Okna narożne - rodzaje, zalety i wady, gdzie je montować?

Okna narożne - rodzaje, zalety i wady, gdzie je montować?

Okna narożne to typ stolarki chętnie wykorzystywany w nowo budowanych domach. Duże przeszklenia optycznie powiększają wnętrze, wpuszczając do niego więcej światła. Jakie są rodzaje okien narożnych? Jakie mają zalety i wady? Czy sprawdzą się w kuchni?

Czym są okna narożne?

Okna narożne to rodzaj stolarki okiennej, który należy zaplanować na etapie projektowania domu. Wymagają wykonania odpowiednich nadproży, wzmocnień stropu, a w przypadku wielkoformatowych przeszkleń - osobnej ramy żelbetowej.

Ze względu na to, że są bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, powinny być wyposażone przynajmniej w dwukomorowy pakiet szybowy - najlepiej ze szkła hartowanego.

W przypadku przeszkleń od 31 grudnia 2020 r. współczynnik U (przenikania ciepła) nie może przekroczyć: 0,9 W/(m2·K) i tym należy kierować się podczas zakupu okien narożnych.

Konstrukcje narożne można wykonać z materiałów:

  • PVC,
  • drewnianych,
  • aluminiowych,
  • drewniano-aluminiowych.

Jakie są rodzaje okien narożnych?

Podstawowy podział okien narożnych to:

1. Okna ze słupkiem (profilem narożnym)

Na łączeniu szyb znajduje się słupek w kolorze stolarki, który zespala konstrukcję. W tym przypadku pakiety szybowe mogą być połączone m.in. pod kątem 45°, 90°, 135° aż do 210° (kąt rozwarty jest wykorzystywany w przeszkleniach wykuszy).

Ich zaletą jest możliwość otwierania przynajmniej jednego ze skrzydeł, co pozwala na wietrzenie pomieszczenia, dlatego sprawdzą się jako okna narożne w kuchni.

Porównując je z oknami ze stepem, mają lepsze właściwości termoizolacyjne, są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Wybierając ten rodzaj okien, zwróćmy uwagę na to, żeby profil narożny był docieplony, co zapobiegnie stratom ciepła.

Okna narożne ze słupkiem
Okna narożne ze słupkiem. (fot. OknoPlus)

2. Okna ze stepem

Pakiety szybowe w tego typu oknach można połączyć ze sobą tylko pod kątem 90°. Ich zaletą jest brak dodatkowych wsporników, które zaburzyłyby eksponowany widok.

W tej konstrukcji jeden z pakietów szybowych jest dłuższy i nasuwa się go na bok drugiego. Od strony wewnętrznej narożnika powstałą przestrzeń wypełnia się sznurem dylatacyjnym i uszczelnia specjalnym klejem o wysokiej odporności na promieniowanie UV i działanie czynników mechanicznych. Następnie krawędzie (na łączeniu) pokrywa się emalią ceramiczną lub silikonem, co daje efekt ciemnego paska - stepu.

Okna bezsłupkowe doświetlają pomieszczenie nawet o 30% więcej. Z tego względu, że nie można ich otwierać, sprawdzą się, np. w salonie w połączeniu z drzwiami tarasowymi, które umożliwią wietrzenie pomieszczenia.

W oknach ze stepem stosuje się grubsze pakiety szybowe - przeważnie 6 mm ze szkła hartowanego. Warto montować je na niskich kondygnacjach, gdzie nie będzie problemu z umyciem okna.

Okno narożne ze stepem
Okna narożne ze stepem są klejone ze sobą pod kątem 90°. (fot. OknoPlus)

Ze względu na sposób otwierania okna narożne dzielimy na:

  • uchylne,
  • uchylno-rozwierane,
  • rozwierane,
  • przesuwne,
  • obrotowe ze słupkiem.

Gdzie sprawdzą się okna narożne?

Okna narożne możemy montować w salonie, kuchni, sypialni czy w gabinecie. Wpuszczają do pomieszczenia więcej naturalnego światła, które pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców domu. Zazwyczaj planuje się je od południowej lub wschodniej strony budynku. Jeżeli nasza działka jest usytuowana w malowniczym miejscu, np. z widokiem na las lub rzekę, wówczas warto rozważyć montaż stolarki narożnej.

Jakie są zalety okna narożnego?

Ten typ stolarki coraz częściej spotyka się w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Okna narożne mają szereg zalet:

  • wpuszczają do wnętrza nawet 30% więcej naturalnego światła,
  • optycznie powiększają przestrzeń,
  • nadają lekkości bryle budynku,
  • eksponują widok za oknem,
  • tworzą efekt płynnego przejścia między domem a tarasem czy ogrodem.

Jakie są wady okna narożnego?

Okna narożne odznaczają się wyjątkowymi walorami estetycznymi, ale:

  • są droższe od tradycyjnych okien, a wariant ze stepem kosztuje nawet o 40% więcej niż modele ze słupkiem,
  • czas oczekiwania na realizację zamówienia jest dłuższy,
  • mają obniżone parametry termoizolacyjne,
  • są bardziej narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych (np. parcie wiatru),
  • powinny być planowane już na etapie projektowania budynku - w wielu przypadkach wymiana tradycyjnych okien na narożne w już istniejącym budynku jest niemożliwa ze względu na ograniczenia konstrukcyjne.

Okna narożne w kuchni

Jeżeli planujemy montaż tego rodzaju stolarki w kuchni, zdecydujmy się na okno narożne otwierane. Umożliwi ono szybkie pozycie się zapachów po gotowaniu potraw, wentylację pomieszczenia i łatwiej je utrzymać w czystości. Wygodnym rozwiązaniem jest montaż okna typu fix (nieotwieranego) w połączeniu z drugim skrzydłem otwieranym.

Wymiary okna narożnego w kuchni (i w innych pomieszczeniach domu) są ustalane indywidualnie i dopasowane do konkretnego projektu domu. Ceny okien narożnych rozpoczynają się od ok. 1600 zł za sztukę do kilkudziesięciu tysięcy zł za wielkogabarytowe przeszklenia.

Okno narożne w kuchni
Do kuchni wybierzmy okno narożne otwierane. (fot. Vetrex)

Jaka dekoracja okna narożnego w kuchni?

Wiele osób rezygnuje z użycia jakichkolwiek dekoracji okna narożnego, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, gdzie panoramiczny widok jest ich największą zaletą.

Jeżeli jednak zależy nam na ich przysłonięciu, np. ze względu na zachowanie prywatności i ograniczenie nadmiernego nasłonecznienia, to możemy wybrać m.in.:

  • rolety rzymskie - ich atutem jest możliwość zwinięcia podczas gotowania, co pozwala uniknąć nadmiernego zabrudzenia. Są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, więc łatwo dopasujemy je do aranżacji wnętrza. Poza tym rolety rzymskie można szybko zdemontować i wyczyścić. Montaż wykonywany jest nad wnęką okienną, aby móc swobodnie otworzyć okno narożne;
  • żaluzje o szerokich lamelach ok. 40-50 mm będą prezentować się efektownie, osłonią skutecznie wnętrze kuchni w upalne dni, ale są też bardziej uciążliwe w czyszczeniu;
  • tradycyjne firanki i zasłony - zazwyczaj okna narożne w kuchni znajdują się tuż nad blatem roboczym, dlatego wybór firanek będzie wiązał się z ich częstym praniem. Z kolei na długie zasłony można zdecydować się w przypadku dużych przeszkleń, np. wieszając dwie długie zasłony w jednolitym kolorze.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Vetrex

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym są okna narożne?

    Okna narożne to rodzaj stolarki okiennej, który należy planować na etapie projektowania domu. Wymagają specjalnych nadproży, wzmocnień stropu oraz osobnej ramy żelbetowej w przypadku dużych przeszkleń. Powinny być wyposażone w dwukomorowy pakiet szybowy z hartowanego szkła.
  • Jakie są rodzaje okien narożnych?

    Istnieją dwa podstawowe rodzaje okien narożnych: ze słupkiem (profilem narożnym) i ze stepem. Okna ze słupkiem mogą być otwierane, mają lepsze właściwości termoizolacyjne i są tańsze. Okna ze stepem mają mniej widocznych elementów konstrukcyjnych i doświetlają pomieszczenie o 30% więcej, ale nie mogą być otwierane.
  • Jakie są zalety okna narożnego?

    Okna narożne wpuszczają do wnętrza nawet 30% więcej naturalnego światła, optycznie powiększają przestrzeń, nadają lekkości bryle budynku, eksponują widok za oknem i tworzą efekt płynnego przejścia między domem a tarasem czy ogrodem.
  • Jakie są wady okna narożnego?

    Okna narożne są droższe od tradycyjnych okien, mają dłuższy czas oczekiwania na realizację zamówienia, gorsze parametry termoizolacyjne, są bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i powinny być planowane na etapie projektowania budynku.
  • Czy okna narożne sprawdzą się w kuchni?

    Tak, okna narożne mogą być montowane w kuchni. Zaleca się wybór okna otwieranego, co ułatwi wentylację i utrzymanie czystości. Popularnym rozwiązaniem jest połączenie okna fix (nieotwieranego) z drugim skrzydłem otwieranym.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Okna narożne - o ile są osadzone szczelnie, a nawet wg technologii ciepłego montażu - raczej wad nie mają - chyba, że ukryte Taka fotka dla smaku.   O gustach się nie dyskutuje, ale warto czasem na spacerze porozglądać się i można czasem wpaść na taki obrazek ...
Gość
01-12-2021 11:37
Mając pomieszczenie 19.5m2 salon jakie muszą być duże okna
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz