Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy?

Aby w pomieszczeniach panował zdrowy i przyjemny mikroklimat, warto latem "poluzować" przyleganie okna do ramy. Z kolei zimą, gdy ucieczka ciepła może być dotkliwa dla naszej kieszeni, niezbędna jest odwrotna regulacja okna, czyli zwiększenie docisku tak, by szczelniej przylegało do ramy. Nie są to czynności, które wymagają obecności fachowca. Współczesne okna są tak skonstruowane, by czynność tę można było przeprowadzić przy użyciu najprostszych narzędzi.

Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy?
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
www.adams.com.pl
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
Dane kontaktowe:
89 741 32 48
Leśna Droga 10A, 11-700 Mrągowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jaki jest docisk fabryczny, jaki zimowy a jaki letni?
  • Jak przeprowadzić regulację okna lub zmianę jego trybu?
  • Jakie korzyści wynikają z regulacji okna?
  • Jak zabezpieczyć okna przed zimą?

Docisk fabryczny zimą a latem

Neutralnym, czyli fabrycznym ustawieniem jest te, które korzystniejsze jest zimą. Że tak faktycznie jest poznać można po znaczniku na zaczepie, który powinien wskazywać godzinę 6. Zaczep umieszczony jest na boku skrzydła okna i ma wygląd bolców (od jednego do trzech), które znajdują się od siebie w sporych odstępach.

W zależności od swojego ustawienia mocniej lub lżej dociskają uszczelkę umieszczoną na ramię okna. Jak łatwo się domyśleć, im docisk jest mocniejszy, tym uszczelka przepuszcza mniej powietrza (chłodu). W ten sposób przy pomocy rolki regulującej użytkownik reguluje zakres rozszczelnienia okna. Innymi słowy - zmienia przepływ powietrza między obszarem zewnętrznym i wewnętrznym.

Zmieniając ustawienia bolca na te, które są właściwe latem, nie należy zapominać, aby jesienią przestawić je na neutralne lub zimowe, czyli docisnąć uszczelkę. W ten sposób ograniczymy ucieczkę ciepłego powietrza, zapewniając w pomieszczeniach wyższą temperaturę.

Regulujemy okno

Zwykle do regulacji okna wystarczą najprostsze narzędzia, takie jak Klucz V.SCH.ACP-S, klucz imbusowy i Torx T10. Najczęściej potrzebny jest jeden z wymienionych kluczy. Kluczem V.SCH.ACP-S zmienia się pozycję zaczepu na godzinę 9 (letnią) lub 3 (zimową).  

Z kolei aby zmienić ustawienia okna (skorygować pozycję skrzydła), należy użyć klucza impusowego nr 4. W pierwszej kolejności należy odchylić skrzydło okna i zdjąć osłonę dolnego zawiasu. Klucz imbusowy wkładamy do środka i przekręcamy go w prawo, tym samym podnosząc skrzydło. Jeśli chcemy je opuścić – analogicznie przekręcamy klucz w lewo.

Może się zdarzyć, że czynność ta nie przyniesie efektów. Wtedy, przy pomocy tego samego klucza, należy wyregulować zawias w drugiej pozycji, przesuwając skrzydło w prawo bądź w lewo.

Można też dokonać regulacji zawiasu górnego. Dostęp do niego uzyskujemy po otwarciu okna. Za pomocą imbusa nr 4 skrzydło okna podnosimy lub opuszczamy od strony klamki.

Korzyści wynikające z regulacji okna

Oczywistą korzyścią wynikającą z regulacji okna, jest zapewnienie w pomieszczeniach właściwej temperatury i wentylacji, a co za tym idzie – przyjemnego klimatu i oszczędności finansowych, wynikających z mniejszego zużycia ciepła zimą. Innym, niemniej istotnym powodem regulacji, jest korekcja ustawień skrzydła.

W trakcie eksploatacji, np. pod wpływem ruchów budynku, możliwe jest delikatne opadanie skrzydła okna. Nawet niewielkie przesunięcie może powodować problemy podczas jego otwierania i zamykania. Rozwiązaniem problemu jest właśnie regulacja skrzydła, polegająca na jego podniesieniu lub opuszczeniu.

Zabezpieczamy okno przed zimą

Poza umyciem okien - co jest elementem zarówno właściwej konserwacji, jak i dbałości o estetykę - należy pamiętać o sprawdzeniu stanu uszczelek. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy są całe – czy ich powierzchnia jest równa i niepopękana. Uszczelki będące w złym stanie trzeba wymienić przed zimą, aby okna zachowały parametry techniczne i termiczne.

Zalecane jest także, aby uszczelki posmarować wazeliną techniczną lub smarem silikonowym. Koniecznie trzeba także dokręcić wkręty mocujące lub zmienić ich zużyte elementy, jeśli występują problemy z otwieraniem i zamykaniem.

Czynności konserwacyjne należy przeprowadzić co najmniej raz w roku. Bezwzględnie trzeba też stosować się do innych zaleceń producenta, które znaleźć można w karcie technicznej okna.

źródło i zdjęcie: AdamS