Funkcjonalne plisy do każdego pomieszczenia
Gra kolorem i wzorem tkanin, z których wykonane zostały plisy, pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu wnętrza. Pierwszym, który nasuwa się w skojarzeniu z tego typu osłoną jest minimalizm, bowiem przy zastosowaniu jednobarwnego materiału, zwłaszcza w jasnych kolorach, doskonale wpiszemy się w oszczędny i pozbawiony zbędnych ozdób styl takiego wnętrza.
To jednak nie wyczerpuje możliwości aranżacyjnych plis. W modelach ze wzorem zakochają się miłośnicy rustykalnych wnętrz, retro lub art deco. Szare, niebieskie bądź granatowe świetnie wpiszą się w wakacyjny styl hampton, a biele i beże mogą stać się efektywnym uzupełnieniem skandynawskiej prostoty lub nieco hipisowskiego boho, stylów zrodzonych z zachwytu naturą.
Tylko wyobraźnia może ograniczyć nas w dopasowaniu plis do ulubionych wnętrzarskich trendów. Oczywiście, nie tylko design, ale i funkcje pomieszczeń wpływają na wybór plis. W sypialni i pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się harmonijki wykonane ze słabo przepuszczającego światło materiału blackout.
Salonowi klimatu mogą nadać plisy w ciemnych barwach, lub jasne zestawione z kontrastowymi zasłonami.Ciekawy efekt uzyskamy montując plisy złożone z dwóch arkuszów materiału, które w przekroju przypominają przylegające do siebie rzędy plastrów miodu.
W tym wariancie linki prowadzące osłonę znajdują się na jej środkowej części, co daje efekt jednolitej płaszczyzny, bardzo dobrze sprawdzającej się zwłaszcza w tych pomieszczeniach, których wnętrze chcemy zaciemnić. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że producent wyposażył rolety harmonijkowe w bogaty wachlarz kolorystyczny wykończeń dla oprzyrządowania, dzięki czemu będą pasować do każdego okna, stając się jego integralną częścią.
Nietypowy kształt okna? Wybierz plisy!
Jak zasłonić okno o nietypowym kształcie? Tu znowu doskonałym rozwiązaniem mogą być plisy, bowiem sposób, w jaki są zbudowane, pozwala na ich montaż nawet na trudnych do zasłonięcia oknach trójkątnych, trapezowych, okrągłych lub półokrągłych, występujących często na poddaszach domów.
Jak zamontować plisę w tak nietypowych oknach? Gdy chcemy zasłonić trójkątny obszar szyby, plisę należy zamocować na dłuższym boku okna. Podczas rozwijania jeden róg pozostaje zwinięty. Jeśli chcemy założyć plisę na okno trapezowe, przyda się mała lekcja geometrii. Taki kształty musimy bowiem podzielić na dwie części - trójkątną i trapezową i w każdej zamontować osobny system plis.
W oknach okrągłych i półokrągłych kształt systemu plis przypomina wachlarz. Tu również, podobnie jak w trójkątach, jedna strona rolety pozostaje nierozwinięta, co pozwala na precyzyjne osłonięcie szyby. Plisy zamontowane w nietypowych kształtach okien wyglądają bardzo nowocześnie, a pomieszczeniu, w którym służą za osłonę, nadają przytulnego klimatu.
Dwukierunkowe systemy rolet plisowanych - możliwość ustawienia na dowolnej wysokości okna
Nasze mamy i babcie miały sposób na sąsiadów bądź przechodniów, którzy zaglądali im w okna. Intymność domowego ogniska zachowywały dzięki zazdrostkom. Te krótkie firanki mocowane były w połowie okna zasłaniając jego dolną część. W ten sposób do mieszkania wciąż wpadało jasne dziennie światło, a domownicy byli skutecznie osłonięci przez wzrokiem osób znajdujących się za szybą.
Obecnie, gdy takie firanki wyszły już z mody, w roli nowoczesnych zazdrostek doskonale odnajdują się dwukierunkowe systemy rolet plisowanych. Są one zbudowane z dwóch ruchomych rynienek, które pozwalają ustawić plisę na dowolnej wysokości okna.
Sterowanie plisami - tradycyjne i elektryczne
Jak wspomnieliśmy na wstępie, oferowane obecnie plisy wyposażone są w nowoczesne rozwiązania. Mowa oczywiście o sterowaniu elektrycznym, które pozwala na podnoszenie ich i opuszczanie przy pomocy pilota. W tym wariancie, w rynnach montowany jest niewielki silniczek, który odpowiada za ruch plis w górę i w dół. To rozwiązanie jest bardzo komfortowe, a do tego funkcjonalne – ułatwia bowiem sterowanie plisami w trudno dostępnych miejscach.
Oczywiście, nadal najpopularniejsze pozostaje sterowanie ręczne. Do wyboru mamy podnoszenie i opuszczanie plis za pomocą małych uchwytów umieszczonych przy dolnej i górnej rynnie, lub wykorzystanie sznureczka, usytuowanego po prawej lub lewej stronie osłony, którego działanie podobne jest do tego w tradycyjnych roletach.
Przed dokonaniem wyboru warto skonsultować się z doradcami, którzy dostosują rozwiązania do naszych oczekiwań i potrzeb. Pomogą w doborze właściwego systemu i w pobraniu pomiarów. Podpowiedzą także, jaki kolor i wzór najlepiej pasować będzie do naszego wnętrza.
źródło i zdjęcia: Modnie w Oknie