Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy nad schodami
Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy nad schodami
W trakcie budowy domu okazało się, że podciąg stropowy nad schodami ogranicza wysokość wejścia – wyższe osoby mogą uderzać o niego głową. Problem powstał w wyniku przesunięcia schodów i ujawnił się na szczęście przed ułożeniem stropu. Jak można temu zaradzić?
Data publikacji: 2009-10-02
Data aktualizacji: 2009-10-02
Odpowiedź eksperta: Sposób naprawienia błędu zależy od wielkości zwiększenia prześwitu nad schodami. Jeśli chcemy zwiększyć wysokość wejścia o 2–3 cm, to wystarczy zmienić kąt nachylenia schodów, czyli zbudować je bardziej stromo. Wtedy schody przesunięte będą do przodu i podciąg wyjdzie poza ich obrys.
Inny sposób to wycięcie podciągu i „wstawienie” go w grubość stropu. Należy pamiętać jednak, że musi zostać zachowana szerokość i wysokość podciągu, która jest określona w projekcie. Zwiększenie prześwitu zależeć będzie od projektowanej grubości podciągu i stropu. Konieczne będzie również przeprojektowanie połączenia stropu z podciągiem, a betonowanie obu elementów musi nastąpić jednocześnie – wymaga to ustawienia dodatkowych podpór.
Możliwa jest także zamiana żelbetowego podciągu na stalowy o przekroju dwuteowym, który z reguły ma mniejszą wysokość konstrukcyjną. Jego zaprojektowanie należy powierzyć uprawnionemu konstruktorowi budowlanemu.
Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy można np. wyciąć i wstawić w grubość stropu
W ogóle to jakiś dziwny temat... kto wykonuje takie rzeczy, tzn projektuje każdą rzecz osobno? Myślę sobie, że to taki problem z kosmosu, raczej się nie zdarza.