Jakie jest zużycie prądu płyty indukcyjnej?

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie jest zużycie prądu płyty indukcyjnej?

Ile kosztuje nas gotowanie na płycie indukcyjnej? W dobie rosnących cen energii elektrycznej coraz więcej osób zastanawia się nad efektywnością energetyczną swoich domowych urządzeń. W artykule przyjrzymy się bliżej płytom indukcyjnym. Sprawdzimy, jakie są rzeczywiste koszty ich użytkowania, biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu.

aktualizacja: 2023-06-28 12:57:26

Zużycie energii przez płytę indukcyjną zależy od wielu czynników, takich jak częstotliwość i czas gotowania, ustawienia mocy. Natomiast model i marka urządzenia akurat pod tym względem nie mają większego znaczenia. Po prostu wszystkie płyty indukcyjne cechuje bardzo zbliżona sprawność przemiany energii elektrycznej na ciepło.

Z reguły płyty indukcyjne są uważane za bardziej efektywne energetycznie w porównaniu do tradycyjnych kuchenek elektrycznych lub gazowych. Indukcja przekazuje około 85% energii bezpośrednio do potraw, podczas gdy w przypadku tradycyjnych kuchenek elektrycznych ten wskaźnik wynosi ok. 70%, zaś gazowych zaledwie ok. 50%.

Jeśli chcesz dokładniej obliczyć zużycie energii przez płytę indukcyjną w swoim domu, możesz to zrobić, znając moc płyty (zazwyczaj podaną w kilowatach - kW) i mnożąc ją przez liczbę godzin, w których jest używana każdego dnia, a następnie przez liczbę dni w miesiącu. Pamiętaj, że to jest przybliżone obliczenie i rzeczywiste zużycie energii może się znacznie różnić.

Miesięczne zużycie prądu przez płytę indukcyjną - przykład

Najbardziej popularne płyty indukcyjne mają 4 pola grzejne i maksymalną moc aż 7,2 kW. Faktycznie jednak najczęściej korzystamy ze znacznie mniejszej mocy. Do obliczeń przyjmiemy więc średni czas użytkowania 3 godziny dziennie z mocą równa 1/5 wartości maksymalnej (1,44 kW). Daje to średnie dzienne zużycie wynoszące 4,32 kWh. Miesięcznie (30 dni) to zaś ok. 130 kWh (129,6 kWh).

Rocznie będzie to zaś ponad 1555 kWh. Niemożliwe więc aby w takim domu udało się ograniczyć całkowite roczne zużycie energii elektrycznej do 2000 kWh, do którego to limitu jesteśmy rozliczani zgodnie z zeszłorocznymi stawkami, a średnia cena za 1 kWh wynosi ok. 0,80 zł/kWh w najpopularniejszej taryfie G11. Trzeba się liczyć z przekroczeniem limitu, a wówczas średni koszt energii w ciągu roku wyniesie ok. 1 zł/kWh. Tak więc, miesięczny koszt użytkowania kuchenki indukcyjnej wyniesie ok. 130 zł.

Oczywiście, rzeczywisty koszt może się różnić w zależności od dostawcy energii, planu taryfowego oraz tego na ile dużo i często gotujemy.

Jarosław Antkiewicz
fot.: pexels.com

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Zdaniem naszych Czytelników

04 Jul 2023, 06:05

Przez 19 lat używałem płyty ceramicznej i w ostatnich latach moje całkowite zużycie prądu w miesiącach letnich wynosiło w tym czasie łącznie z cuw ok 180/190 kWh na miesiąc. Bezpośrednio po zainstalowaniu płyty indukcyjnej zauważyłem skokowy wzrost zużycia prądu o około ...

Wszystko zależy od tego jak intensywnie użytkujemy sprzęt - co i w jakiej ilości gotujemy i smażymy. Dlatego zaznaczyliśmy, że obliczenie jest orientacyjne, prawdziwe dla podanego czasu użytkowania i ustawienia mocy. Różnice mogą być bardzo duże. Tak samo gdybyśmy zapytali ile ...

03 Jul 2023, 13:44

Komentarz dodany przez Jaroslaw: Obliczenia są błędne i zawyżone.Pole przy normalnym użytkowaniu zużywa ok 300-350w na godzinę w wymiarze logarytmicznym na sterowniku.Ustawienie 10 na 14 to te 350w przy ustawieniu na 1400 już ok 1800w.Niech się osoba przygotuje gdy pisze artukul

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image