Artykuły: Budowa krok po kroku
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok po kroku
Jeżeli poddasze istniejącego budynku chcemy wyposażyć w wentylację z odzyskiem ciepła, a nie chcemy układać przewodów wentylacyjnych (jest to dość kłopotliwe w użytkowanych wnętrzach), możemy zamontować na oknach połaciowych wentylację z rekuperatorem.
Montaż plisowanej rolety wewnętrznej - krok po kroku
Nadmiar słońca wpadającego do wnętrz przez okna bywa uciążliwy, przegrzewa pomieszczenia, przeszkadza w oglądaniu telewizji itp. Niezbędne są więc wszelkiego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, np. wewnętrzne rolety plisowane, które można zamontować samodzielnie.
Montaż kabiny nawannowej - krok po kroku
Najlepiej jeśli w każdej łazience w domu jest i wanna, i prysznic. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czasem, ze względu na ograniczoną powierzchnię tego wnętrza, można zdecydować się na 2 w 1, czyli na wannę zamontować kabinę, dzięki czemu podczas korzystania z prysznica woda nie będzie zalewać posadzki.
Montaż okien do dachów płaskich - krok po kroku
Zamontowanie okna w płaskim dachu umożliwia dopływ naturalnego światła oraz przewietrzenie wnętrz. Możemy wybrać okno nieotwierane, służące jedynie do doświetlenia, otwierane manualnie (za pomocą drążka) lub sterowane elektrycznie, dodatkowo wyposażone w czujnik, który automatycznie zamyka skrzydło podczas deszczu.
Wykonujemy dekorację w pokoju dziecka - kolorowe trolle - krok po kroku
Posiadanie własnego domu oznacza na ogół odpowiednią liczbę pokoi, dla każdego członka rodziny. Z własnego lokum cieszą się przede wszystkim dzieci. W końcu mają dużo przestrzeni na swoje skarby i zabawki, wygodne miejsce do spania, nauki i do zabawy z kolegami. Aby wnętrze to spełniało oczekiwania najmłodszych, powinno być kolorowe i dostosowane do zainteresowań dziecka.
Montaż okien w warstwie ocieplenia - krok po kroku
Ciepłe okna są ciężkie (szczególnie pakiet 3 szyb), wysunięte w ocieplenie muszą się pewnie opierać na elementach przytwierdzonych do muru konstrukcyjnego.
Ile metrów poświęcić na pomieszczenia gospodarcze i jak rozsądnie te metry podzielić?
Efektowny salon z kominkiem, elegancka jadalnia to nasze wyobrażenia o wymarzonym domu. Jednak równie ważne jest domowe zaplecze techniczne. Ile metrów poświęcić na pomieszczenia gospodarcze i jak rozsądnie te metry podzielić?
Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?
Decyzję o kupnie lub budowie domu trzeba podejmować rozważnie, bo jeśli nowa siedziba szybko przestanie się nam podobać, to jej zbycie będzie trudniejsze od sprzedaży mieszkania. O sytuacji na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z Marcinem Jańczukiem z agencji Metrohouse.
Gdzie wygodniej mieszkać? W domu czy w mieszkaniu?
Są wśród naszych Czytelników tacy, którzy od zawsze marzyli o domu z ogródkiem. I ci, którzy za nic nie opuszczą mieszkania blisko centrum. Niektórzy latami zmagają się z dylematem: co wybrać, gdzie będzie nam lepiej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Obsługa w dużych hurtowniach jest fatalna!
Obsługa w tym sklepie jest fatalna. Ale zacznę od początku. Potrzebowałem zakupić dwa blaty do mebli kuchennych, znajomy powiedział mi, że jest dobry wybór w "Dużej Hurtowni Budowlanej". Pojechałem więc z samego rana i faktycznie, sklep oferuje doskonały wybór tego asortymentu, wybrałem odpowiedni kolor i czekałem aby zjawił się ktoś z obsługi.
Montaż warstwowy okien - krok po kroku
Miejsce styku okna ze ścianą zewnętrzną jest szczególnie narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne jest uszczelnienie połączenia stolarki okiennej ze ścianą.
Wybór ekipy budowlanej - gdzie szukać i czym się kierować?
Mając opracowany projekt domu, możemy przystąpić do wyboru ekipy budowlanej. Często okazuje się, że to najtrudniejszy moment całej inwestycji.
Taras wykończony płytkami - krok po kroku
W zależności od rodzaju nawierzchni, taras wykonuje się na betonowej płycie lub bezpośrednio na gruncie. To wzmocnienie jest potrzebne przede wszystkim do tarasów pokrytych płytkami ceramicznymi. Jak należy wykonać taras wykończony płytkami?
Przyklejanie płytek imitujących kamień - krok po kroku
Dekoracyjnym i eleganckim sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych jest zastosowanie płytek imitujących kamień. Podpowiadamy, jak przykleić je krok po kroku.
Malowanie ścian - krok po kroku
Co kilka lat każda pani domu planuje odświeżenie ścian. Zakup farb i samo malowanie spora część właścicieli domów wykonuje samodzielnie.
Ocieplenie domu (metoda BSO) w 7 krokach
W Polsce większość domów ociepla się metodą lekką mokrą (BSO – bezspoinowy system ociepleń), która polega na przyklejeniu do ocieplanej powierzchni ściśle przylegających do siebie płyt styropianu lub wełny mineralnej. Zobacz, jak wygląda ocieplenie domu (metoda BSO) w 7 krokach.
Urządzamy dom w trzech wariantach cenowych
Urządzamy dom w surowym stanie o powierzchni użytkowej 178 m2. Każde pomieszczenie w tym domu zostanie zaprojektowane w trzech wariantach cenowych: ekonomicznym, standardowym i ekskluzywnym.
Kolejność prac architekta wnętrz
Jaka jest kolejność wykonywania prac przez architekta wnętrz?
Umowa z architektem wnętrz i początek współpracy
Co powinna zawierać umowa z architektem wnętrz i jak wyglądają początki współpracy z architektem?
Możliwości projektanta wnętrz i zakres prac
Projektant wnętrz może nam zaproponować cztery możliwości aranżacji wnętrz: układ funkcjonalny, koncepcję, projekt wykonawczy oraz inwestora zastępczego. Jaki jest zakres prac dla każdej z tych opcji?
Co powinna zawierać umowa z wykonawcą?
Dobrze sformułowana umowa pomoże uniknąć konfliktów w trakcie budowy. Jeśli więc potencjalny wykonawca próbuje zbyt wiele rzeczy precyzować "na gębę" lub twierdzi, że na dokładniejsze uzgodnienia "przyjdzie czas później" – powinno nam się zapalić światełko ostrzegawcze.
Architekt radzi: z czego budować dom
Wybór materiału, z jakiego zbudujemy dom to decyzja, którą musimy podjąć już na etapie powstawania projektu, by podczas budowy i późniejszej eksploatacji domu wybrane rozwiązania ze sobą współgrały i okazały się optymalne pod wszelkimi względami.
Wybieramy projekt domu - cenne wskazówki
Rozpoczynając szukanie w katalogach wymarzonego domu, należy liczyć się z tym, że większość czynności, które normalnie wykonuje architekt przygotowujący koncepcję – będziemy musieli zrobić sami. Doradztwo i wiedza architekta jest jednym z elementów, z których świadomie (mam nadzieję) rezygnujemy, decydując się na zakup dokumentacji "typowej".
Wybór projektu typowego - fakty i mity
Warto zdać sobie sprawę z faktu, że tzw. projekty typowe w ciągu lat funkcjonowania na polskim rynku budowlanym obrosły ogromną ilością mitów i mało który z przyszłych inwestorów tak naprawdę wie, jak takie wydawnictwo wybrać i co z nim potem zrobić, aby efekt spełnił jego oczekiwania.
Czemu firmy budowlane są drogie?
Czasem zastanawiamy się, dlaczego wynajęta firma do prac budowlanych jest taka droga? Czemu mam zapłacić firmie dwa razy więcej niż sąsiadowi "złotej rączce"? Właściciel firmy instalacyjnej przedstawia swój punkt widzenia.
Wybierając architekta zwróć uwagę na...
Alternatywą do budowy według projektu katalogowego jest znalezienie architekta, który podejmie się stworzenia odpowiadającej naszym potrzebom koncepcji, a następnie opracowania na jej podstawie projektu budowlanego lub budowlano-wykonawczego (zależnie od umowy między inwestorem a projektantem).
Taras pokryty kompozytem - krok po kroku
Starą posadzkę tarasu na gruncie możemy
przykryć efektownie wyglądającym i odpornym
na warunki atmosferyczne kompozytem
włókien bambusowych i polimerów
HDPE, przypominającym deski.
Montaż bramy segmentowej - krok po kroku
Po przygotowaniu otworu garażowego można przystąpić do montażu bramy segmentowej; zleca się go zazwyczaj ekipie dystrybutora, u którego była kupiona.
Własny dom to koszmar!
Co za koszmar! Dlaczego nikt mnie nie uprzedził, co oznacza WŁASNY dom?! Zima w tym roku pokazała, że my, mieszkańcy przedmieść, jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Nie dość, że po trzy godziny dziennie tkwimy w gigantycznych korkach (bo ktoś nie wybudował dróg, ktoś inny źle zsynchronizował sygnalizację, a zima jak zwykle zaskoczyła drogowców), to jeszcze musimy codziennie od nowa walczyć o każdy metr kwadratowy.
Pompa ciepła - montaż krok po kroku
Warto pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu, na który składają się jeszcze dolne źródło oraz instalacja grzewcza. Odpowiedni efekt działania można uzyskać tylko wówczas, jeśli wszystkie te części są odpowiednio dobrane (na podstawie szczegółowych wyliczeń) oraz wykonane.
Stan branży budowlanej - jest źle!
Mam kilka uwag do listu, pana Zdziennickiego, który nie ustaje w nim w zachwytach nad rodzącym się, czy też nowo narodzonym polskim rynkiem budowlanym.
Stan branży budowlanej - jest dobrze!
Od roku stawiam dom (niedawną rocznicę obeszliśmy hucznie z rodziną i wykonawcami). Od tego czasu budowa jest dla nas tematem przewodnim, dlatego chciałbym podzielić się moimi uwagami na temat stanu branży.
Komin murowany - krok po kroku
Komin zawiera jeden kanał spalinowy do podłączenia kotła gazowego oraz trzy kanały wentylacyjne i nie jest połączony ze ścianą nośną. W artykule znajdziecie etapy budowy komina opisane krok po kroku.
Odwodnienie podjazdu przed garażem - montaż krok po kroku
Odwodnienie podjazdu przed garażem należy wykonać jeżeli na działce, trawniku, parkingu czy podjeździe po opadach deszczu zalega woda, stoją długo kałuże i tworzy się błoto.
Montaż orynnowania - krok po kroku (na przykładzie rynny metalowej)
Instalacja grzewcza - krok po kroku
W budynku wykonujemy instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami płytowymi zasilanymi od dołu w rozdzielaczowym układzie zasilania. Instalację prowadzimy pod wylewką podłogową (przed jej wylaniem) oraz przed otynkowaniem ścian.