PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Profile okienne i drzwiowe

Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Nowe okna to szansa na odświeżenie wyglądu Twojego mieszkania lub domu i obniżenie rachunków. Warto zainwestować w okna wysokiej jakości, bo dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są one bardziej energooszczędne, a dodatkowo – służą środowisku. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku?

Wybór okna ma znaczenie

Z korzyścią dla środowiska ekologiczne hasła zeszły ze sztandarów do naszej codzienności i obecnie wszyscy zaczynamy rozumieć ich wagę. Część z zagadnień z tego zakresu zaczęły regulować stosowne przepisy, tak naprawdę wiele zależy jednak od nas samych i dokonywanych przez nas wyborów.

Decydując się na wymianę okien powinniśmy postawić na takie, które będą energooszczędne. Dzięki wymianie okien starego typu na okna o wysokich parametrach izolacji termicznej możemy zmniejszyć straty ciepła aż o ponad 40%.

Tak jest w przypadku okien wykonanych na bazie systemu Elegant z PVC od firmy Deceuninck. Dzięki trzem rodzajom uszczelnień zapewniają one maksymalne parametry w zakresie termoizolacyjności, przepuszczalności powietrza i szczelności względem deszczu.

W jednej z dostępnych opcji wartość izolacji zwiększona w nich została dodatkowo poprzez zastąpienie wzmocnień stalowych wzmocnieniem z włókien szklanych w skrzydle (ThermoFibra) oraz wzmocnieniem termicznym Forthex w ramie, co zlikwidowało mostek termiczny.

Okna na bazie systemu Elegant z PVC od firmy Deceuninck mają zwiększoną wartość izolacji dzięki zasosowaniu wzmocnienia z włókien szklanych w skrzydle - ThermoFibry
Okna na bazie systemu Elegant z PVC od firmy Deceuninck mają zwiększoną wartość izolacji dzięki zastosowaniu wzmocnienia z włókien szklanych w skrzydle - ThermoFibry

W tej wersji uzyskany parametr izolacji termicznej Uf=0,88 W/m²K. Z kolei dla systemu Elegant ze wzmocnieniami stalowymi współczynnik izolacji termicznej standardowo wynosi Uf=0,93 W/m²K, a w przypadku innego popularnego systemu – Eforte od Deceuninck – jest to Uf=0,95 W/m²K.

Co zrobić ze starymi oknami?

Myślenie ekologiczne to także dbałość o zmniejszenie ilości odpadów. W przypadku wymiany okien warto zastanowić się nad tym, co zrobić ze starą stolarką. Coraz więcej producentów okien w Europie, także w Polsce, dołącza do procesu odbioru odpadów z wymiany okien, współpracując w tym zakresie z wyspecjalizowanymi jednostkami recyklingowymi.

Firma Deceuninck wyszła swoim partnerom naprzeciw, otwierając w leżącym w Belgii mieście Diksmuide własny zakład recyklingu. To jedno z największych tego typu przedsiębiorstw w Europie. Trafiają tam ścinki PVC pozostające jako niewykorzystane podczas procesu produkcji oraz PVC ze starych okien podlegających wymianie stolarki.

Do zakładu recyklingu otwartego przez firmę Deceuninck trafiają niewykorzystane ścinki oraz PVC ze starych okien podlegających wymianie stolarki
Do zakładu recyklingu otwartego przez firmę Deceuninck trafiają niewykorzystane ścinki oraz PVC ze starych okien podlegających wymianie stolarki

Warto w tym miejscu dodać, że Deceuninck realizuje gospodarkę obiegu zamkniętego, a wszystkie produkty nadają się w 100% do recyklingu. W procesie produkcji profili okiennych firma wykorzystuje przyjazny dla środowiska materiał z recyklingu.

Wtórne przetworzenie PVC generuje 90% mniej CO2 do atmosfery niż jego wytworzenie. Pamiętajmy także, że okna PVC zużywają znacznie mniej energii podczas procesu produkcyjnego niż okna drewniane.

Ekologiczne, ale komfortowe

Dbałość o ekologię w przypadku okien na bazie systemów PVC od Deceuninck nie wymaga od klienta kompromisu w zakresie komfortu użytkowania. Okna te są łatwe w utrzymaniu i tanie w eksploatacji – nie wymagają lakierowania, malowania ani zabezpieczania specjalnymi środkami impregnującymi. To znaczne ułatwienie w porównaniu z oknami drewnianymi, które trzeba malować co 5 lat.

Do pielęgnacji okien z PVC wystarczy woda i łagodne, nieagresywne środki czyszczące. Oszczędności płynące z eksploatacji i energooszczędności nowoczesnych okien PVC powodują, że wymiana okien w domu jednorodzinnym spłaca się po około 8 latach, podczas gdy posłużą nam one, wg średnich wyliczeń, nawet 35 lat!

Producent pomyślał także o walorach estetycznych. Okna na profilach Deceuninck dostępne są w różnorodnej stylistyce kształtów - od minimalistycznych modernistycznych kształtów profili po rustykalne czy klasyczne.

Do tego są dostępne w szerokiej palecie kolorów i faktur: dostępnych jest aż 50 kolorów folii (gładkich oraz nadających wygląd drewna, barwionego drewna lub aluminium). Są to przy tym okna trwałe, a do tego charakteryzują się dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Jak wykonać wymianę okien?

Wymiana wysłużonej stolarki otworowej na energooszczędną musi przebiegać w określonej kolejności działań. Należy rozpocząć od wykonania pomiarów, z uwzględnieniem dylatacji, która jest niezbędna do swobodnego odkształcania się okna w trakcie użytkowania, a także do połączenia okna ze ścianą w trakcie montażu.

Konieczne jest usunięcie luźnych fragmentów tynku i zaprawy niezwiązanej na stałe z murem. Jeżeli w ościeżu występują ubytki, należy je uzupełnić zaprawą tynkarską, poprzedzając ten krok gruntowaniem.  Podczas montażu okna nie można zapomnieć o tym, że siły ze ścian nie mogą być przenoszone na ościeżnice, a zatem nie mogą one stykać się bezpośrednio z murem. Okno powinno być osadzone na odpowiednio rozmieszczonych podkładkach i zamontowane po obwodzie.

Montaż ten wykonuje się za pomocą dybli lub kotew, rozmieszczonych w odległości 15-25 cm od każdego naroża lub słupka. Należy także pamiętać, że odstęp pomiędzy nimi po obwodzie ramy nie może przekraczać 70 cm (dotyczy okien z tworzyw sztucznych) i 80 cm (dotyczy okien drewnianych). Jeden element mocujący musi znajdować się w sąsiedztwie zawiasów.

Szczeliny pomiędzy ramą okna a ościeżem należy wypełnić pianką poliuretanową, która spełnia zarówno funkcję izolującą, jak i amortyzującą. Do dodatkowego uszczelniania wykorzystuje się także taśmy rozprężne. Zaleca się dodatkowo tzw. ciepły montaż, czyli zastosowanie odpowiednich taśm izolacyjnych - od wewnątrz warstwa paroszczelna, a od zewnątrz paroprzepuszczalna.

Wymianę okna warto powierzyć wyspecjalizowanym monterom, którzy wiedzą w jaki sposób dokonać precyzyjnych pomiarów i uniknąć powstania mostków termicznych.

Recykling stolarki okiennej

Warto mieć świadomość tego, że odpady powstające w wyniku budowy lub termomodernizacji - czyli w przypadku stolarki otworowej okna i drzwi – należą do podmiotu świadczącego usługę (który powinien prowadzić ewidencję odpadów i być zarejestrowany w BDO) chyba że umowa o świadczenie usługi inaczej określa odpowiedzialność za wytworzone odpady.

W ubiegłym roku w Europie około 353 000 ton PVC pochodzącego ze starych okien poddano recyklingowi, z czego połowę ponownie wykorzystano w procesach produkcji nowych profili. Obecnie branża profili okiennych zużywa rocznie 1/4 pierwotnego PVC produkowanego w Europie i 1/3 dostępnego recyklatu PVC. Do 2025 zamierzony jest wzrost udziału recyklatu w nowych produktach z obecnych 18 do 25%.

źródło i zdjęcie: Deceuninck Poland

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum