Jak zasłonić okna na parterze?

Jeśli mieszkasz na najniższej kondygnacji, to z pewnością jedno z pytań, które Cię nurtuje, brzmi: jak zasłonić okna na parterze. Niezwykle cenne dla wszystkich domowników jest zachowanie prywatności. Liczba rozwiązań jest dość długa.

Jak zasłonić okna na parterze?
Modnie w Oknie Osłony wewnętrzne i zewnętrzne
www.modniewoknie.pl
Modnie w Oknie Osłony wewnętrzne i zewnętrzne
Dane kontaktowe:
Infolinia: +48 885 77 99 33
Smocza 16/18, 87-800 Włocławek

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Osłony zewnętrzne czy wewnętrzne?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jak zwykle to zależy. Od naszych preferencji, budżetu, możliwości montażowych na zewnątrz budynku oraz aranżacji całego wnętrza.

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe

Jeśli mieszkasz w bloku w mieszkaniu na parterze, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się na rolety zewnętrzne, licząc, że zabezpieczysz się w ten sposób przed włamaniem.

Żaluzje fasadowe
Żaluzje fasadowe

Zalety rolet zewnętrznych

  • zapewniają poczucie prywatności;
  • bogata paleta kolorów, dzięki której dopasujesz roletę zewnętrzną do elewacji budynku;
  • niwelują hałas dobiegający z zewnątrz. Szczególnie przydatna funkcjonalność, jeśli mieszkasz na parterze przy ruchliwej ulicy;
  • w pozycji opuszczonej zmniejszają temperaturę w pomieszczeniu w upalne dni, a także chronią przed owadami i zanieczyszczeniami;
  • bardzo dobrze zaciemniają pomieszczenie, co sprawdzi się w sypialni lub w pokoju dziecięcym;
  • zimą sprawiają, że ciepło nie ucieka, przez to można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu;
  • montowane na zewnątrz, robią dobrą robotę również wewnątrz.

Jeszcze przez moment zostańmy przy osłonach zewnętrznych. Jaką masz alternatywę? Rzadziej stosowanymi rozwiązaniami w blokach są żaluzje fasadowe, które mają nieco inny pakiet korzyści. To nie oznacza jednak, że "fasadówki" nie są w ogóle stosowane w budynkach mieszkalnych, szczególnie na nowoczesnych osiedlach.

Osłony wewnętrzne - na co się zdecydować?

Plisy

Najpopularniejszym rozwiązaniem, bez względu na piętro oraz rodzaj budynku, są plisy dwukierunkowe. Ten wariant najlepiej sprawdza się również w mieszkaniu na parterze. Dzięki niemu zasłonisz wybrany fragment okna - na przykład jego dolną część. Wówczas masz gwarancję prywatności. Z poziomu ulicy bowiem nie widać będzie Twojego wnętrza, natomiast do pomieszczenia wpadnie odpowiednia ilość światła.

Plisy w pokoju dziennym
Plisy w pokoju dziennym

Wiele tkanin do wyboru, możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna i dziecinnie proste sterowanie - to tylko część z zalet. Bardzo istotne jest również to, że plisy bez obaw możesz zastosować w pokojach dziecięcych. Sprawdzą się tam doskonale, a co najważniejsze? Są po prostu bezpieczne.

Rolety rzymskie

Jeśli spodobały Ci się systemy sterowania plis, ale szukasz jednak czegoś nieco innego, to proszę bardzo. Rolety rzymskie również występują w następujących wariantach sterowania: jednokierunkowym, dwukierunkowym oraz na łańcuszek. 

Rolety rzymskie w kuchni
Rolety rzymskie w kuchni

I choć najczęściej widać na nich rolety sterowane za pomocą łańcuszka, to dwie pozostałe opcje są równie ciekawe. Nie zawsze jest miejsce i możliwość montażu rolety rzymskiej na łańcuszek. Wówczas możesz zdecydować się na jednokierunkowe lub dwukierunkowe montowane na ramie okna, między listwami przyszybowymi. Szczególnie roleta rzymska dwukierunkowa w mieszkaniach usytuowanych na parterze może okazać się jednocześnie rozwiązaniem praktycznym, jak i modnym oraz eleganckim.

Rolety materiałowe oraz dzień i noc

Bardzo chętnie stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach na niższych kondygnacjach są rolety dzień i noc. Dlaczego? Nie sposób nie docenić ich zalet. Osłona złożona z naprzemiennie ułożonych pasów materiału - zaciemniającego i transparentnego - pozwala na swobodną regulację ilością światła w pomieszczeniu. W każdym momencie możesz pasy ustawić w taki sposób, że z poziomu ulicy wnętrze będzie kompletnie niewidoczne.

Rolety dzień i noc
Rolety dzień i noc

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zasłonić okno przed sąsiadami porą wieczorową, a w trakcie dnia chcesz mieć dużo światła w mieszkaniu - znalazłaś właśnie idealne rozwiązanie dla siebie.

W mieszkaniach na parterze możesz skorzystać także z tradycyjnych rolet materiałowych - wolnowiszących oraz w kasecie. Plusem będzie na pewno atrakcyjna cena. Z drugiej jednak strony, jeśli chcesz być zupełnie niewidoczna dla przechodniów, musisz zasłonić roletę całkowicie. Co prawda są materiały o różnej transparentności, ale i tak nie zobaczysz swobodnie wszystkiego na zewnątrz swojego mieszkania.

Żaluzje drewniane i aluminiowe

Żaluzje drewniane, bambusowe, aluminiowe - bez różnicy. One także sprawdzą się w mieszkaniach parterowych.

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane

Z łatwością możesz regulować ustawienie lamel. Dzięki temu masz pod kontrolą ilość wpadającego światła do wnętrza. Z kolei wieczorową porą, kiedy spędzasz czas przy zapalonym świetle, możesz pozostawić lamele w pozycji zamkniętej. Będziesz miała wtedy pewność, że nikt Cię nie widzi.

Świetnym rozwiązaniem, szczególnie właśnie na parterze, mogą okazać się żaluzje dwukierunkowe Juun. Podobnie, jak w przypadku plis, pozwalają one na zasłonięcie dowolnego fragmentu okna. W momencie, jak zdecydujesz się na ich całkowite rozłożenie, to wciąż masz możliwość operowania ilością światła za pomocą lamel. Łączymy tutaj klasyczny design żaluzji aluminiowych z funkcjonalnościami plis.

źródło i zdjęcia: Modnie w Oknie