Wymiana okien - pierwszy krok do niższych rachunków

Wymiana okien na energooszczędne powinna być pierwszym etapem działań, zmierzających do ograniczenia strat energii w domach, a co za tym idzie obniżenia rachunków i poprawy jakości środowiska. Zgodnie z zapowiedzą NFOŚiGW właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na przeprowadzenie termomodernizacji mogą liczyć na dofinansowanie.

Wymiana okien - pierwszy krok do niższych rachunków
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Inwestycja w podniesienie standardu energetycznego budynków poprzez ograniczenie ucieczki ciepła do otoczenia jest najprostszym sposobem zmniejszania zużycia energii i obniżania kosztów eksploatacji. Poza względami ekonomicznymi, bezpośrednio poprawi samopoczucie mieszkańców i podniesie estetykę domu. Kompleksowa termomodernizacja obejmuje ocieplenie ścian, wymianę okien i drzwi, ocieplenie dachu, modernizację systemu grzewczego w zakresie ustalanym w oparciu o audyt energetyczny. Podstawą i pierwszym krokiem efektywnych działań jest wymiana okien. Coraz bogatsza oferta zaawansowanych technologicznie rozwiązań stolarki okiennej zapewnia znaczne oszczędności w zużyciu energii i odczuwalną poprawę komfortu termicznego. Ocieplenie domu czy wymiana instalacji grzewczej nie będą w pełni skuteczne, jeżeli ciepło nadal będzie uciekać przez stare, nieszczelne okna.

25% energii ucieka przez okna

Okna mają duży wpływ na charakterystykę termiczną domu. Analizy bilansu cieplnego różnych budynków wskazują, iż udział okien w stratach ciepła sięga średnio 15-25%. Wyższe wartości dotyczą głównie starych obiektów budowanych przed 1990 rokiem, gdy montaż i dobór stolarki otworowej nie uwzględniał kwestii zużycia energii. Dziś jakość przeszkleń i stosowanie nowoczesnych energooszczędnych rozwiązań przekłada się na znaczne ograniczenie strat ciepła. Jako przegrody, okna umożliwiają także bierne pozyskiwanie energii słonecznej, zapewniając korzystny bilans cieplny domu. Ograniczenie strat energii zapewni wymiana okien lub ich termomodernizacja, czyli wymiana samych szyb i uszczelek, naprawa lub wymiana okuć, naprawa i uszczelnienie tynku wokół okna. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego pakietu szybowego, którego jakość pozwoli uzyskać wysoką izolacyjność termiczną przeszklenia. Miernikiem właściwości izolacyjnych szyb i jednym z najważniejszych parametrów podczas termomodernizacj okna jest współczynnik przenikania ciepła Ug. Im niższy, tym lepsza izolacyjność termiczna zestawu szybowego, czyli mniejsze straty energii.

Okna mają duży wpływ na charakterystykę termiczną domu

Wysoka termoizolacyjność szyb – zaostrzenie norm

Wysoką izolacyjność cieplną przeszkleń zapewnia zastosowanie w nich odpowiedniego typu powłok niskoemisyjnych oraz różnicowanie ich ilości i położenia w szybie zespolonej. Wpływ na wartość parametru Ug ma także liczba tafli szkła (szyby jedno lub dwukomorowe), rodzaj gazu w przestrzeni międzyszybowej (argon lub krypton) oraz szerokość i rodzaj ramki dystansowej między szybami. Obecnie, możliwe jest obniżenie współczynnika przenikania ciepła Ug w standardowej jednokomorowej szybie zespolonej wypełnionej argonem do poziomu 0,9 W/m²K.

- "Najlepsze efekty zapewniają jednak szyby dwukomorowe, w których skład wchodzą dwie szyby z powłokami niskoemisyjnymi, zapobiegające ucieczce ciepła z pomieszczeń i pozwalające jednocześnie na przenikanie energii słonecznej do wnętrza budynku". − wyjaśnia Piotr Oleszyński, Doradca Techniczny Pilkington Polska.

- "Zastosowanie w oknach pakietów trójszybowych wypełnionych argonem z powłoką niskoemisyjną np. Pilkington Optitherm™ S1 umożliwia obniżenie współczynnika przenikania ciepła Ug do 0,5 W/m2K".

Tak niski parametr pozwala zachować ciepło wewnątrz nawet przy dużej powierzchni przeszkleń, doświetlających pomieszczenia i poprawiających estetykę obiektu. Wykorzystanie termoizolacyjnego szkła przekłada się na poprawę izolacyjności całego elementu szklanego i uzyskanie współczynnika Uw na poziomie 0,9- 1,3 W/m2K. Zgodnie z najnowszymi przepisami obowiązująca wartość parametru będzie w najbliższych latach sukcesywnie obniżana. Już od stycznia 2017 r. współczynnik ten nie powinien przekroczyć wartości Uw = 1,1 W/m²K, a od 2021 r. – Uw = 0,9 W/m²K.

Lepsza termoizolacja – z dofinansowaniem

Poprawa izolacyjności termicznej okien i obniżenie parametru Uw do poziomu 0,9 W/m²K jest jednym z warunków uzyskania wsparcia oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Ogłoszony w ubiegłym roku program wsparcia "Ryś" dedykowany jest dla właścicieli domów jednorodzinnych rozpoczynających remont, a jego celem jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla i niebezpiecznych pyłów do atmosfery, poprzez redukcję zużycia energii w domach. Zgodnie z założeniami poprawa izolacyjności przegród zewnętrznych, w tym okien i drzwi jest pierwszym etapem realizowanych działań. Zadeklarowana na lata 2016-2020 pula dofinansowań wynosi 400 mln złotych, przyznawanych w formie bezzwrotnego wsparcia, a częściowo w formie preferencyjnych kredytów bądź pożyczek. Jak podaje NFOŚiGW obecnie trwają prace nad analizą możliwości wdrożenia programu w całej Polsce.

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP Sp. z o.o.