Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej?

Szyba zespolona to istotny element fasady okiennej. W jej skład wchodzi nie tylko szkło, ale także szereg elementów, których nie widać na pierwszy rzut oka - m.in. ramki dystansowe, uszczelniacze czy absorbent wilgoci. Zapraszamy do drugiej części cyklu opisującego proces produkcji szyb zespolonych.

Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej?
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
www.pilkington.pl
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24, 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pierwsza część serii dotyczyła tego, jak wygląda dostawa szkła z huty w Sandomierzu, magazynowanie, a także cięcie szyb w zakładach Pilkington IGP - jednego z wiodących przetwórców szkła i producentów szyb zespolonych w Polsce.

Tym razem skoncentrujemy się na procesach, narzędziach i czynnościach, które towarzyszą produkcji szyb zespolonych. Obecnie w zakładach Pilkington IGP produkuje się jedno i dwukomorowe szyby zespolone wypełniane argonem.

Ramki dystansowe - formowanie kształtu szyby zespolonej

Pierwszym elementem procesu zespalania szyb jest gięcie ramki dystansowej. Ramka dystansowa przygotowana zgodnie ze specyfikacją zamówienia, zostaje wypełniona sitem molekularnym, które pełni funkcję absorbentu wilgoci.

Jego zadanie to pochłonięcie resztkowej wilgoci, która może znaleźć się w szybie podczas produkcji. Na wygiętą ramkę dystansową nakładany jest uszczelniacz pierwszego stopnia - butyl.

Prasy do zespalania - tworzenie komór w szybie zespolonej

Kolejnym etapem produkcji jest proces zespalania szyb. Odbywa się on na specjalnej linii wyposażonej w prasy do zespalania. Proces wygląda nieco inaczej w zależności do tego, ile komór będzie miała szyba. W przypadku szyb jednokomorowych pojedyncza szyba zostaje wprowadzona do prasy.

Druga tafla szyby wjeżdża do niej wraz z wcześniej przygotowaną ramką dystansową. W kolejnym kroku następuje proces prasowania, w trakcie którego przestrzeń pomiędzy szybami zostaje wypełniona argonem.

W przypadku szyb dwukomorowych do szyby jednokomorowej na dodatkowym etapie produkcji zostaje doklejona kolejna szyba z ramką dystansową. Powstała w tym procesie druga komora również jest wypełniona argonem.

Uszczelnianie drugiego stopnia - ochrona i izolacja

Kiedy pod koniec poprzedniego etapu z prasy wyjeżdżają szyby zespolone ze sobą w odpowiedni sposób, rozpoczyna się uszczelnianie drugiego stopnia. W zakładach Pilkington IGP ten proces odbywa się za pomocą urządzenia, które rozkłada po krawędzi szyby materiał izolacyjny - poliuretan. Następnie szyba zespolona trafia do ręcznej obróbki narożników, która jest już ostatnim etapem produkcji.

Kontrola jakości - weryfikacja i ocena szyby zespolonej

Gotowa szyba zespolona trafia na stanowisko kontroli jakości. W tym miejscu pracownicy zakładu oceniają techniczne oraz wizualne aspekty produktu. Kluczowym elementem jest kontrola zawartości argonu wewnątrz szyby zespolonej, ponieważ poprawia on izolacyjność szyby zespolonej. Produkt, który pozytywnie przechodzi kontrolę jakości jest odpowiednio pakowany na wydziale spedycji, a następnie wysyłany do klienta.

 

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP/NSG Group