wymogi eksploatacyjne w przypadku gazu ziemnego i płynnego są niemal identyczne. Jednak urządzeń na LPG nie wolno instalować w pomieszczeniach, których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu. Nie może tam być również wpustów kanalizacyjnych. Wszystko ze względu na fakt, że gaz ze zbiornika jest cięższy od powietrza i gromadzi się w takich miejscach.

Kocioł gazowy
Kotły gazowe łączą bardzo wysoką sprawność, czystość spalania i niewygórowaną cenę. (fot. Junkers)
Gazowy kocioł dwufunkcyjny (bez zasobnika)
Gazowy kocioł dwufunkcyjny (bez zasobnika) często wiesza się w kuchni lub łazience. (fot. Termet)

Kocioł elektryczny

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu w nowoczesnym domu o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło kocioł elektryczny może być bardzo dobrym i ekonomicznie uzasadnionym wyborem. Przede wszystkim dlatego, że jest tani inwestycyjnie. Kupimy go już za 2000-2500 zł. Nie musimy przy tym budować kotłowi, komina, kosztownego przyłącza gazowego.

Oznacza to spore oszczędności w trakcie budowy, a także uproszczenie i przyspieszenie niektórych procedur, bo nie musimy czekać np. na budowę przyłącza gazowego. Ponadto działka z dostępem tylko do prądu jest tańsza.

Taki kocioł może być jedynym źródłem ciepła w domu, ale bardzo często łączy się go z innym, wymagającym obsługi urządzeniem jak kominek z płaszczem wodnym lub kocioł na paliwo stałe. Kocioł elektryczny zasila przy tym typową wodną instalację grzewczą, dlatego tego rodzaju połączenie jest łatwe, podobnie jak i przejście na inne paliwo. Choćby na gaz z sieci, gdy zostanie rozbudowana.

Jednak wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu przy umiarkowanym zapotrzebowaniu na ciepło i wykorzystaniu głównie drugiej taryfy koszty wcale nie są przesadnie wysokie. Jeżeli zaś chodzi o smog i wpływ na środowisko to wykorzystanie prądu jest uzasadnione. Elektrownie muszą bowiem spełniać bardzo rygorystyczne normy emisji zanieczyszczeń i są wyposażone w urządzenia ograniczające zanieczyszczenie powietrza.

Kocioł elektryczny
Kocioł elektryczny nie wymaga komina, kotłowni ani powietrza do spalania. (fot. Kospel)

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Lis 2018, 14:03

Dnia 7.11.2018 o 13:09, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Minimum obsługi i komfort cieplny  - bezcenne. Bardzo się cieszę  Zadowolony klient to podstawa. W razie pytań - służę pomocą.

Niestety tak, instalacja centralnego ogrzewania przed zimą wymagała nagłej interwencji. Pojawiła się okazja dofinansowania i tak wyszło. Parametry przegród były mi znane, natomiast mimo przewymiarowania kotła - biorąc pod uwagę jego moc maksymalną - pracuje on na 1/4-1/3-1/2 ...

time image

07 Lis 2018, 12:03

16 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Racja dla Eksperta Viessmann. Ja czekam na pompy powietrze/woda, które nie "padną" na siarczystym mrozie. W zasadzie to wystarczy pompa powietrze/powietrze (popularny klimatyzator z grzaniem), która da radę na ...

Racja dla Eksperta Viessmann. Ja czekam na pompy powietrze/woda, które nie "padną" na siarczystym mrozie. W zasadzie to wystarczy pompa powietrze/powietrze (popularny klimatyzator z grzaniem), która da radę na siarczystym mrozie. Możliwe, że taki dzień trafi się raz w roku ale właśnie ...

time image

07 Lis 2018, 11:19

Dnia 5.10.2018 o 09:22, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: W takim razie koszty, które trzeba wpisać do formularza będą zaczerpnięte z kosztorysu ofertowego - dobrze myślę? Intryguje mnie pojęcie kosztów kwalifikowanych - rozumiem, że w najlepszym ...

time image

Gość Niedowiarek

05 Lis 2018, 17:05

na końcu artykułu wspomniano o kotle elektrycznym. W sumie, tańsze to 10-15 razy od pompy ciepła, która tez przecież jest na prąd. Sprawność kotła 1:1 ale latem tylko cwu a zimą - no cóż - koszt energii można zminimalizować a różnicę miedzy kosztem inwestycji wydać na ocieplenie ...

time image

Gość Dociekliwy

05 Lis 2018, 16:55

Jeśli jest przyłacze gazowe - kocioł gazowy+zasobnik cwu lub pompa ciepła cwu. Jeśli oczywiście gmina dopłaci do inwestycji. Jeśli nie dwufunkcyjny kocioł gazowy ale ja bym wolał przepływowy bez zasobnika - zależy od "składu" rodziny :) W przypadku mniejszej rodziny wystarczy ...

time image

Gość gawel

01 Lis 2018, 06:03

Jaki kocioł wybrać, by nie zanieczyszczać środowiska?   Mając na uwadze  ze żyjemy 21 wieku, oraz to że Ziemia praktycznie nie jest płaska odpowiedź jest prosta ŻADEN.

time image

Gość tatinnnn

31 Paź 2018, 09:12

I bardzo dobrze! Trzeba zacząć dbać o środowisko :) Ja już zmieniłem ogrzewanie na gazowe, mam kocioł MCR od de dietrich i to był najlepszy wybór. Trzeba było zainwestować w samą instalację wszystkiego, ale wiem, że się zwróci :)

W takim razie koszty, które trzeba wpisać do formularza będą zaczerpnięte z kosztorysu ofertowego - dobrze myślę? Intryguje mnie pojęcie kosztów kwalifikowanych - rozumiem, że w najlepszym przypadku koszty poniesione będą równe kosztom kwalifikowanym?    

Witam, Program dofinansowania z NFOSiGW w ramach czyste powietrze ruszył od dnia 19 września. Wnioski warto złożyć przed wykonaniem prac związanych z termomodernizacją lub wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne jak pompy ciepła oraz gazowe kotły kondensacyjne. W ...

time image

25 Wrz 2018, 12:47

Tak, wniosek jest dość rozbudowany. Ważne aby na początku przeczytać dokumentację Programu. Bez przeczytania instrukcji wypełniania wniosku, bez zapoznania się z regulaminem i zasadami udzielania dofinansowania nie będzie możliwe prawidłowe wypełnienie wniosku. Mając wiedzę ...

Sam wniosek jest dość rozbudowany, wymiana źródła ciepła i instalacji to rubryki  od 58 z podpunktu 2,2 (zakup i modernizacja źródła ciepła) w analizie uproszczonej - bez audytu energetycznego - czytam w instrukcji interaktywnej https://portal.wfosigw.pl/jak-wnioskowac-instrukcja-krok-po-kroku   Natomiast ...

time image

25 Wrz 2018, 10:12

Można najpierw wystąpić o dotację + kredyt. We wniosku o dofinansowanie oświadczamy, że posiadamy minimum trzy oferty od potencjalnych wykonawców.  Oferty są nam potrzebne, żeby wpisać koszty określonych robót we wniosku. O szczegółowe informacje warto pytać w WFOŚiGW ...

Jest jeszcze jedna sprawa - nie do końca wiadomo jakie podjąć kroki? Najpierw modernizować a później wystąpić o dotację + kredyt, czy odwrotnie. Poza tym nie wiadomo czy o dofinansowanie można wystąpić tylko raz a na wniosku ująć wszystkie inwestycje, czy tez można ...

time image

23 Wrz 2018, 16:57

Dnia 20.09.2018 o 10:50, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Idea słuszna tylko trzeba jeszcze ludzi pokierować umiejętnie żeby się w drzwiach urzędu nie podeptali a na dobrą sprawę inicjatywę powinny przejąć jednostki terytorialne. Wiadomo, że instytucje ...

Ja dla przykładu korzystam z tego programu https://legionowo.pl/pl/nietruj/dotacja-na-piec   A program ruszył - faktycznie - na stronie warszawskiej są już informacje ale nie do końca rozumiem procedurę. Czy najpierw modernizować a potem składać wnioski o refundację, ...

time image

19 Wrz 2018, 12:28

Ze smogiem ma walczyć m.in. krajowy program "Czyste Powietrze" do którego dziś ruszył nabór wniosków. Można z niego dostać dofinansowanie m.in. na zakup i montaż urządzenia grzewczego do nowego jak i modernizowanego budynku.

Zanim padnie taki komentarz, proszę przeanalizować ofertę Elterm. Cena kotłów elektrycznych podana przez Jarosława Antkiewicza jest prawidłowa.   Sama przebudowa instalacji z otwartej na zamkniętą + kilka modyfikacji + montaż kotła i adaptacja komina to kilkanaście tysięcy ...

time image

Gość Kaźmirz

18 Wrz 2018, 20:17

za 2000-2500 zł, to można kupić złom, a nie porządny kocioł elektryczny, nie mówiąc już o indukcyjnym...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje