Architekt radzi: wentylacja mechaniczna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Architekt radzi: wentylacja mechaniczna

Najprostszym rozwiązaniem na zapewnienie świeżego powietrza w domu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Polega ono na wymuszeniu obiegu powietrza za pomocą wentylatorów.

Można wyróżnić jej trzy rodzaje:

  • Nawiewna, czyli taka, w której świeże powietrze jest tłoczone do pomieszczenia za pomocą wentylatorów, a zużyte wypychane na zewnątrz specjalnymi kanałami, dzięki stworzonemu w ten sposób nadciśnieniu. Jej podstawową zaletą (szczególnie istotną w miastach i na terenach przemysłowych) jest dostarczanie do domu powietrza przefiltrowanego. Każda centrala wentylacji nawiewnej musi mieć filtr przynajmniej klasy G4 (oznacza to zatrzymywanie zanieczyszczeń wielkości pyłków kwiatowych), co jest ważną informacją dla alergików.

     

  • Wywiewna, w której zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczenia za pomocą wentylatorów – co tworzy podciśnienie, powodujące zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz przez nawiewniki lub specjalnymi kanałami. Jej zaletą jest z kolei bardzo mały koszt użytkowania. Energooszczędny wentylator wywiewny zużywa około 20–30 W , czyli 10-krotnie mniej niż centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Wentylacja wywiewna zapewnia również stałą wydajność wentylacji z możliwością jej centralnej regulacji lub wyłączenia.
Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno–wywiewnej bez wymiennika ciepła
Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno–wywiewnej bez wymiennika ciepła
  • Nawiewno–wywiewna (najczęściej działająca jako zrównoważona, gdyż nie powoduje powstawania podciśnienia ani nadciśnienia). Jest to system łączący oba opisane powyżej, w którym zarówno czerpnia (nawiew), jak i wyrzutnia (wywiew) działają dzięki urządzeniom mechanicznym wymuszającym obieg powietrza.

Dwóch pierwszych rozwiązań używa się w domach jednorodzinnych rzadko. Rozwiązanie trzecie może natomiast funkcjonować samodzielnie albo być doskonałą bazą do stworzenia znacznie bardziej energooszczędnego systemu.

 

Wentylacja mechaniczna sama w sobie bowiem szczególnie energooszczędnym systemem nie jest. Ma jednak całą paletę zalet powodujących, że nawet w tej najprostszej konfiguracji bije na głowę wentylację grawitacyjną. Przede wszystkim działa jednakowo, niezależnie od pogody i temperatury powietrza na zewnątrz. Umożliwia również regulację i kontrolę poziomu wymiany powietrza – a więc także pewne oszczędności na ogrzewaniu.

 

(W wentylacji grawitacyjnej, np. spadek temperatury na zewnątrz zwiększa wymianę powietrza – a zatem znacząco i straty ciepła. W zasadzie jedyną metodą regulacji jest wtedy przymknięcie nawiewników (lub kanałów wentylacyjnych). W praktyce to możliwe tylko, jeśli mamy nawiewniki automatyczne. Wentylacja mechaniczna w tych samych warunkach zachowuje niezmienne parametry pracy).

 

Pewność działania systemu i możliwość regulacji jego pracy są więc podstawowymi atutami wentylacji mechanicznej (szczególnie nawiewno-wywiewnej). Są jednak również inne, mniejsze korzyści. Nie wymaga ona na przykład budowy długich kominów wentylacyjnych. Trzeba pamiętać, że centrala wentylacyjna zużywa prąd – co oznacza dodatkowe koszty, których w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie ma.

 

Warto przy okazji pamiętać o właściwym rozkładzie elementów nawiewnych i wywiewnych w budynku. Istotne jest, że w drodze od nawiewnika do kratki wyciągowej powietrze zbiera ze sobą wilgoć i zapachy. Stąd jeśli na przykład umieścimy nawiew w kuchni, a wywiew w salonie – możemy być pewni, że nie dość, że cały dom będzie pachnieć obiadem, to jeszcze dość znacząco podniesiemy w nim wilgotność powietrza (nasycenie parą wodną powietrza w kuchni wzrasta chociażby z każdym zagotowaniem wody na herbatę). Nawiewy należy więc lokować w pomieszczeniach czystych i suchych, a wywiewy – w tych o podwyższonej wilgotności i takich, w których mogą się pojawić nieprzyjemne zapachy, a więc kuchni, łazience, toalecie.

 

Miało być oszczędnie – a póki co jest bardziej komfortowo, zdrowo i niestety zdecydowanie drożej. Jednak moim zdaniem zrównoważona wentylacja mechaniczna może być traktowana jako baza do budowy systemu energooszczędnego. Pierwszym ku temu krokiem jest rekuperator.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje