Porada dotyczy konieczności zapewnienia wentylacji w pomieszczeniu z kuchenką gazową bezpłomieniową, która – mimo katalitycznego spalania – wciąż emituje spaliny wymagające odpowiedniego odprowadzenia. Autor wyjaśnia, że takie urządzenie może być użytkowane tylko w pomieszczeniach spełniających określone wymagania wentylacyjne i przestrzenne.
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez wentylacji, bo oprócz zapachów konieczne jest odprowadzenie pary wodnej, powstającej podczas gotowania, i spalin z kuchenki gazowej.
Kuchenka bezpłomieniowa o spalaniu katalitycznym może być eksploatowana wyłącznie w pomieszczeniach spełniających wymagania takie jak dla gazowych kuchenek tradycyjnych (z palnikami płomieniowymi). Przy spalaniu katalitycznym również powstają spaliny, są jedynie pozbawione niedopalonych cząstek tlenku węgla CO oraz mają niską zawartość tlenków azotu NOx. Kuchenkę taką można więc użytkować w pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 8 m3 i wyposażonym w wentylację zapewniającą wymianę przynajmniej 70 m3/h.
Może to być wentylacja mechaniczna, np. specjalny wentylator przeznaczony do ciągłego wentylowania pomieszczeń, podłączony do sztywnego lub elastycznego przewodu wentylacyjnego, który można kominkiem wyprowadzić ponad dach lub przez ścianę domu. Trzeba też zapewnić dopływ powietrza do pomieszczenia kuchennego poprzez otwory w drzwiach albo nawiewnik w ścianie zewnętrznej.
Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Kuchnia z kuchenką gazową wymaga intensywnej wentylacji, zapewniającej wymianę powietrza przynajmniej 70 m3/h. Kuchenka, inaczej niż kocioł, nie ma odprowadzenia spalin i mieszają się one z powietrzem w pomieszczeniu. (fot. Ciarko)