Wysokość i szerokość blatów kuchennych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wysokość i szerokość blatów kuchennych

Jaką dobrać wysokość i szerokość blatów w kuchni? Dlaczego tak ważne jest uwzględnienie wzrostu wszystkich domowników regularnie korzystających z kuchni?

aktualizacja: 2023-08-29 09:50:35

Wysokość blatów w kuchni

Standardowo wynosi ona 85 cm, ale dłuższa praca przy takim blacie dla kogoś o wzroście nieco wyższym niż przeciętny będzie już niewygodna, a jeśli użytkownik przekracza 180 cm - prawdopodobnie zakończy się bólem pleców. Warto więc rozważyć umieszczenie blatów na wysokości 90 cm, a jeśli wszyscy stali użytkownicy są wysocy - nawet jeszcze wyżej.

Czynności podczas przygotowywania posiłków wymagają zmiennego ułożenia ciała - a więc i różnej wysokości płaszczyzny roboczej. I tak zarówno płyta grzewcza, jak i blaty przeznaczone na czynności wymagające użycia siły (jak chociażby ugniatanie ciasta) powinny znaleźć się nieco niżej, tak aby umożliwić pracę z bardziej wyprostowanymi rękami, co zagwarantuje wolniejsze męczenie się. Z kolei przestrzeń do zmywania i sam zlewozmywak należy dodatkowo podnieść w stosunku do standardowych blatów.

Przykładowo dla osoby o wzroście 165 cm płyta grzewcza powinna znaleźć się na wysokości około 80-85 cm, blaty robocze 90-95 cm, a blat do zmywania na około 1-1,05 m. Ale już dla osoby o wzroście 190 cm wszystkie te blaty trzeba ulokować przynajmniej 10 cm wyżej. Pozostaje jeszcze kwestia estetyki takich "schodków" w kuchni - ale z tą akurat dobry architekt wnętrz poradzi sobie bez problemu.

Szerokość blatów w kuchni

Tu rozwiązanie zależy w zasadzie od dwóch czynników. Pierwszym jest oczywiście wzrost użytkowników, drugim natomiast to, czy chcemy mieć wiszące szafki i jaką rolę mają pełnić. Jeśli mają się w nich znajdować przedmioty używane codziennie - warto umieścić je niżej, w wygodnym zasięgu ręki. Taka wysokość to około 45-50 cm nad blatem. Tak nisko umieszczona szafka będzie jednak zasłaniać sporą część płaszczyzny roboczej (nawet osobom niezbyt wysokim).

Rozwiązaniem jest poszerzenie blatu ze standardowych 60 cm do około 80 cm. Możemy to zrobić jednak wyłącznie wtedy, kiedy mamy wystarczająco dużo miejsca w kuchni. Minimalna wygodna szerokość przejścia to około 120 cm - aby swobodnie mogły się minąć dwie osoby. Jest to wartość uśredniona. Jeśli kuchni miałyby używać osoby o nieco większej tuszy - również należy to uwzględnić.

fot. otwierająca: materiały prasowe FERRO

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: dr inż. architekt Piotr Kmiecik: Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Współpraca: projektantka wnętrz mgr inż. arch. Ewa Słota

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Krzycho

02 Apr 2015, 17:12

Kiedyś gość wykonujący długo kuchnie powiedział mi, że jest blat ma 60cm bo to granica gdzie zaczyna się swobody montaż drogiego sprzętu AGD. Dla lepszych sprzętów blat powinien mieć 80 cm, a to już trzeba ciąć ze 120 i koszty rosną, biznes dodał i się zaśmiał. Hm w tym też coś jest.

Gość devileczek

02 Apr 2015, 12:22

Na jakiej wysokosci ustalic blat. moja zona ma 165cm a ja 193cm ?

Gość Ert

02 Apr 2015, 09:17

Pewnie dla tego blaty mają 60 cm szerokości ze "stopa" jest miarą długości w angielskim systemie mierniczym i ma 30 cm długości czyli stopy dają nam 60 cm

16 Oct 2014, 19:50

ja znamto od specjalnego koszyka, gdzie mieściła się kopa jajwg innego źródła miały się tam (na blacie) zmieścić dwie stopy warszawskie, galicyjskie, lub litewskie, ale te ostatnie to chyba tylko z obgryzionymi pazurami

Gość Deny

16 Oct 2014, 18:50

Dlaczego standardowe blaty w Polsce mają szerokośc 60 cm? Podobno uwarunkowane historycznie to jest, zna ktos odpowiedz?

Gość stach

06 Feb 2014, 14:20

Pewnie chce zrobić blat roboczy podzielony na dwie części - jedna dla niego (ma 195 cm wzrostu, więc kawałek blatu na wysokości 95 cm) druga dla żony(wzrost 155 cm, blat na wysokości 75 cm) i stąd te schodki na blacie

06 Feb 2014, 13:46

Cytat Panie Piotrze. Co za pierdoły Pan wymyślił? Jakie schodki? No właśnie jakie?Czytać ze zrozumieniem nie uczyli?

Gość jacek z kamienia

06 Feb 2014, 11:11

Panie Piotrze. Co za pierdoły Pan wymyślił? Jakie schodki? Jak ma Pan u siebie tak zrobione , to życzę zdrowia.pozdrowienia . jacek z kamienia.

Gość mhtyl

03 Feb 2013, 21:31

Cytat Co za bzdury panie Dr A konkretnie to gdzie te bzdury? Panie Me.

Gość Me

03 Feb 2013, 21:12

Co za bzdury panie Dr

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image