Kolejność prac architekta wnętrz

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kolejność prac architekta wnętrz

Jaka jest kolejność wykonywania prac przez architekta wnętrz?

Pierwszy etap prac - burza mózgów

Pierwszym etapem pracy jest inwentaryzacja (jeśli docelowo ma powstać projekt wykonawczy) lub przynajmniej wizyta projektanta na budowie. Następnie architekt dokonuje analizy przestrzeni i przygotowuje kilka propozycji układu funkcjonalnego (ich ilość jest zgodna z zawartą na początku umową). Na tym etapie kontakt z inwestorem jest bardzo częsty, możemy nastawić się na liczne rozmowy telefoniczne, e-maile i spotkania.

 

Ta część pracy ma formę dość specyficznej burzy mózgów, rezultatem której jest wstępny pomysł na zagospodarowanie wnętrza. Po jego zaakceptowaniu przez nas, następuje moment opracowywania koncepcji. Pojawiają się więc pierwsze robocze wizualizacje, architekt podsyła nam propozycje materiałów ściennych, podłogowych, mebli czy wyposażenia łazienki. Wnętrze nabiera realnych kształtów i kolorów. 

Opracowanie koncepcji

Warto również pamiętać, że ten etap pracy jest doskonałym momentem, aby dopasować wnętrze do siebie nie tylko estetycznie, ale również ergonomicznie. Najlepszym przykładem może tu być kuchnia, przed którą jako "domowym laboratorium" stawiane są najprecyzyjniejsze wymagania (Warto przeczytać: Wysokość i szerokość blatów kuchennych oraz Rodzaje szafek kuchennych wiszących). Zakończenie etapu koncepcyjnego to też koniec tak intensywnej wspólnej pracy projektanta z inwestorem. Następne w kolejności prac jest bowiem opracowanie projektu wykonawczego – a ten etap w zasadzie nie wymaga już tak częstego dokonywania ustaleń.

Fragment projektu wykonawczego kuchni.
Fragment projektu wykonawczego kuchni. Blat na wysokości 90 cm dostosowany do wzrostu przyszłych użytkowników. Widoczne również uwagi dotyczące wykończenia i wyposażenia mebli, oświetlenia, jak i projektowany do zabudowy sprzęt AGD
Wizualizacja do projektu koncepcyjnego kuchni Kuchnia wykonana wg projektu.
Wizualizacja do projektu koncepcyjnego kuchni Kuchnia wykonana wg projektu. Wysoko umiejscowiony piekarnik zapewnia bezpieczeństwo i wygodę użytkowania

Opracowanie projektu wykonawczego

W sytuacji idealnej klient powinien otrzymać projekt wykonawczy i dopiero wtedy przystępować do prac. Byłoby to rozwiązanie nie tylko najwygodniejsze dla projektanta, ale także najbezpieczniejsze dla nas – bo dałoby pewność, że rysunki są komplementarne i uwzględniają się nawzajem, jak również wszystkie drobne zmiany, które nastąpiły w trakcie ich wykonywania.

 

Oczywiście w sytuacji idealnej wszystkie zmiany zostałyby wprowadzone na etapie koncepcji. Ponieważ jednak sytuacje idealne występują równie często, jak yeti, a my jesteśmy z reguły niecierpliwi i chcielibyśmy jak najszybciej wpuścić na budowę wykonawców, aby w rezultacie jak najszybciej cieszyć się wymarzonymi wnętrzami, a także czasem zmieniamy zdanie – procedura zazwyczaj jest nieco inna. Architekt wnętrz wydaje na budowę konkretne rysunki, w kolejności zgodnej z potrzebami wykonawców. Wpierw są to więc najczęściej projekty przebudowy ścian, instalacje elektryczne i sanitarne. 

 

Musimy zdawać sobie sprawę, że w wypadku opracowywania projektu wykonawczego, wszelkie zmiany są bardzo utrudnione, a jeśli w dodatku trwa już budowa – mogą się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami, innymi niż tylko koszt przeprojektowania.

 

Po pierwsze, architekt może zażądać od nas dodatkowego wynagrodzenia za wprowadzanie zmian w zaakceptowanej przez nas uprzednio koncepcji. Nie musi tego oczywiście zrobić i jeśli zmiany są drobne – często nie robi. Nie jest to jednak w żadnym wypadku jego obowiązek, a jedynie dobra wola. Zdecydowanie większy problem stanowią toczące się prace, dla których każda zmiana może oznaczać konieczność przebudowy gotowych już elementów – a więc dodatkowe koszty.

Ostatni etap prac - wyposażenie

Jako ostatni element projektu wykonawczego, zwykle przekazywane są projekty mebli powstających na zamówienie oraz specyfikacje dotyczące mebli gotowych i wszystkich elementów wyposażenia.

Przykład analizy kolorystycznej wybranego przez inwestora układu mebli Przykład analizy kolorystycznej wybranego przez inwestora układu mebli Przykład analizy kolorystycznej wybranego przez inwestora układu mebli
Przykład analizy kolorystycznej wybranego przez inwestora układu mebli. Tego typu zestawienia ułatwiają podjęcie decyzji w kluczowych kwestiach

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: dr inż. architekt Piotr Kmiecik: Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Współpraca: projektantka wnętrz mgr inż. arch. Ewa Słota
Zdjęcia i rysunki. essa-architektura.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość anreju

21 Lip 2014, 08:53

budowanie to jedno, a aranżacja i wykańczanie to zupełnie co innego. Ja cały czas obstaję za wynajmowaniem do wszystkiego fachowców, ale takich z prawdziwego zdarzenia, czyli sprawdzonych, którzy wiedzą co robią.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA