Czy w pomieszczeniu bez okna i wentylacji mogę zamontować kuchenkę gazową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy w pomieszczeniu bez okna i wentylacji mogę zamontować kuchenkę gazową?

Na poddaszu chciałbym urządzić kuchnię i wstawić bezpłomieniową kuchenkę gazową. Pomieszczenie nie ma okna ani podłączenia do kanału wentylacyjnego, ale myślę, że użytkowanie takiej kuchenki – podobnie jak elektrycznej – nie wymaga zapewnienia wentylacji. Czym mam rację?

aktualizacja: 2017-04-04 07:06:52

Odpowiedź eksperta: Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez wentylacji, bo oprócz zapachów konieczne jest odprowadzenie pary wodnej, powstającej podczas gotowania, i spalin z kuchenki gazowej.

 

Kuchenka bezpłomieniowa o spalaniu katalitycznym może być eksploatowana wyłącznie w pomieszczeniach spełniających wymagania takie jak dla gazowych kuchenek tradycyjnych (z palnikami płomieniowymi). Przy spalaniu katalitycznym również powstają spaliny, są jedynie pozbawione niedopalonych cząstek tlenku węgla CO oraz mają niską zawartość tlenków azotu NOx. Kuchenkę taką można więc użytkować w pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 8 m3 i wyposażonym w wentylację zapewniającą wymianę przynajmniej 70 m3/h.

 

Może to być wentylacja mechaniczna, np. specjalny wentylator przeznaczony do ciągłego wentylowania pomieszczeń, podłączony do sztywnego lub elastycznego przewodu wentylacyjnego, który można kominkiem wyprowadzić ponad dach lub przez ścianę domu. Trzeba też zapewnić dopływ powietrza do pomieszczenia kuchennego poprzez otwory w drzwiach albo nawiewnik w ścianie zewnętrznej.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Kuchnia z kuchenką gazową wymaga intensywnej wentylacji, zapewniającej wymianę powietrza przynajmniej 70 m3/h. Kuchenka, inaczej niż kocioł, nie ma odprowadzenia spalin i mieszają się one z powietrzem w pomieszczeniu. (fot. Ciarko)

Dodaj komentarz

time image
time image
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny