Remontujemy dom z lat 70. Efektowna metamorfoza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Remontujemy dom z lat 70. Efektowna metamorfoza

Przebudowy i generalne remonty starych domów oraz dostosowanie ich do wymogów estetycznych właścicieli nazywane są metamorfozą. Domy "kostki" z lat 60., 70. ubiegłego wieku są wdzięcznym obiektem takich przemian. Prosta bryła pozwala projektantom ich drugiej odsłony na wiele. Oto przykład takiej przemiany.

Dom przed przebudową miał dwie pełne kondygnacje, składające się z 6 pokoi, kuchni, 2 łazienek, garderoby, kotłowni, garażu i tarasu nad nim oraz zabudowanego ganku wykończonego białym sidingiem. Elewacja pomalowana była na kolor jasnozielony. Dach pokryto płytami bitumicznymi w kolorze brązowym. Okna i drzwi były białe, a uchylna brama garażowa brązowa.

Remontowany dom z lat 70.: 

Powierzchnia użytkowa: 200 m2 dom + 25 m2 garaż
Autor przebudowy: kabeDesign kasia białobłocka

W 2014 roku Megafajni, odważni młodzi ludzie, jak ich nazywa architektka, zlecili jej przebudowę domu. Co ważne: zlecili projekt i nadzór całej inwestycji - od "budowlanki" po aranżację i wykończenie wnętrz. To ważne! Jeden człowiek obdarzony zaufaniem i jedna pracownia odpowiadały za całość przedsięwzięcia, zapewniając określoną spójną wizję wnętrza i zewnętrznej szaty domu.

Choć Kasia nazywa początek pracy, w kontekście założeń projektowych, wrzuceniem granatu, to diametralna inność nowej elewacji w stosunku do starej pozostaje jednak w strukturze bryły. Oczywiście, zmienia się tu wszystko, bo nowi mieszkańcy potrzebują więcej światła, ciepła, przestrzeni i lepszej funkcjonalności oraz rozwiązań stylistycznych i estetycznych, które są zgodne z ich gustem. Szczęśliwie trafili na projektantkę, która potrafiła wszystkie oczekiwania spełnić i przenieść je na projekt przebudowy.

Architektka dość szybko przygotowała projekt koncepcyjny, który inwestorzy zaakceptowali. Wspólnie określili stylistykę bliską loftom, z użyciem starej, rozbiórkowej cegły.

Wnętrze uległo sporym zmianom, między innymi:

  • wycięto fragment stropu wzdłuż ściany, łączącej dom z garażem;
  • klatkę schodową przeniesiono pod wycięty strop, wzdłuż ściany garażowej;
  • wykonano długie podciągi, otwierające przestrzeń między holem a salonem i kuchnią. 

Zmiany były poważne i kosztowne, jednak dzięki zespołowi realizacyjnemu - projektantowi konstrukcji, inspektorowi nadzoru i sprawnym ekipom wykonawczym - udało się pokonać trudności i inwestycję zakończyć zgodnie z planem.

REMONTUJEMY DOM Z LAT 70. - SALON

Jedną ze zmian było połączenie pokoju dziennego z kuchnią. Poza przestronnością i funkcjonalnością, uwagę wracają znakomicie dobrane materiały w ciepłej, stonowanej kolorystyce. Wiszący kominek, którego komin, jak to w loftach bywa, biegnie na zewnętrznej ścianie, nie zajmuje potrzebnej salonowi przestrzeni. Surowe i chłodne betonowe płyty obudowy kominka neutralizuje dębowa posadzka i poziomo ułożone deski na ścianie. Wszelkie szafki, regały i komody zostały zaprojektowane tak, by nie konkurowały z naturalnym rysunkiem i fakturą cegły i drewna, dlatego są proste, monochromatyczne białe, popielate i grafitowe.

Otwartą przestrzeń na parterze stanowią wnętrza utworzone z gładkich białych ścian, kontrastujących z fragmentami wykończonymi cegłą z rozbiórki starych przegród.

Widok wnętrza salonu przed remontem
Widok wnętrza salonu przed remontem (fot. Krispol)
Widok wnętrza salonu po remoncie. Szerokie przesuwne okna tarasowe, wyposażone w rolety, gwarantują wygodne wyjście na taras i chronią przed nadmiernym słońcem latem, a zimą przed ucieczką ciepła. (fot. Krispol)

REMONTUJEMY DOM Z LAT 70. - KUCHNIA

Kuchnia jest stylistycznie spokojna i dopasowana kolorystyką do salonu, z którym tworzy jedno wnętrze. Lada barowa została wykonana z drewna dębowego, reszta mebli z płyt lakierowanych na grafitowy mat. Szafki mają rozrzeźbione fronty. Czarny sprzęt AGD oraz ceglana ściana przy oknie idealnie pasują do nowoczesnej kuchni. Projektantka postanowiła wyeksponować ceglany materiał, przeznaczając na niego ścianę przy oknie, by promienie słońca podkreślały jej oryginalną fakturę.

Widok wnętrza kuchni przed remontem
Widok wnętrza kuchni przed remontem (fot. Krispol)
Widok wnętrza kuchni po remoncie. Blaty wykonano z dębowego drewna, które ociepla wnętrze, nadając mu skandynawski styl. Modernistyczna bateria z wyciąganą wylewką, wyspowy okap oraz industrialne oświetlenie to oznaki loftowych inspiracji projektantki i oczekiwań właścicieli. (fot. Krispol)

REMONTUJEMY DOM Z LAT 70. - SCHODY

Oryginalnym elementem, który przyciąga uwagę, są schody na piętro. Architektka sama je zaprojektowała, a wykonał stolarz, z którym stale współpracuje.

W podobny sposób powstała zdecydowana większość mebli - komody, szafki, stoły i zabudowa wnęk. Jak podkreśla projektantka - Uwielbiam współpracować z moim stolarzem. Wspólnie projektować meble i dopasowywać je do indywidualnych potrzeb moich inwestorów. Wcześniej schody były zamknięte ścianami w wydzielonej klatce schodowej. Podczas metamorfozy zostały przeniesione w bardziej wygodne miejsce, otwarte i wyeksponowane na tle ceglanej ściany.

Jak mówi autorka projektu - Udało mi się z jednej strony, bliżej ściany, wesprzeć je na stalowej konstrukcji, cofniętej na tyle, że jest praktycznie niewidoczna, a z drugiej podwiesić i ustabilizować za pomocą stalowych prętów, mocowanych do stropu i przechodzących w balustradę na piętrze. Dzięki temu rozwiązaniu mogłam też odsunąć stopnie parę centymetrów od ceglanej ściany i wpuścić pasy światła, które z górnej kondygnacji rozświetlają podłogę na parterze.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dziura w stropie na schody
Schody na piętro po remoncie
Schody na piętro zaprojektowano jako lekką konstrukcję z dębowych grubych stopni, podwieszonych na stalowych, grafitowych prętach, będących jednocześnie balustradą. (fot. Krispol)
Przejście na taras - widok ze schodów
Nie mniej lekkie jest przejście z korytarzyka piętra na taras. Szklana kładka grubości 3 cm, przerzucona nad schodami, jest oryginalnym rozwiązaniem, które zapewnia komunikację z górnym tarasem i przepuszcza światło promieni słonecznych, padających przez drzwi tarasowe. (fot. Krispol)

REMONTUJEMY DOM Z LAT 70. - ŁAZIENKA

Równie ciekawie i minimalistycznie rozwiązane są łazienki. Szczególną uwagę zwraca łazienka gospodarzy na piętrze. Starannie dobrana ceramika wyeksponowana jest na tle spokojnych bieli ścian i szarości posadzki, wykończonej dużymi płytkami gresowymi. Owalna wanna zapewnia komfort i relaks w ciepłej kąpieli, a pojemna zabudowa - wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie niezbędnych kosmetyków.

Łazienka na piętrze. Na ścianie z umywalką i szerokim blatem zaprojektowano galerię z płytek, tworzących kolaż przeróżnych deseni i wzorów. Pomimo pozornego szaleństwa patchworkowej kompozycji, całość nie jest krzykliwa, dzięki stonowanej kolorystyce i dominującym beżom i szarościom. (fot. Krispol)

REMONTUJEMY DOM Z LAT 70. - ELEWACJA

Dom to, oczywiście, całość. Wnętrza, ich przebudowa, od których zaczął się remont, przenikają do strefy zewnętrznej. Ta sama cegła rozbiórkowa, która była fundamentalnym dla wnętrz materiałem, gra równie ważną rolę na elewacji frontowej. Nowa, zaprojektowana wertykalnie grafitowa stolarka okienna i drzwiowa, a także brama garażowa, doskonale komponują się z dachem w takim samym kolorze i z ciepłymi barwami rudej cegły.

Niejeden przechodzień chciałby do tego domu wejść, poznać gospodarzy i cieszyć się atmosferą tak przyjaznej przestrzeni. Ogrodzenie, które w Polsce często jest murem nie do zdobycia, zostało zaprojektowane jako niskie, nie forteczne, zachęcające przechodniów do zerknięcia na ciepłe barwy budynku.

Dom po przebudowie zachęca do wizyt nie tylko atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądem elewacji frontowej oraz funkcjonalnym i ciepłym wnętrzem, wysyłając do odwiedzających sygnał, że oto w tym domu mieszkają otwarci, serdeczni gospodarze, niebojący się łączenia nowoczesnych, bardzo praktycznych materiałów np. z ciepłem tradycyjnych cegieł.

Inwestycja, polegająca na gruntownym remoncie całego domu, choć bardzo pracochłonna, trwała tylko rok. Jej efekt zachwyca nie tylko właścicieli, ale również odwiedzających ich przyjaciół.

Widok na front domu przed remontem
Widok na front domu przed remontem (fot. Krispol)
Elewacja frontowa w trakcie remontu
Elewacja frontowa w trakcie remontu (fot. Krispol)
Widok frontu domu po przebudowie
Widok frontu domu po przebudowie. W miejscach starych tradycyjnych okien wstawiono okna tarasowe i wyposażono je w rolety zewnętrzne. Stolarkę w grafitowym kolorze oraz segmentową bramę garażową dobrano do prostej bryły budynku. Elewację, po ociepleniu, wykończono tynkiem w jasnoszarym kolorze i połączoną ją z rozbiórkową cegłą, ułożoną na elewacji dolnej kondygnacji. (fot. Krispol)
Elewacja ogrodowa przed remontem
Elewacja ogrodowa przed remontem (fot. Krispol)
Elewacja ogrodowa w trakcie remontu
Elewacja ogrodowa w trakcie remontu (fot. Krispol)
Elewacja ogrodowa po remoncie
Elewacja ogrodowa. W odróżnieniu od frontowej, która jest bardziej zróżnicowana, projektantka zdecydowała się pomalować ją na jednolity kolor, skupiając uwagę na małej architekturze ogrodu i zieleni. (fot. Krispol)

Paweł Kobryński
Zdjęcia pochodzą z archiwum firmy Krispol

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość

26 Mar 2020, 09:02

Artykuł z połowy 2018 roku, jakieś aktualizacje były pod koniec 2019 Zdjęcia pochodzą z archiwum firmy Krispol Autor przebudowy: kabeDesign kasia białobłocka - ma konto na FB, tam pisz... szybciej uzyskasz odpowiedź dotyczącą piwnicy  w tym budynku.   Czy może ...

time image

Gość Leszek

26 Mar 2020, 08:28

Jeszcze pytanie, czy piwnice były. Jeśli tak, to jak zabezpieczono mury piwnic. Mam dom z lat 60 i problemy z wilgocią (fundamenty z cegły), stąd też moje pytanie, jak sobie z tym najlepiej poradzić.

time image

23 Lip 2018, 17:09

podejrzewam, że koszt zaczyna się od 250 tyś

time image

Gość Kaksia

23 Lip 2018, 04:28

Matemorfoza fantstycza, a efekt końcowy olśniewający. Ponawiam pytanie z posta wcześniejszego, koszt takiej zmiany to jakiego rzędy pieniądze? Czy 300 tys wystarczy na tego typu przebudowę?

time image

Gość piotrp

07 Lip 2018, 11:04

jaki jest szacunkowy koszt modernizacji tego domu

time image

08 Sie 2017, 04:49

13 godzin temu, Gość gość napisał: Jaki koszt takiej przebudowy stan surowy zamknięty? Nie jest to bynajmniej  wersja ekonomiczna . Cena szybko rośnie wraz z ilością zmian konstrukcyjnych.

time image

Gość gość

07 Sie 2017, 15:53

Jaki koszt takiej przebudowy stan surowy zamknięty?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje