Jak ochłodzić dom w upał? 7 osłon przeciwsłonecznych na okna

Jak ochłodzić dom w upał? 7 osłon przeciwsłonecznych na okna

Co skutecznie chroni dom przed upałem, co zrobić żeby w mieszkaniu nie było gorąco? Dobry sposobem jest montaż osłon przeciwsłonecznych, które chronią wnętrza przed przegrzewaniem. Podpowiadamy, jakie osłony przeciwsłoneczne wybrać na okna - przegląd 7 rozwiązań.

Gdy na zewnątrz upał i słońce mocno operuje, pomieszczenia w domu i mieszkaniu się przegrzewają. Dlatego okna warto wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne. Najlepiej o nich pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, bo montaż niektórych wymaga ingerencji w ściany budynku. Ponadto obecnie w wielu domach stosuje się duże przeszklenia. Zamontowanie w nich osłon przeciwsłonecznych jest wręcz konieczne zwłaszcza wtedy, gdy okna zlokalizowane są na południowej elewacji. Dowiedz się, jakie są rodzaje osłon przeciwsłonecznych i które z nich skutecznie chronią przed upałem w domu

Jakie są rodzaje osłon przeciwsłonecznych na okna

Podstawową funkcją osłon przeciwsłonecznych na okna jest ochrona wnętrz przed przegrzewaniem. Dlatego przed słońcem, w różnym stopniu, chronią wszystkie ich rodzaje. Dzielimy je na:

  • osłony przeciwsłoneczne wewnętrzne - żaluzje, zasłony, rolety
  • osłony przeciwsłoneczne zewnętrzne - żaluzje, rolety, markizy, okiennice

1. Żaluzje wewnętrzne - najpopularniejsze osłony przeciwsłoneczne

Ich głównym zadaniem jest ochrona wnętrz przed przegrzewaniem i zapewnienie prywatności, ale odpowiednio dobrane mogą również pełnić funkcję ozdobną. Żaluzje mogą być wykonane z aluminium, tworzywa sztucznego albo drewna. Dwa pierwsze rodzaje żaluzji oferowane są w różnych kolorach (co pozwala je dopasować do wystroju wnętrza), ale największą popularnością cieszą się lamele w kolorze białym. 

Żaluzje drewniane wyglądają efektownie, ale są mniej odporne na wilgoć od aluminiowych i plastikowych, dlatego lepiej nie montować ich w łazience. Są też od nich znacznie grubsze, więc po podciągnięciu zajmują nawet ok. 20% wysokości okna, co zmniejsza dopływ światła do pomieszczenia. 

Obecnie żaluzje nie są tak popularne jak dawniej, bo trudno je utrzymać w czystości. Mają jednak kilka zalet - zapewniają prywatność, bardzo skutecznie chronią przed słońcem, a także dają możliwość kontrolowania kierunku wpadania i natężenia światła.

2. Zasłony plisowane - ochrona wnętrz przez upałem

Zasłony plisowane to też rodzaj osłon przeciwsłonecznych. Dostępne są w dwóch wersjach. W pierwszej tkanina składająca się jak harmonijka wysuwa się z umieszczonej w górnej części okna kasety. Materiał, którego boki schowane są w prowadnicach zamocowanych po bokach okna, można zatrzymać w dowolnym miejscu okna.

Drugi typ takich zasłon plisowanych nie ma górnej kasety - materiał rozwija się harmonijkowo zarówno do dołu, jak i do góry. Dzięki temu można zasłonić dowolną część okna. Tego typu osłony mniej skutecznie od żaluzji zatrzymują promienie słoneczne, ale za to wpadające przez nie do wnętrz światło dzienne jest bardziej rozproszone. Dodatkowo stanowią ciekawy element ozdobny.

3. Rolety wewnętrzne - efektowne osłony przeciwsłoneczne na okna

Najpopularniejszym typem są rolety zwijane. Składają się z wałka montowanego w górnej części okna (na lub pod górną ramą) i zrolowanego na niej materiału, który rozwija się na dowolną długość. Skuteczność zatrzymywania promieni słonecznych przez roletę zależy od rodzaju tkaniny. Standardowe rolety chronią przed upałem w domu w stopniu umiarkowanym, natomiast rolety wykonane z materiałów nieprzepuszczających światła całkowicie zaciemniają wnętrza. W sprzedaży są rolety o różnych wzorach i kolorach, niektóre mogą stanowić efektowną ozdobę pomieszczenia. Do nabycia są również rolety „dzień noc”, które składają się z dwóch rodzajów pasów - przezroczystych i zacieniających. Przesuwając je względem siebie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia.

Do wyboru są ponadto rolety rzymskie, które mają postać specjalnej grubszej tkaniny. Podniesiona układa się w poziome równoległe fałdy, a po opuszczeniu tworzy gładką powierzchnię. Takie rolety wyglądają efektownie, a gdy tkanina jest odpowiednio gruba, skutecznie zacieniają wnętrza i chronią przed upałem w domu.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

4. Żaluzje zewnętrzne - osłony przeciwsłoneczne na okna

Na zewnątrz okien również zakłada się specjalne rodzaje żaluzji i rolet, a także markizy i okiennice, które nie mają swojego odpowiednika do montowania wewnątrz. Niektóre z nich są bardziej uniwersalne od osłon wewnętrznych - ich rola nie ogranicza się tylko do zacieniania wnętrz i ochrony przed upałem. Żaluzje zewnętrzne chronią wnętrza przed słońcem i przegrzewaniem się, przez co wspomagają pracę klimatyzacji, co pozwala obniżyć koszty energii elektrycznej. Ponadto w pewnym stopniu tłumią hałas dobiegający z zewnątrz. 

żaluzje zewnętrze osłony przeciwsłoneczne
Żaluzje zewnętrzne skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz umożliwiają kontrolowanie kierunku wpadania i natężenia światła (fot. DRUTEX)

5. Rolety zewnętrzne - skuteczna osłona przeciwsłoneczna na okna

Rolety zewnętrzne składają się z kilku elementów. Pierwszy to kaseta. W środku umieszczona jest rura nawojowa, na którą nawinięty jest ruchomy pancerz wykonany zazwyczaj z zamkniętych poziomych profili. Porusza się on w pionowych prowadnicach, które przytwierdzone są do ościeża lub do ramy okna. Całość może być wykonana z aluminium, stali, PVC lub drewna. Rolety zewnętrzne tworzą na oknie szczelną osłonę, którą można całkowicie zaciemnić wnętrza domu. Pancerz chroni też przed hałasem -
w pomieszczeniach z zasłoniętymi roletami hałas jest średnio o 10 dB niższy. Jeżeli zakupimy rolety z pancerzem wypełnionym izolacją (np. pianką poliuretanową), roleta
będzie zatrzymywać w domu ciepło. Tego typu osłony są również elementem zabezpieczenia domu przed włamaniem. Rolety o klasie odporności na włamanie RC1-RC3 (wyższych się raczej w domach jednorodzinnych nie stosuje) mogą być wyposażone w zamki, rygle, wzmocnione prowadnice i pancerz, albo specjalne wieszaki, które uniemożliwiają podniesienie go z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne to ten typ osłon na okna, które warto zaplanować już na etapie projektowania domu. Niektóre modele wymagają bowiem odpowiedniego przygotowania otworów okiennych. Dotyczy to rolet podtynkowych i nadprożowych (RKS), których kasety ukryte są w ścianie. Z kolei modele nakładane montuje się podczas montażu okien. W dowolnym momencie można natomiast założyć rolety naokienne i elewacyjne, które są najpopularniejsze.

6. Markizy - osłony przeciwsłoneczne na okna, taras i balkon

W zależności od typu markizy mogą osłaniać przed słońcem nie tylko wnętrze domu, ale też taras lub balkon. Tę drugą funkcję mają właśnie markizy tarasowe (i ich odmiana - balkonowe), które zapewniają cień na tarasie, a przy okazji również w przylegających do niego pomieszczeniach. Składają się z rury nawojowej, tkaniny rozpiętej na wysięgniku oraz mechanizmu sterującego. Niektóre markizy wyposażone są dodatkowo w kasetę, w której chowa się poszycie. Ważne, by było ono odporne na płowienie i skutecznie zatrzymywało wodę oraz promieniowanie słoneczne.

Uwaga! Montując markizę tarasową do ściany dwuwarstwowej należy użyć kotew chemicznych. Łączniki muszą być bowiem solidnie zakotwione w warstwie nośnej ściany, czego - ze względu na grubą warstwę ocieplenia - nie gwarantują zwykłe kołki.

Do wyboru są również markizy fasadowe, zapewniające cień tylko we wnętrzach domu. Zbudowane są podobnie jak rolety, z tym, że z zawieszonej nad oknem kasety wysuwa się nie sztywny pancerz, a poszycie ze specjalnej siatki lub włókna szklanego. Ich odmianą są markizolety, które składają się z dwóch części - rozwijanej, ale nieruchomej górnej i dolnej, którą można odchylić, tworząc nad częścią okna daszek.

Oba te typy osłon przeciwsłonecznych na okna zasłaniają całe przeszklenie, ale nie ograniczają całkowicie napływu światła dziennego do wnętrza budynku.

osłony przeciwsłoneczne markizy zewnętrzne
Markizy z baterią zasilane słońcem, przeznaczone do okien fasadowych. Taka markiza sama się rozwija w gorące dni i chroni dom przed upałem, obniżając temperaturę pomieszczenia nawet o 10oC (fot. FAKRO)

7. Okiennice - tradycyjna osłona przeciwsłoneczna na okno

Okiennice wykonywane są z aluminium, tworzywa sztucznego albo z drewna (te wymagają regularnej pielęgnacji). Okiennice mocuje się na zawiasach umieszczonych na ścianie, ramie okna lub na specjalnej opasce okalającej okno. Ważnym elementem są blokady przeciwwiatrowe, które przytrzymują skrzydła w pozycji otwartej.

Okiennice nie cieszą się tak dużą popularnością, jak dawniej, ale warto rozważyć ich zakup, bo są dość uniwersalne. Nie tylko zapewniają we wnętrzach chłód, ale też chronią przed wiatrem, a zimą pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku. W sprzedaży są okiennice z blokadami przeciwwłamaniowymi, których montaż pozwala zwiększyć bezpieczeństwo domowników. Ponadto odpowiednio dobrane mogą być efektowną ozdobą elewacji domu.

Jakie osłony przeciwsłoneczne do ochrony poddasza przed upałem? 

Ochrona przeciwsłoneczna poddasza z oknami dachowymi jest bardzo wskazana, ponieważ w górnej części budynku słońce operuje intensywniej niż na parterze. W oknach połaciowych stosuje się te same typy osłon wewnętrznych, co w fasadowych. Różnica polega na tym, że żaluzje, zasłony i rolety muszą mieć boczne prowadnice, które w stolarce pionowej nie są niezbędne. Oczywiście chodzi o to, aby lamele czy tkanina cały czas przylegały do przeszklenia.

osłony przeciwsłoneczne na okna dachowe
Latem na poddaszu słońce operuje bardzo mocno, dlatego wyposażenie okien dachowych w osłony przeciwsłoneczne wydaje się wręcz koniecznością (fot. FAKRO)

Trzeba jednak zauważyć, że okna dachowe otwierają się na wiele sposobów i nie na każdym modelu da się założyć osłonę przeciwsłoneczną. Przykładowo rolety można montować tylko na oknach dachowych obrotowych i uchylno-obrotowych. Jeżeli chodzi o osłony zewnętrzne, to na poddaszu montuje się rolety i markizy. Mają bardzo podobną budowę i pełnią podobne funkcje, jak osłony tego typu przeznaczone do stolarki fasadowej. Markizy w oknach dachowych są o tyle wskazane, że nie tylko bardzo skutecznie chronią przed słońcem, ale również tłumią odgłosy padającego deszczu, co zapewnia komfortowy wypoczynek.

Jak sterować osłonami przeciwsłonecznymi na oknach

Wewnętrznymi osłonami przeciwsłonecznymi na oknach steruje się z reguły ręcznie. Służą do tego proste mechanizmy, takie jak linki, wysięgniki czy zwijacze z taśmą. Te sposoby stosowane są również w przypadku osłon zewnętrznych, ale bardziej komfortowe (choć też wymagające większych nakładów finansowych), jest sterowanie osłonami na oknach za pomocą automatyki. Potrzeba do tego silnika elektrycznego umieszczonego w kasecie osłony oraz sterownika, np. łącznika ściennego lub pilota.

Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale też daje możliwość włączenia osłon okiennych do inteligentnego systemu sterowania budynkiem. Dzięki temu rolety mogą np. podnosić się automatycznie o określonej godzinie, albo opuszczać - wtedy, gdy odpowiedni czujnik wykryje zanieczyszczone powietrze lub inny - zbliżającego się do okna intruza.

Fot. otwierająca: FAKRO

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są najlepsze osłony przeciwsłoneczne do ochrony wnętrz przed upałem?

    Najlepsze osłony przeciwsłoneczne to rolety zewnętrzne, żaluzje zewnętrzne oraz markizy. Skutecznie blokują promienie słoneczne przed dostaniem się do wnętrza, pomagają w obniżeniu temperatury oraz chronią przed przegrzewaniem pomieszczeń.
  • Które osłony przeciwsłoneczne są bardziej efektywne - wewnętrzne czy zewnętrzne?

    Osłony przeciwsłoneczne montowane na zewnątrz okien są bardziej efektywne niż wewnętrzne, ponieważ zatrzymują promienie słoneczne jeszcze przed dotarciem do szyby, co znacząco redukuje nagrzewanie się pomieszczeń.
  • Czy rolety zewnętrzne mogą zmniejszyć koszty klimatyzacji?

    Tak, rolety zewnętrzne wspomagają pracę klimatyzacji, co może obniżyć zużycie energii elektrycznej. Zatrzymują promienie słoneczne, ograniczając nagrzewanie się pomieszczeń, co zmniejsza potrzebę chłodzenia.
  • Jakie osłony przeciwsłoneczne sprawdzą się na poddaszu?

    Na poddaszu najlepszym wyborem są rolety i markizy zewnętrzne. Skutecznie chronią przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się, a dodatkowo markizy tłumią odgłosy deszczu, co poprawia komfort użytkowania.
  • Jakie funkcje mogą pełnić automatyczne osłony przeciwsłoneczne?

    Automatyczne osłony przeciwsłoneczne można zintegrować z inteligentnym systemem domu. Dzięki temu mogą się samoczynnie opuszczać, gdy wykryją zbyt duże nasłonecznienie, lub podnosić o określonej godzinie, zapewniając komfort i oszczędność energii.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz