Czyste szyby bez wysiłku. Jak działa powłoka samoczyszcząca?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym szyby wyjątkowo mocno narażone są na zabrudzenia oraz smugi, których przyczyną bardzo często są regularne opady deszczu i śniegu. Jak można wykorzystać siły natury do utrzymania szyb w czystości? Z pomocą przychodzą samoczyszczące szyby marki Pilkington.

Czyste szyby bez wysiłku. Jak działa powłoka samoczyszcząca?
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Okna dachowe, świetliki, oranżerie

Utrzymanie w czystości trudno dostępnych przeszkleń, takich jak okna dachowe, świetliki, ściany i dachy oranżerii to kłopotliwa i pracochłonna czynność. Z kolei częste mycie dużych przeszklonych powierzchni generuje znaczne koszty związane ze zużyciem wody i środków czystości.

Dom prywatny - Kazimierz Dolny ze szkłem samoczyszczącym Pilkington Activ™
Dom prywatny - Kazimierz Dolny ze szkłem samoczyszczącym Pilkington Activ

Tymczasem szkło samoczyszczące pozwala zachować okna w czystości na bardzo długo, wykorzystując do tego siły natury tj. światło dzienne i deszcz. Szyby Pilkington Activ™, dzięki swojej rewolucyjnej powłoce samoczynnie usuwają zabrudzenia ze swojej powierzchni. Dzięki temu bez konieczności dodatkowych działań utrzymują one wyjątkową widoczność przez cały rok.

Jak przebiega proces samoczyszczenia szyb?

Samoczyszczenie odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozpoczyna się w momencie, kiedy powłoka szyby wejdzie w reakcję z promieniami UV. Zachodzący proces sprawia, że rozkładane są zanieczyszczenia organiczne. Drugi etap następuje w trakcie opadów atmosferycznych. Woda spływając po szybie zmywa uwolnione wcześniej zanieczyszczenia dzięki jej właściwościom hydrofilowym. Należy pamiętać, że w przypadku braku opadów możemy spłukać szyby wodą z węża ogrodowego.

Film wodny zamiast kropel i para szybciej znika

Dodatkową zaletą stosowania szkła samoczyszczącego w przeszkleniach jest poprawa widoczności dzięki ograniczeniu kondensacji pary wodnej. Powłoka sprawia, że zbierająca się na szklanej powierzchni para wodna przybiera formę „filmu wodnego” a nie pojedynczych kropli wody. Dzięki temu, załamanie i rozproszenie światła zostaje ograniczone, dając w efekcie lepszą widoczność. Skroplona para wodna znacznie szybciej znika z powierzchni samoczyszczącej, niż z powierzchni szkła niepowlekanego.

Zalety szyb samoczyszczących

Współcześnie architektura często zaskakuje wdrażanymi innowacjami, a nowo powstające budynki imponują w kontekście ich rozmachu konstrukcyjnego. Jednocześnie często zdarza się, że szyby w takich obiektach znajdują się w trudno dostępnych miejscach, a przez to ich czyszczenie staje się trudne oraz kosztowne.

Dzięki zastosowaniu szyb Pilkington Activ™ można zredukować czas poświęcony na mycie szyb, a jednocześnie wyeliminować ryzyko wypadku podczas czyszczenia w trudno dostępnych miejscach oraz szyb ulokowanych na dużej wysokości. Co więcej, rzadsze czyszczenie okien to również mniejsze zużycie detergentów i wody, a co za tym idzie wzrost oszczędności w budżecie.

Nie tylko funkcja samoczyszczenia

Warto pamiętać, że produkty należące do grupy Pilkington Activ™ umożliwiają łączenie funkcji samoczyszczenia z innymi funkcjonalnościami, takimi jak np. ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem czy ochroną przed hałasem. Dlatego sukces szkła Pilkington Activ™ możemy obserwować w różnorodnych zastosowaniach na całym świecie.

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP