Sposoby otwierania szafek i przechowywanie przypraw

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sposoby otwierania szafek i przechowywanie przypraw

Ważne, aby miejsce wewnątrz szuflad i szafek zostało dobrze zagospodarowane i uporządkowane. Sprawdź, jaki jest wygodny system otwierania szafek kuchennych, jak zagospodarować strefę pod zlewozmywakiem i jak przechowywać przyprawy?

Zagospodarowanie strefy pod zlewozmywakiem

Szafka lub głęboka szuflada znajdująca się pod zlewozmywakiem to idealne miejsce na pojemniki na odpady segregowane. Zwykle są to cztery kosze - na plastik, szkło, papier i śmieci zmieszane. W ofercie producentów jest wiele rozmaitych systemów koszy, dostosowanych zarówno do szuflad, jak i szafek. Różnią się one przede wszystkim liczbą pojemników, ich pojemnością i sposobem wysuwania się poza zabudowę.

W tym wypadku, najwygodniejsze będą systemy z pełnym wysuwem. Niektóre wyposażone są w dodatkowe, znajdujące się nad koszami półki lub szuflady przeznaczone na drobne akcesoria, jak ściereczki, zmywaki do naczyń czy kostki do zmywarki. Jeżeli bezpośrednio nad pojemnikami znajduje się spód zlewozmywaka, wówczas można zdecydować się na niewielką szufladę w kształcie litery U, wpasowującą się w przestrzeń po bokach zlewu.

Kosze na segregowane odpady
Kosze na segregowane odpady najczęściej połączone są z frontem mebla. Mogą występować w rozmaitych konfiguracjach. (fot. Rejs)

Sposoby otwierania szafek

Standardowe szafki z drzwiczkami otwieranymi na bok stosuje się dziś rzadko, bo są mało praktyczne. Przede wszystkim po otwarciu ograniczają swobodę ruchów, a gdy umieścimy je zbyt nisko (pod blatem) lub zbyt wysoko, trudno dostać się do ich zawartości.

O wiele częściej wybierane są wiszące szafki umieszczane bezpośrednio nad blatem, których fronty otwierają się do góry. Mają one przeważnie gazowe lub mechaniczne podnośniki. Te pierwsze, ze względu na niską cenę, są w tej chwili bardziej popularne. Drugie można stosować do małych i bardzo dużych frontów.

Co zrobić z przyprawami?

Na sprawne przygotowywanie posiłków ma wpływ nie tylko dobra organizacja w kuchni, ale też łatwa dostępność poszczególnych składników i przypraw. Z tymi ostatnimi często jest tak, że trudno nad nimi zapanować. Dlatego warto korzystać ze specjalnych przegródek czy pojemników, umieszczając je w centralnym miejscu kuchni, do którego jest łatwy dostęp.

Idealna będzie do tego szuflada podblatowa, znajdująca się na styku strefy przygotowywania posiłków i gotowania. Aby nie tracić czasu na znalezienie konkretnej saszetki, warto przesypać przyprawy do przezroczystych, podpisanych słoiczków, które można ustabilizować w szufladzie za pomocą specjalnych uchwytów. Innym sposobem jest umocowanie metalowych pojemników z przyprawami do specjalnej listwy magnetycznej, przytwierdzonej do ściany nad blatem. W podobny sposób możemy też porządkować noże kuchenne.

Porządek w szufladach pomagają zaprowadzić różnego typu organizery: przegródki, pojemniki na przyprawy czy wkłady na sztućce i drobne przedmioty
Porządek w szufladach pomagają zaprowadzić różnego typu organizery: przegródki, pojemniki na przyprawy czy wkłady na sztućce i drobne przedmioty. (fot. Hafele)

Tomasz Wojciuk
Na zdjęciu otwierającym: Fronty szafek umieszczonych nad blatem podnoszą się równolegle do korpusu mebla, a po otwarciu nie przeszkadzają w wykonywaniu czynności związanych z gotowaniem. O wiele bardziej kłopotliwe są szafki otwierane na bok. (fot. Blum)

Dodaj komentarz

time image
time image
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje