Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC

Drewno klejone warstwowo ma wiele cech, które czynią je idealnym materiałem do budowy najróżniejszych typów konstrukcji. Jest plastyczne, daje się łatwo kształtować, jest dobrym izolatorem i materiałem ognioodpornym. Nowoczesna technologia produkcji jest w stanie wydobyć z drewna jego wszystkie najlepsze cechy, zapewniając jednocześnie wytrzymałość, trwałość, lekkość i bezpieczeństwo projektowanych konstrukcji oraz niskie koszty utrzymania obiektów.

Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC
NordWOOD Konstrukcje z drewna klejonego
nordwood.pl
NordWOOD Konstrukcje z drewna klejonego
Dane kontaktowe:
58 660 00 88
Chylońska 191, 81-007 Gdynia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Swoboda projektowania elementów z drewna klejonego pozwala tworzyć innowacyjne obiekty o niepowtarzalnym charakterze. Lekkie konstrukcje z drewna klejonego stanowią idealny materiał konstrukcyjny do budowy tymczasowych obiektów sportowo-rekreacyjnych pokrytych membraną PVC.

Obiekty te są najczęściej wykorzystywane jako hale do gry w tenisa ziemnego lub w badmintona, ale również jako przykrycia obiektów sportowych wielofunkcyjnych. Coraz częściej tego typu konstrukcje wykorzystuje się również do zadaszenia amfiteatrów i scen plenerowych.

Hale tenisowe łukowe z drewna klejonego

Zaletą lekkich konstrukcji z drewna klejonego jest ich modułowość. Zapewnia to możliwość swobodnej aranżacji hal tenisowych, a także dowolnego powiększania i zmniejszania ich wymiarów zarówno wzdłuż (jedna hala za drugą), jak i w układzie szeregowym (kilka kortów obok siebie, połączonych łącznikiem, który może pozostać otwarty w sezonie letnim lub być zamknięty zimą w celu zmniejszenia objętości ogrzewanego obiektu).

Niekwestionowaną zaletą jest również łatwość i szybkość montażu, który zajmuje ok. 5 dni. Konstrukcja kortu pokryta jest trudno zapalną, podwójną powłoką membranową wykonaną z tkaniny PVC z poduszką powietrzną.

Hala pojedyncza w Ubliku
Hala pojedyncza w Ubliku

Obiekty sportowe wielofunkcyjne

Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC mogą stanowić również zadaszenia obiektów sportowych wielofunkcyjnych – boisk (wiosna/lato) z funkcją lodowisk (zima).

Przykładem takiego obiektu jest zrealizowana przez firmę NordWOOD inwestycja w Muszynie. Latem obiekt wykorzystywany jest jako boisko do gry w tenisa, a w okresie zimowym funkcjonuje jako lodowisko.

Obiekt wielofunkcyjny w Muszynie
Obiekt wielofunkcyjny w Muszynie, fot.: K. Rogoziński Arch. UMIGU Muszyna

Kolejnym obiektem wielofunkcyjnym, zaprojektowanym i wybudowanym przez firmę NordWOOD w technologii drewna klejonego z pokryciem PVC, jest nowa inwestycja w Wieliczce. Obiekt będzie pełnił funkcję zarówno sali konferencyjnej, jak i boiska sportowego.

Obiekt wielofunkcyjny powstający w Wieliczce
Obiekt wielofunkcyjny powstający w Wieliczce

Amfiteatry

Drewno klejone znajduje coraz częściej zastosowanie przy budowie scen plenerowych i amfiteatrów. Firma NordWOOD zaprojektowała, dostarczyła i zmontowała konstrukcję amfiteatru w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu dla 3 tysięcy widzów. Całość została także pokryta sprężaną powłoką PVC.

Amfiteatr w Nowym Sączu
Amfiteatr w Nowym Sączu, fot.: biuro prasowe UMWM

Ekologia

Budowa obiektów w technologii drewna klejonego z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Naturalne pochodzenie drewna wyróżnia je na tle innych materiałów. Drewno klejone jest materiałem ekologicznym i w pełni odnawialnym.

Produkcja elementów drewnianych pochłania mniej energii i materiałów niż w przypadku konstrukcji wykonanych ze stali czy z betonu. Jest przyjazna środowisku, ponieważ w jej wyniku powstają odpady, które mogą posłużyć do produkcji np. płyt wiórowych albo materiałów opałowych, w tym peletu.

Wszystkie produkty oferowane przez firmę NordWOOD pochodzą z certyfikowanych obszarów leśnych, prowadzących zrównoważoną gospodarkę leśną. Wyroby spełniają standardy uzgodnione przez członków organizacji PEFC.

 

Źródło i zdjęcia: NordWOOD