Artykuły: Budowa krok po kroku
Taras naziemny - krok po kroku
Taras naziemny o utwardzonej nawierzchni, którego poziom odpowiada poziomowi gruntu, formalnie traktowany jest jako utwardzenie terenu, dlatego nie wymaga pozwolenia na budowę.
Wykonanie 30 m2 wylewki betonowej - krok po kroku
Jastrychy betonowe pod parkiet można wykonać systemem gospodarczym, przy użyciu prostych urządzeń i narzędzi. Należy wiedzieć, że aby uzyskać wymaganą jakość, należy przestrzegać składu mieszanki oraz zasad mieszania, ułożenia i zacierania powierzchni jastrychu.
Taras drewniany i z kompozytu - budowa i właściwości
Obecnie najczęściej wykonuje się tarasy usytuowane bezpośrednio na gruncie. Oprócz popularnej kostki coraz więcej inwestorów wykańcza ich nawierzchnię drewnem lub kompozytem. Oba materiały są trwałe i odporne na uszkodzenia. Drewno należy systematycznie konserwować. W drugim przypadku, zabiegów pielęgnacyjnych jest zdecydowanie mniej.
Wykonywanie fundamentów - krok po kroku
W 7 krokach pokazujemy, jak wygląda prawidłowe wykonanie fundamentów w budynkach jednorodzinnych.
Ocieplanie ścian zewnętrznych - krok po kroku
Dla tych, którzy chcą poznać technologię montażu systemu ocieplania, przygotowaliśmy praktyczny, a przy tym niedługi przewodnik. Oto jak, krok po kroku, wyglądać powinien proces ocieplania elewacji.
Pandemia i WT2021. Co jeszcze wpłynie na budowę domu w 2021 r.?
Każdy inwestor planujący budowę od 2021 r. będzie musiał sprostać nowym wymaganiom, określonym w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że od 2021 r. będziemy nie tylko wznosić, ale również ogrzewać budynki jeszcze bardziej energooszczędnie.
Pierwsze kroki w budowie domu - formalności
Przed kupnem działki sprawdza się księgę wieczystą nieruchomości i zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Księgi wieczyste powinien przejrzeć także notariusz, u którego podpiszemy umowę - przeniesienie własności nieruchomości jest ważne tylko wtedy, gdy ma formę aktu notarialnego!
Płytki ceramiczne krok po kroku
Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykańczania ścian i podłóg. Trwałość i estetyka wykonanej z nich nawierzchni w dużej mierze zależy od prawidłowego ułożenia.
Remont domu w czasie pandemii to doskonały pomysł!
Nawet kiedy los wysyła nam niechciane prezenty, chcemy zachować poczucie kontroli nad naszym życiem. To, czy czas niepewności i chaosu przeżyjemy tak, jakbyśmy chcieli tylko "przetrwać", czy tak, że sprowokujemy wydarzenia dla nas ważne albo wartościowe - zależy od nas.
Dom parterowy, z poddaszem, a może piętrowy? Zalety i wady
Liczba kondygnacji powinna być pochodną przede wszystkim powierzchni działki. Na przeciętnej działce w kształcie niezbyt wydłużonego prostokąta o powierzchni 800-1000 m² można zazwyczaj bez trudu zmieścić zarówno piętrowy, jak i parterowy dom o powierzchni ok. 150 m².
Sztywne poszycie dachu z płyt mfp® - krok po kroku
Sztywne poszycie dachu można wykonać między innymi z płyt mfp®. Jak układa się tego rodzaju płyty?
Przyczyny przegrzewania się budynków
Słońce jest niezbędne do życia - nastraja pozytywnie, przegania jesienno-zimową szarość, powoduje rozkwit zieleni w ogrodzie. Ma więc wiele zalet, ale w letnie dni intensywne promieniowanie bardzo szybko nagrzewa wnętrze domu, szczególnie jeśli ma on dużo, modnych obecnie, panoramicznych przeszkleń, szerokie okna tarasowe i kilka kolejnych w dachu. Niekorzystnie na przegrzewanie wpływa też kiepska izolacja termiczna ścian i dachu oraz wentylacja grawitacyjna.
Skuteczna izolacja akustyczna pomieszczeń - krok po kroku
Jednym ze sposobów na poprawienie izolacyjności akustycznej ściany jest montaż tzw. przedścianki w systemie suchej zabudowy. To konstrukcja wykonana z profili aluminiowych, wykończona płytami gipsowo-kartonowymi, wewnątrz której znajduje się materiał izolacyjny, np. wełna mineralna. Takie rozwiązanie pozwala znacznie poprawić komfort mieszkania.
Jak znaleźć właściwą ekipę budowlaną?
Większość inwestorów poszukiwania ekipy budowlanej rozpoczyna od lokalnej prasy i internetu. Bardzo istotne są również referencje znajomych, którzy przeszli już przez budowę własnego domu.
Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę do budowy domu?
Ostatnim zadaniem inwestora przed rozpoczęciem budowy domu jest wybór wykonawcy. Ta decyzja wymaga szczególnej rozwagi - w cudze ręce powierzamy przecież niemałe środki, a efekty pracy fachowców będą decydowały przez lata o naszym komforcie.
Jak wybrać odpowiedni projekt domu?
Po wybraniu działki trzeba zastanowić się nad projektem domu. Analogicznie jak w przypadku posesji, należy określić parametry budynku, a dodatkowo rozplanować poszczególne pomieszczenia. Zadaniem inwestora jest też rozstrzygnięcie dylematu - wybrać projekt indywidualny czy z katalogu?
Co należy brać po uwagę podczas wyboru pokrycia dachowego?
W rodzajach, kształtach i kolorach materiałów na dachy spadziste można przebierać do woli. W ostatnich sezonach inwestorzy wybierają jednak przede wszystkim pokrycia ciemnoszare (antracytowe, grafitowe itp.) i płaskie. Do łask wróciły więc płaskie blachy, a producenci dachówek obok modeli o kształcie fali (S), oferują gładkie. Wielkiego wyboru nie mają jedynie zwolennicy dachów - o ironio - płaskich. Tu uroda pokrycia, którego i tak nie widać, nie ma większego znaczenia, liczy się tylko jego szczelność.
Dobudowa wiatrołapu - cztery rozwiązania. Formalności
Choć wiatrołap pełni w domu rolę śluzy chroniącej wnętrze przed falami zimnego powietrza, niektórzy inwestorzy rezygnują z tego pomieszczenia. Taka decyzja nie jest jednak nieodwołalna. Co można zrobić, jeśli po pewnym okresie użytkowania domu stwierdzimy, że wiatrołap jest nam niezbędny?
Co jest droższe? Dom czy mieszkanie?
Na forach internetowych poświęconych budowaniu, także na forum Budujemy Dom, powtarza się pogląd, że dom jest tańszy niż mieszkanie. Zwolennicy domów stawiają taki wniosek po przeliczeniu kosztów zakupu lub budowy nowej siedziby na 1 m2 powierzchni użytkowej. Czy to prawda? Porównajmy koszt zakupu domu i mieszkania w stolicy i w małym mieście.
Aranżacja łazienki - krok po kroku
Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę wszystkich członków rodziny. Właściwa aranżacja łazienki powinna pozwolić na stworzenie pomieszczenia funkcjonalnego i wygodnego.
Bezpieczeństwo p.pożarowe w drewnianych domach
Budynki drewniane w Polsce to głównie jednorodzinne domy mieszkalne, czyli takie, w których spędzamy najwięcej czasu i w których powinniśmy się czuć bezpiecznie. W 2019 r. w Polsce wybudowano 708 domów drewnianych, ale konstrukcje drewnianą możemy spotkać w niemal każdym domu wykonanym w technologii tradycyjnej - w postaci więźby dachowej.
Artykuł promocyjny
Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych
Od wielkości wnętrz w dużej mierze zależy ich funkcjonalność i wygoda mieszkańców. Zakłada się, że ich łączna powierzchnia w przypadku czteroosobowej rodziny powinna wynosić 120-150 m² (nie licząc garażu).
Nie ma sensu przepłacać, kupując projekt katalogowy
Statystyczny Polak po podjęciu decyzji "budujemy dom!" zaopatruje się w plik katalogów firm oferujących tzw. "projekty typowe" i rozpoczyna poszukiwanie swojego wymarzonego. Niewielka część przyszłych inwestorów zastanawia się chwilę nad tzw. "projektem indywidualnym" - ale nawet spośród tej niewielkiej części większość ślepo przyjmuje powszechny pogląd, że "projekty katalogowe" są "tanie", natomiast "projekty indywidualne" - "drogie". Jest to najczęściej jedyna znana przyszłym inwestorom różnica i na tej konkluzji najczęściej kończą rozważania. Teoretycznie przecież zupełnie nie ma sensu przepłacać.
Dobór instalacji w domu jednorodzinnym - poradnik praktyczny
Instalacje nie wzbudzają u większości inwestorów przyspieszonego bicia serca. Co więcej mało kto w ogóle o nich myśli na etapie planowania, czy nawet początków budowy. Jednak niesłusznie, bo to w dużej mierze od nich zależy zarówno komfort mieszkania, jak i koszty eksploatacji. Zaś same wydatki na tym etapie budowy mogą różnić się o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Budowa wiaty garażowej z gotowych elementów - krok po kroku
Wiata garażowa może być niedrogą i stosunkowo prostą do wykonania alternatywą dla garażu w bryle domu. Poniżej prezentujemy poglądowy sposób jej montażu z gotowych elementów, wykonanych z gięto-klejonego drewna konstrukcyjnego.
Montaż kabiny prysznicowej - krok po kroku
Aby cieszyć się nową kabiną prysznicową, nie trzeba zatrudniać fachowców. Montażu można dokonać samodzielnie - nie jest to trudne, o czym można się przekonać, zapoznając się z poniższą instrukcją.
Metoda lekka sucha - krok po kroku
W metodzie lekkiej suchej, podtrzymujący ocieplenie i warstwę elewacyjną ruszt mocuje się mechanicznie, przy użyciu gwoździ, śrub i kołków - bez klejów i zapraw. Izolację termiczną (na ogół wełnę) układa się między listwami rusztu, do którego przytwierdza się także elewację. Metoda jest prosta, nie wymaga dużego doświadczenia ani skomplikowanych narzędzi.
Metoda lekka mokra - krok po kroku
W metodzie lekkiej mokrej, nazywanej także ETICS (dawniej BSO - Bezspoinowy System Ociepleń), warstwę izolacji ze styropianu lub wełny przykleja się do ścian i pokrywa tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar ocieplenia wraz z tynkiem wynosi tylko 10-30 kg/m², stąd lekka w nazwie. Mokra, bo do rozrabiania kleju i tynku potrzebna jest woda.
Co zrobić, by w domu nie było problemów z wilgocią?
Do izolacji przegród budowlanych należy użyć takich materiałów, które nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej. W tej roli świetnie sprawdza się wełna mineralna.
Artykuł promocyjny
BUDMA 2019 okiem TV Budujemy Dom!
Byliśmy w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury, by - specjalnie dla Was - przygotować filmowe relacje o nowościach produktowych; materiałach, urządzeniach i rozwiązaniach przydatnych na Waszych budowach, w remontach i pracach wykończeniowych. Zapraszamy do oglądania, w akcji Ania Rękawek, prezenterka TV Budujemy Dom... zobaczcie koniecznie!
TV Budujemy Dom - telewizja poradnikowa. 12 najpopularniejszych filmów
TV Budujemy Dom to telewizja poradnikowa, której głównym celem jest pomaganie Wam w wyborze produktów, budowie i użytkowaniu domu. Zapraszamy do oglądania - na pewno znajdziesz tu przydatne tematy. A w tym artykule... 12 najczęściej oglądanych filmów 2018 roku.
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach
Drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne można zamontować na kilka sposobów. Szczegóły dotyczące tych prac należy ustalić z montażystą podczas składania zamówienia. Na tym etapie wypełnia się kartę pomiarową, w której umieszcza się informacje dotyczące wymiaru, usytuowania wyrobu w ościeżu, posadowienia progu, sposobu mocowania, uszczelnienia i obróbki. Poniżej prezentujemy jeden ze sposobów montażu.
Montaż wanny narożnej z obudową - krok po kroku
Choć montaż wanny nie jest skomplikowany, najlepiej powierzyć go autoryzowanemu przedstawicielowi producenta. W praktyce jednak najczęściej wykonuje go hydraulik lub glazurnik wykańczający łazienkę. Wannę i jej obudowę należy osadzić w sposób umożliwiający łatwy demontaż, aby w przypadku uszkodzenia można było je rozdzielić bez uszkodzenia glazury. Prace prowadzi się, przestrzegając instrukcji wytwórcy.
Montaż markizy do krokwi dachowej - krok po kroku
Markiza zapewnia przyjemny cień nie tylko na tarasie, ale również w przylegających do niego pomieszczeniach. Jej montaż nie jest skomplikowany, a ułatwi go z pewnością poniższa instrukcja.
Wykonujemy elewację z cegieł klinkierowych - krok po kroku
Zastosowanie cegieł klinkierowych pozwala uzyskać estetyczną i trwałą elewację. Warunkiem tej trwałości i dobrych efektów wizualnych jest prowadzenie prac zgodnie ze sztuką budowlaną. Podpowiadamy - krok po kroku - jak to zrobić.
Montaż rolety zewnętrznej - krok po kroku
W upalne dni ciężko wytrzymać na poddaszu z zamontowanymi oknami dachowymi. Sposobem na ochronę przed przegrzewaniem jest zakup rolety zewnętrznej. Prezentowany poniżej model można łatwo i szybko zamontować od środka pomieszczenia, bez konieczności wychodzenia na dach.