Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Decyzję o kupnie lub budowie domu trzeba podejmować rozważnie, bo jeśli nowa siedziba szybko przestanie się nam podobać, to jej zbycie będzie trudniejsze od sprzedaży mieszkania. O sytuacji na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z Marcinem Jańczukiem z agencji Metrohouse.

Budujemy Dom: Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Marcin Jańczuk Metrohouse: Średni czas sprzedaży mieszkania to 3-4 miesiące. Są takie, które sprzedają się znacznie dłużej, ale jeżeli mówimy o mieszkaniach z popularnego segmentu w rynkowych cenach, to sprzedaż w 3 miesiące jest jak najbardziej realna. Przy domu niczym nadzwyczajnym są przedziały czasowe dłuższe niż rok. Niektóre domy sprzedają się jeszcze dłużej.

BD: Czy da się ocenić, czy liczba sprzedających mieszkanie i przenoszących się na przedmieścia wzrosła/zmalała?

MJ: Przed 2008 r. był trend przenoszenia się na przedmieścia, kupowano i budowano domy. Stosunkowo niewysokie ceny gruntów i rosnące z kwartału na kwartał ceny mieszkań powodowały, że sprzedawaliśmy mieszkania w mieście i przenosiliśmy się na tereny podmiejskie, czasem dość oddalone od centrum (40-50 km). Obecnie wiele osób wraca do miast, bo codzienna logistyka okazuje się trudna, zwłaszcza gdy dowozimy dzieci do szkół i pracujemy poza miejscem zamieszkania.

BD: Czyli jest też ruch w drugą stronę - sprzedaję dom i wracam do miasta?

MJ: Takie transakcje też się zdarzają, tylko że nie jest łatwo sprzedać dom oddalony od aglomeracji. Jeżeli dojeżdża tam kolej podmiejska lub teren jest dobrze skomunikowany, np. obwodnicą, szanse na sprzedaż są większe, ale wielu nabywców działek budowlanych wybierało tereny mniej zurbanizowane, znacznie oddalone od miasta, co utrudnia zbycie nieruchomości. Sporo problemów ze sprzedażą mogą mieć właściciele domów o powierzchni mieszkalnej 300 m2, z dużą działką. Klienci szukają mniejszych, które będą niedrogie w utrzymaniu, z dobrym dojazdem do miasta. Szybciej wybiorą segment, niż obszerny dom.

BD: Czy mieliście klientów, którzy zdecydowali się na dom, a potem szybko chcieli go sprzedać?

MJ: Znam takie przypadki. Oprócz sytuacji losowych, takich jak choroba czy rozwód, istotną kwestią są problemy z komunikacją i logistyką. Młodzi ludzie, kupujący - najczęściej w dobrej cenie - dom za miastem, nie do końca zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy życiem w domu i w mieszkaniu. Przytłaczają ich problemy, których nie mają w budynku zarządzanym przez spółdzielnię czy administratora. Muszą zadbać o ogród, o porządek w domu i najbliższych okolicach, dokonywać bieżących remontów, odśnieżać podjazd zimą... Nie każdy to lubi i dla wielu są to dostateczne powody do powrotu do bloku.

Jak szybko sprzedać dom? Rady doświadczonego pośrednika

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Janusz Werner
fot. pixabay.com / WDnet

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje