Wysokość i szerokość blatów kuchennych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2012-11-14 10:29:23
Wysokość i szerokość blatów kuchennych

Jaką dobrać wysokość i szerokość blatów w kuchni?

Wysokość blatów w kuchni

Standardowo wynosi ona 85 cm, ale dłuższa praca przy takim blacie dla kogoś o wzroście nieco wyższym niż przeciętny będzie już niewygodna, a jeśli użytkownik przekracza 180 cm – prawdopodobnie zakończy się bólem pleców. Warto więc rozważyć umieszczenie blatów na wysokości 90 cm, a jeśli wszyscy stali użytkownicy są wysocy – nawet jeszcze wyżej.

 

Czynności podczas przygotowywania posiłków wymagają zmiennego ułożenia ciała – a więc i różnej wysokości płaszczyzny roboczej. I tak zarówno płyta grzewcza, jak i blaty przeznaczone na czynności wymagające użycia siły (jak chociażby ugniatanie ciasta) powinny znaleźć się nieco niżej, tak aby umożliwić pracę z bardziej wyprostowanymi rękami, co zagwarantuje wolniejsze męczenie się. Z kolei przestrzeń do zmywania i sam zlewozmywak należy dodatkowo podnieść w stosunku do standardowych blatów.

 

Przykładowo dla osoby o wzroście 165 cm płyta grzewcza powinna znaleźć się na wysokości około 80–85 cm, blaty robocze 90–95 cm, a blat do zmywania na około 1–1,05 m. Ale już dla osoby o wzroście 190 cm wszystkie te blaty trzeba ulokować przynajmniej 10 cm wyżej. Pozostaje jeszcze kwestia estetyki takich "schodków" w kuchni – ale z tą akurat dobry architekt wnętrz poradzi sobie bez problemu.

Szerokość blatów w kuchni

Tu rozwiązanie zależy w zasadzie od dwóch czynników. Pierwszym jest oczywiście wzrost użytkowników, drugim natomiast to, czy chcemy mieć wiszące szafki i jaką rolę mają pełnić. Jeśli mają się w nich znajdować przedmioty używane codziennie – warto umieścić je niżej, w wygodnym zasięgu ręki. Taka wysokość to około 45–50 cm nad blatem. Tak nisko umieszczona szafka będzie jednak zasłaniać sporą część płaszczyzny roboczej (nawet osobom niezbyt wysokim).

 

Rozwiązaniem jest poszerzenie blatu ze standardowych 60 cm do około 80 cm. Możemy to zrobić jednak wyłącznie wtedy, kiedy mamy wystarczająco dużo miejsca w kuchni. Minimalna wygodna szerokość przejścia to około 120 cm – aby swobodnie mogły się minąć dwie osoby. Jest to wartość uśredniona. Jeśli kuchni miałyby używać osoby o nieco większej tuszy – również należy to uwzględnić.

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: dr inż. architekt Piotr Kmiecik: Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Współpraca: projektantka wnętrz mgr inż. arch. Ewa Słota
Zdjęcie: essa-architektura.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Krzycho

02 Kwi 2015, 15:12

Kiedyś gość wykonujący długo kuchnie powiedział mi, że jest blat ma 60cm bo to granica gdzie zaczyna się swobody montaż drogiego sprzętu AGD. Dla lepszych sprzętów blat powinien mieć 80 cm, a to już trzeba ciąć ze 120 i koszty rosną, biznes dodał i się zaśmiał. Hm w tym też coś jest.

time image

Gość devileczek

02 Kwi 2015, 10:22

Na jakiej wysokosci ustalic blat. moja zona ma 165cm a ja 193cm ?

time image

Gość Ert

02 Kwi 2015, 07:17

Pewnie dla tego blaty mają 60 cm szerokości ze "stopa" jest miarą długości w angielskim systemie mierniczym i ma 30 cm długości czyli stopy dają nam 60 cm

time image

16 Paź 2014, 17:50

ja znamto od specjalnego koszyka, gdzie mieściła się kopa jajwg innego źródła miały się tam (na blacie) zmieścić dwie stopy warszawskie, galicyjskie, lub litewskie, ale te ostatnie to chyba tylko z obgryzionymi pazurami

time image

Gość Deny

16 Paź 2014, 16:50

Dlaczego standardowe blaty w Polsce mają szerokośc 60 cm? Podobno uwarunkowane historycznie to jest, zna ktos odpowiedz?

time image

Gość stach

06 Lut 2014, 13:20

Pewnie chce zrobić blat roboczy podzielony na dwie części - jedna dla niego (ma 195 cm wzrostu, więc kawałek blatu na wysokości 95 cm) druga dla żony(wzrost 155 cm, blat na wysokości 75 cm) i stąd te schodki na blacie

time image

06 Lut 2014, 12:46

Cytat Panie Piotrze. Co za pierdoły Pan wymyślił? Jakie schodki? No właśnie jakie?Czytać ze zrozumieniem nie uczyli?

time image

Gość jacek z kamienia

06 Lut 2014, 10:11

Panie Piotrze. Co za pierdoły Pan wymyślił? Jakie schodki? Jak ma Pan u siebie tak zrobione , to życzę zdrowia.pozdrowienia . jacek z kamienia.

time image

Gość mhtyl

03 Lut 2013, 20:31

Cytat Co za bzdury panie Dr A konkretnie to gdzie te bzdury? Panie Me.

time image

Gość Me

03 Lut 2013, 20:12

Co za bzdury panie Dr

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA