Okna narożne - rodzaje, zalety i wady, gdzie je montować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Okna narożne - rodzaje, zalety i wady, gdzie je montować?

Okna narożne to typ stolarki chętnie wykorzystywany w nowo budowanych domach. Duże przeszklenia optycznie powiększają wnętrze, wpuszczając do niego więcej światła. Jakie są rodzaje okien narożnych? Jakie mają zalety i wady? Czy sprawdzą się w kuchni?

Czym są okna narożne?

Okna narożne to rodzaj stolarki okiennej, który należy zaplanować na etapie projektowania domu. Wymagają wykonania odpowiednich nadproży, wzmocnień stropu, a w przypadku wielkoformatowych przeszkleń - osobnej ramy żelbetowej.

Ze względu na to, że są bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, powinny być wyposażone przynajmniej w dwukomorowy pakiet szybowy - najlepiej ze szkła hartowanego.

W przypadku przeszkleń od 31 grudnia 2020 r. współczynnik U (przenikania ciepła) nie może przekroczyć: 0,9 W/(m2·K) i tym należy kierować się podczas zakupu okien narożnych.

Konstrukcje narożne można wykonać z materiałów:

 • PVC,
 • drewnianych,
 • aluminiowych,
 • drewniano-aluminiowych.

Jakie są rodzaje okien narożnych?

Podstawowy podział okien narożnych to:

1. Okna ze słupkiem (profilem narożnym)

Na łączeniu szyb znajduje się słupek w kolorze stolarki, który zespala konstrukcję. W tym przypadku pakiety szybowe mogą być połączone m.in. pod kątem 45°, 90°, 135° aż do 210° (kąt rozwarty jest wykorzystywany w przeszkleniach wykuszy).

Ich zaletą jest możliwość otwierania przynajmniej jednego ze skrzydeł, co pozwala na wietrzenie pomieszczenia, dlatego sprawdzą się jako okna narożne w kuchni.

Porównując je z oknami ze stepem, mają lepsze właściwości termoizolacyjne, są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Wybierając ten rodzaj okien, zwróćmy uwagę na to, żeby profil narożny był docieplony, co zapobiegnie stratom ciepła.

Okna narożne ze słupkiem
Okna narożne ze słupkiem. (fot. OknoPlus)

2. Okna ze stepem

Pakiety szybowe w tego typu oknach można połączyć ze sobą tylko pod kątem 90°. Ich zaletą jest brak dodatkowych wsporników, które zaburzyłyby eksponowany widok.

W tej konstrukcji jeden z pakietów szybowych jest dłuższy i nasuwa się go na bok drugiego. Od strony wewnętrznej narożnika powstałą przestrzeń wypełnia się sznurem dylatacyjnym i uszczelnia specjalnym klejem o wysokiej odporności na promieniowanie UV i działanie czynników mechanicznych. Następnie krawędzie (na łączeniu) pokrywa się emalią ceramiczną lub silikonem, co daje efekt ciemnego paska - stepu.

Okna bezsłupkowe doświetlają pomieszczenie nawet o 30% więcej. Z tego względu, że nie można ich otwierać, sprawdzą się, np. w salonie w połączeniu z drzwiami tarasowymi, które umożliwią wietrzenie pomieszczenia.

W oknach ze stepem stosuje się grubsze pakiety szybowe - przeważnie 6 mm ze szkła hartowanego. Warto montować je na niskich kondygnacjach, gdzie nie będzie problemu z umyciem okna.

Okno narożne ze stepem
Okna narożne ze stepem są klejone ze sobą pod kątem 90°. (fot. OknoPlus)

Ze względu na sposób otwierania okna narożne dzielimy na:

 • uchylne,
 • uchylno-rozwierane,
 • rozwierane,
 • przesuwne,
 • obrotowe ze słupkiem.

Gdzie sprawdzą się okna narożne?

Okna narożne możemy montować w salonie, kuchni, sypialni czy w gabinecie. Wpuszczają do pomieszczenia więcej naturalnego światła, które pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców domu. Zazwyczaj planuje się je od południowej lub wschodniej strony budynku. Jeżeli nasza działka jest usytuowana w malowniczym miejscu, np. z widokiem na las lub rzekę, wówczas warto rozważyć montaż stolarki narożnej.

Jakie są zalety okna narożnego?

Ten typ stolarki coraz częściej spotyka się w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Okna narożne mają szereg zalet:

 • wpuszczają do wnętrza nawet 30% więcej naturalnego światła,
 • optycznie powiększają przestrzeń,
 • nadają lekkości bryle budynku,
 • eksponują widok za oknem,
 • tworzą efekt płynnego przejścia między domem a tarasem czy ogrodem.

Jakie są wady okna narożnego?

Okna narożne odznaczają się wyjątkowymi walorami estetycznymi, ale:

 • są droższe od tradycyjnych okien, a wariant ze stepem kosztuje nawet o 40% więcej niż modele ze słupkiem,
 • czas oczekiwania na realizację zamówienia jest dłuższy,
 • mają obniżone parametry termoizolacyjne,
 • są bardziej narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych (np. parcie wiatru),
 • powinny być planowane już na etapie projektowania budynku - w wielu przypadkach wymiana tradycyjnych okien na narożne w już istniejącym budynku jest niemożliwa ze względu na ograniczenia konstrukcyjne.

Okna narożne w kuchni

Jeżeli planujemy montaż tego rodzaju stolarki w kuchni, zdecydujmy się na okno narożne otwierane. Umożliwi ono szybkie pozycie się zapachów po gotowaniu potraw, wentylację pomieszczenia i łatwiej je utrzymać w czystości. Wygodnym rozwiązaniem jest montaż okna typu fix (nieotwieranego) w połączeniu z drugim skrzydłem otwieranym.

Wymiary okna narożnego w kuchni (i w innych pomieszczeniach domu) są ustalane indywidualnie i dopasowane do konkretnego projektu domu. Ceny okien narożnych rozpoczynają się od ok. 1600 zł za sztukę do kilkudziesięciu tysięcy zł za wielkogabarytowe przeszklenia.

Okno narożne w kuchni
Do kuchni wybierzmy okno narożne otwierane. (fot. Vetrex)

Jaka dekoracja okna narożnego w kuchni?

Wiele osób rezygnuje z użycia jakichkolwiek dekoracji okna narożnego, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, gdzie panoramiczny widok jest ich największą zaletą.

Jeżeli jednak zależy nam na ich przysłonięciu, np. ze względu na zachowanie prywatności i ograniczenie nadmiernego nasłonecznienia, to możemy wybrać m.in.:

 • rolety rzymskie - ich atutem jest możliwość zwinięcia podczas gotowania, co pozwala uniknąć nadmiernego zabrudzenia. Są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, więc łatwo dopasujemy je do aranżacji wnętrza. Poza tym rolety rzymskie można szybko zdemontować i wyczyścić. Montaż wykonywany jest nad wnęką okienną, aby móc swobodnie otworzyć okno narożne;
 • żaluzje o szerokich lamelach ok. 40-50 mm będą prezentować się efektownie, osłonią skutecznie wnętrze kuchni w upalne dni, ale są też bardziej uciążliwe w czyszczeniu;
 • tradycyjne firanki i zasłony - zazwyczaj okna narożne w kuchni znajdują się tuż nad blatem roboczym, dlatego wybór firanek będzie wiązał się z ich częstym praniem. Z kolei na długie zasłony można zdecydować się w przypadku dużych przeszkleń, np. wieszając dwie długie zasłony w jednolitym kolorze.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Vetrex

Zdaniem naszych Czytelników

Okna narożne - o ile są osadzone szczelnie, a nawet wg technologii ciepłego montażu - raczej wad nie mają - chyba, że ukryte Taka fotka dla smaku.   O gustach się nie dyskutuje, ale warto czasem na spacerze porozglądać się i można czasem wpaść na taki obrazek ...

time image

Gość

01 Gru 2021, 10:37

Mając pomieszczenie 19.5m2 salon jakie muszą być duże okna

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje