Jakiej wielkości zasobniki c.w.u. wymagają zabezpieczenia naczyniem wzbiorczym?

Jakiej wielkości zasobniki c.w.u. wymagają zabezpieczenia naczyniem wzbiorczym?

Jakiej wielkości zasobniki c.w.u. wymagają zabezpieczenia naczyniem wzbiorczym? Zauważyłem, że są one montowane tylko przy większych zbiornikach. Czy naczynia w instalacji ciepłej wody dotyczą jakieś szczególne wymogi w porównaniu z c.o., choćby dlatego, że w zbiorniku c.w.u. woda ciągle jest wymieniana na świeżą z dużą zawartością tlenu?

Odpowiedź eksperta: Konieczność zamontowania naczynia wzbiorczego nie jest uwarunkowana wielkością zasobnika, lecz konfiguracją instalacji wodociągowej, a w szczególności obecnością zaworu zwrotnego. W instalacji bez takiego zaworu, wzrost objętości wody podczas podgrzewania "rozchodzi się" wstecznie do sieci wodociągowej, nie powodując zwiększenia ciśnienia.

Oczywiście w każdym przypadku konieczne będzie zamontowanie zaworu bezpieczeństwa, który zadziała w przypadku przekroczenia nastawionego ciśnienia, niezależnie od przyczyny jego wzrostu.

Natomiast jeśli w instalacji zasilającej zasobnik zamontowano zawór zwrotny - co obecnie jest standardem - to należy również zamontować naczynie wzbiorcze o pojemności 5% pojemności zasobnika.

Naczynie takie powinno być przystosowane do kontaktu z wodą pitną, przy czym nastawione ciśnienie wstępne nie może powodować otwarcia zaworu bezpieczeństwa przy maksymalnej temperaturze wody. Z reguły naczynie wchodzi w skład tzw. grupy bezpieczeństwa, montowanej na zasilaniu zasobnika zimną wodą.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Naczynia wzbiorcze do instalacji ciepłej wody użytkowej mają kontakt z wodą pitną i muszą spełniać inne normy niż te przeznaczone do c.o. By uniknąć pomyłki, naczynia wzbiorcze do instalacji wodociągowych maluje się na niebiesko, a do grzewczych na czerwono (fot. L. Jampolska)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz