Duże okna tarasowe: ile ucieka przez nie ciepła? Czy w takim domu będzie zimniej?
Duże okna tarasowe: ile ucieka przez nie ciepła? Czy w takim domu będzie zimniej?
Duże okna tarasowe to marzenie wielu osób, które budują dom. Ale czy przez duże przeszklenia nie za wiele ciepła ucieknie zimą, a latem, gdy żar leje się z nieba, nie będzie za gorąco? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, jakie parametry okien o tym decydują.
Data publikacji: 2024-09-04
Data aktualizacji: 2024-09-04
Coraz częściej budujemy domy nie tylko z dużymi drzwiami tarasowymi i oknami panoramicznymi (bez podziałów), ale także przeszkleniami stanowiącymi jedną ze ścian lub przechodzącymi przez dwie kondygnacje. Trend wielkoformatowych okien utrzymuje się od dobrych kilku lat. Nie bez kozery pracownie architektoniczne, by ułatwić nam zadanie, dodały kategorię „duże przeszklenia”, którą zaznaczamy zaraz po wybraniu kubatury, stylu i kształtu dachu. Duże okna od podłogi do sufitu to poczucie przestrzeni, szczególnie jeśli wychodzą na taras i ogród. Dzięki nim można optycznie powiększyć pomieszczenie i dobrze je doświetlić. Ale rodzi się wiele wątpliwości. Czy przez duże okna tarasowe nie będzie uciekać zbyt dużo ciepła zimą?Czy latem nie będzie za gorąco w domu z dużymi przeszkleniami? Wyjaśniamy.
Ile ciepła ucieka zimą przez duże okna? Sprawdź te parametry!
To jedno z głównych pytań, jakie zadają marzący o domu z dużymi oknami tarasowymi. „Duże okna są ładne, ale przecież będzie zimniej”. Niekoniecznie.
Szczelnie zaizolowana ściana ma, oczywiście, lepsze parametry termoizolacyjne niż duże okno, jednak nie jest tak, że gdy zdecydujemy się na duże przeszklenia, będziemy musieli zimą zakładać wełniane skarpety i opatulać się kilkoma warstwami ubrań (a latem nie wytrzymamy od upału). W domach pasywnych i energooszczędnych przecież też są duże przeszklenia.
Co decyduje o tym, czy duże okna będą ciepłe? Aby ocenić, czy okno jest pod tym względem odpowiednie, niezbędne jest przeanalizowanie kart katalogowych i porównanie poziomu współczynnika przenikania ciepła. Określany jest on symbolem U.
Według przepisów wartość współczynnika przenikania ciepła nie może być wyższa niż 0,9 W/(m2·K). Im mniejsza, tym lepiej, ponieważ to znaczy, że więcej energii zostaje w środku. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że parametr powinien dotyczyć całego okna, a nie jego wybranych składowych (też zresztą bardzo ważnych, bo wpływających na ostateczny efekt). W opisach technicznych podawane są zatem Uw okna (w - windows), Ug szyby (g - glass) i Uf ramy (f - frame). Wartość każdego z nich jest inna i łatwo można się pomylić, bowiem sprzedawcy często podają parametr dotyczący szyby. Jest on zawsze niższy od wykazywanego przez całe okna (co wpływa bardzo korzystnie na dobry wynik w przypadku dużych okien).
Przez duże okna w salonie latem wpadają do domu promienie słoneczne. Zabezpieczeniem przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń mogą być rolety zewnętrzne (fot. MS WIĘCEJ NIŻ OKNA)
Obecnie coraz więcej producentów oferuje standardowe okna, w których parametr Uw jest na poziomie 0,8 lub nawet 0,7 W/(m2·K). Nie powinny dziwić odmiany o tym współczynniku na poziomie ok. 0,66 i mniej. Warto zaznaczyć, że współczynnik U w odniesieniu do ścian nie może obecnie przekraczać 0,2 W/(m2·K). Dlatego typowa ściana jest kilka razy „cieplejsza” od okna, nawet jeśli porównamy najlepsze pod tym względem modele. Przy czym bilans energetyczny wcale nie jest jednoznaczny, bo okna - w przeciwieństwie do ścian - wpuszczają do wnętrz promienie słoneczne.
To, czy duże okno jest „ciepłe”, zależy od wielu czynników:
z czego zrobiono ramę,
jakiego rodzaju jest szyba (dwu- albo trzykomorowa),
czy dobrano odpowiednie szkło (z niskoemisyjnymi powłokami z tlenków i metali szlachetnych),
jaką zastosowano ramkę dystansową (może ona poprawić wartość współczynnika Uw nawet o 10%),
jaka jest głębokość profilu (ale niekoniecznie liczba komór, znaczenie ma natomiast to, czy są puste, czy zaizolowane),
rodzaju wzmocnień.
Ile ucieka ciepła przez duże okna tarasowe? Ważny montaż!
Okno o idealnych parametrach to dopiero połowa sukcesu. Niezmiernie ważny jest właściwy montaż okien. Trzeba zrobić wszystko w taki sposób, by powstało jak najmniej mostków termicznych, zarówno po bokach ramy, jak i w miejscu, gdzie np. drzwi przesuwne łączą się z podłogą.
W dużych przeszkleniach, które łączą się z tarasem, należy zaplanować przynajmniej jeden moduł otwierany, by zapewnić swobodne wyjście na zewnątrz. I wtedy montuje się drzwi tarasowe. Tradycyjnie otwierane, jak te klasyczne pomiędzy pokojami w środku, powoli ustępują miejsca bardziej zaawansowanym technicznie i dużo nowocześniejszym systemom podnoszono-przesuwnym, fachowo określanym skrótem HST. Znaczenie ma to, że takieduże drzwi tarasowe lekko się otwiera i przesuwa, nie jest do tego potrzebna duża siła, z otwarciem poradzi sobie dziecko lub osoba starsza, która zrobi to intuicyjnie. Aby zadziałały, muszą sąsiadować z nieotwieranym modułem. Chodzi o to, że skrzydło unosi się i płynnie przesuwa na część stałą. Typ HST sprawdzi się, gdy próg ma być zrównany z podłogą, dzięki temu nie dojdzie do potknięcia, łatwo będzie też przejechać wózkiem. Rama takiego skrzydła po zamknięciu nie tworzy z częścią nieruchomą płaszczyzny. Ale za to drzwi podnoszono-przesuwne mogą być stosowane jako przeszklenia narożne.
Okno podnoszono-przesuwne wykonane z aluminium i wyposażone w pakiet trzyszybowy z ciepłą ramką jest bardzo sztywne, a zarazem lekkie (fot. MS WIĘCEJ NIŻ OKNA)
W sprzedaży jest też system określany skrótem PSK - są to drzwi odstawno-przesuwne, rzadziej wybierane i uznawane za mniej nowoczesne, starszego typu, tańsze, ale równie wygodne podczas użytkowania. Przede wszystkim mają dwie ważne zalety. Po pierwsze, drzwi można uchylić. A to znaczy, że nie ma konieczności otwierania całego skrzydła, gdy chce się wywietrzyć mieszkanie. Po drugie, po zamknięciu znajdują się w jednej linii z oknem obok. Mają jednak próg. Można spotkać się z opinią, że systemy PSK są dużo bardziej szczelne od HST, ponieważ skrzydło opiera się o ramę, a nie bezpośrednio o podłogę.
Duże drzwi tarasowe w tego typu przeszkleniach mogą być bardzo ciężkie i ważyć nawet pół tony (aluminiowe dużo więcej niż PVC). Aby nie było problemu z ich otwarciem, producenci oferują rozmaite udogodnienia, np. ukryty napęd elektryczny (uruchamia się po naciśnięciu przycisku w ramie), system spowalniający (w trakcie zamykania drzwi hamują lub przeciwnie - same się dosuwają do ościeżnicy). Niektóre modele mają specjalne czujniki, które chronią przed przytrzaśnięciem ręki.
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne z progiem ukrytym w podłodze są bardzo praktyczne - wygodnie wychodzi się na dwór, bez obaw, że dojdzie do potknięcia (fot. VETREX)
Jakie wybrać duże okna? Wymiary okien, rodzaje ram i ich właściwości
Ramy okien produkuje się z plastiku, drewna lub aluminium, różnią się one właściwościami i przede wszystkim grubością. W ofercie rynkowej najwięcej do wyboru jest modeli dużych okien z PVC i te należą do najpopularniejszych. Są najtańsze, nie trzeba ich poddawać zabiegom konserwacji, nie ma problemu z dobraniem ich koloru do elewacji. Są lżejsze od drewnianych i aluminiowych odpowiedników, dlatego łatwo je zamontować. Ich zaletą jest bardzo dobra izolacyjność cieplna. Rama okna z PVC w przekroju podzielona jest na komory - może ich być sześć, siedem albo więcej. Aby utrzymały duże okno, muszą być one solidnie wzmocnione stalowymi lub kompozytowymi elementami. Jednak i tak nie mogą być stosowane w przypadku bardzo dużych przeszkleń (powyżej 300 cm wysokości), bo wskutek ciężaru mogą się powyginać. Standardem są okna PVC o wymiarach 220-250 cm wysokości i 300 cm długości (dłuższą szklaną ścianę robi się z kilku połączonych okien). Na stronach producentów można znaleźć konfiguratory, w których pokazane są układy odmian otwieranej i stałej (otwierana pośrodku, na lewą, prawą stronę).
Okna drewniane należą do klasyki elementów budynku. Najpowszechniejsze są te z klejonego drewna krajowego, rzadziej stosuje się surowiec egzotyczny. Drewniana stolarka okienna jednak nie jest tak często kupowana jak ta z PVC, chociaż takie profile są dużo solidniejsze i stabilniejsze niż z PVC (przede wszystkim nie mają pustych komór, ale pełny przekrój). Niezbędna jest regularna konserwacja ram z drewna. Jest też dużo mniej takich modeli w ofercie.
Okna aluminiowe bywały stosowane w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, dużych, kosztownych inwestycjach. Coraz częściej przekonują się do nich także właściciele domów jednorodzinnych, szczególnie tych nowoczesnych, gdzie aluminium stanowi ważny materiał wykończeniowy. Profile aluminiowe są drogie, lecz tylko one nadają się do wysokich konstrukcji okiennych przekraczających 300 cm. Są bardzo trwałe, sztywne i lekkie. Ich zaletą jest to, że mogą być wyjątkowo cienkie, mają zaledwie 2 cm szerokości. Trendem w stolarce okiennej jest produkcja dużych przeszkleń mieszanych - aluminiowo-drewnianych. Drewnem wykończone są profile od wewnętrznej strony domu. Aluminium stanowi zewnętrzną ochronę przed deszczem i śniegiem. Dzięki temu nie trzeba wykonywać cyklicznej renowacji takich przeszkleń.
Z projektu domu dowiemy się o lokalizacji i rozmiarze okien, ale już nie o sposobie otwierania, okuciach (bardzo ważnych w przypadku dużych przeszkleń), zestawach szybowych, kształcie profili i kolorze. Do przemyślenia będzie, czy mają to być okna drewniane, PVC czy aluminiowe. Dzięki dużym oknom można optycznie powiększyć pomieszczenie i dobrze je doświetlić (fot. ALIPLAST)
Czy warto kupić duże okna?
Duże okna to sposób na zyski energetyczne, które w okresie zimowym są ogromnym atutem. Inaczej latem. Aby w domu panowały dobre warunki w ciepłych miesiącach, warto zamontować regulowane osłony przeciwsłoneczne zewnętrzne (pionowe albo poziome rolety, żaluzje, okiennice). Można też pomyśleć nad rozwiązaniami architektonicznymi - wykonaniem podcieni (daszki, płyty balkonowe, loggie). Praktyczne będzie też posadzenie przed oknami drzew liściastych lub pnączy na podporach. Latem skutecznie zacieniają, zimą (po utracie liści) nie tamują dostępu słońca.
Fot. otwierająca: Duże okno otwierano-przesuwne - od strony pomieszczenia wykonano je z drewna, od zewnętrznej osłonięto wytrzymałą okładziną aluminiową, która chroni przed niekorzystnym działaniem deszczu, śniegu lub mrozu (fot. FAKRO)
FAQ Pytania i odpowiedzi
Czy przez duże okna ucieka ciepło z domu?
Nowoczesne duże okna, wyposażone w energooszczędne szyby z niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw), dobrze izolują wnętrze. Wysokiej jakości okna z szybami wielokomorowymi i ramami termoizolacyjnymi skutecznie zapobiegają stratom ciepła, co pozwala utrzymać komfort termiczny nawet w domach z dużymi przeszkleniami.
Jakie są zalety dużych okien w domu?
Duże okna wprowadzają do wnętrza więcej naturalnego światła, co może poprawić samopoczucie i zwiększyć efektywność energetyczną budynku. Ponadto optycznie powiększają przestrzeń i oferują lepszy widok na otoczenie.
Jakie materiały najlepiej sprawdzają się w dużych oknach?
Najczęściej stosowane materiały na duże okna to PVC, aluminium i drewno. Aluminium jest trwałe i lekkie, PVC oferuje dobrą izolację, a drewno nadaje elegancji, ale wymaga więcej konserwacji.
Jakie osłony przeciwsłoneczne są najlepsze do dużych okien?
Do dużych okien najlepiej sprawdzają się rolety zewnętrzne, markizy lub żaluzje fasadowe, które skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem wnętrz. Można również zastosować szkło przeciwsłoneczne, które redukuje ilość wpadającego ciepła.
Czy duże okna zwiększają ryzyko włamania?
Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto wybrać duże okna z antywłamaniowymi szybami i zamkami oraz zainstalować systemy ochronne, takie jak rolety zewnętrzne lub żaluzje, które utrudnią dostęp do wnętrza.