Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach

Drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne można zamontować na kilka sposobów. Szczegóły dotyczące tych prac należy ustalić z montażystą podczas składania zamówienia. Na tym etapie wypełnia się kartę pomiarową, w której umieszcza się informacje dotyczące wymiaru, usytuowania wyrobu w ościeżu, posadowienia progu, sposobu mocowania, uszczelnienia i obróbki. Poniżej prezentujemy jeden ze sposobów montażu.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok po kroku

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - sprawdzanie wymiarów otworu i produktu
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 1. Montaż drzwi rozpoczyna się od sprawdzenia przygotowanego przez inwestora otworu do osadzenia konstrukcji. Należy zwrócić uwagę, czy ma on odpowiednie wymiary oraz czy właściwie przygotowano podłoże pod konstrukcję (dokładność poziomu), zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Sprawdza się również wymiar gotowego wyrobu, zgodność z zamówieniem inwestora, a także to, czy wyrób nie ma uszkodzeń mechanicznych. W ten sposób unikamy ewentualnych nieporozumień. Aby ułatwić montaż ościeżnicy, przed rozpoczęciem prac należy zdemontować skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego.
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - mocowanie ościeżnicy do muru za pomocą kotew
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 2. Jest wiele sposobów mocowania ościeżnicy do muru, np. za pomocą kołków rozporowych, dybli, śrub, kotew. W tym przypadku zdecydowano się na ten ostatni łącznik. Zasada rozmieszczenia elementów mocujących jest następująca: maks. 15 cm od narożnika wewnętrznej ościeżnicy lub słupka, a kolejny rozstaw elementów mocujących nie rzadziej niż co 70 cm (ta reguła dotyczy każdego rodzaju łączników). Kotwę zapinamy do ościeżnicy, a następnie przykręcamy wkrętem samowiercącym. Ważne, by była przykręcona do muru na dwa (a nie na jeden) wkręty montażowe. Zapobiegnie to obruszaniu się elementów mocujących w murze podczas pracy konstrukcji.
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - przygotowanie podłoża do osadzenia konstrukcji
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 3. Przygotowujemy podłoże do osadzenia konstrukcji. W tym przypadku również istnieje kilka metod przygotowania podłoża pod próg. Pomiędzy progiem a posadzką aplikujemy pianę poliuretanową. Można dodatkowo zabezpieczyć pianę od spodu, układając na posadzkę fartuch z folii EPDM lub wykleić nią próg już po posadowieniu ramy w otworze.
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - osadzanie ościeżnicy w otworze
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 4. Osadzamy ościeżnicę w otworze. Jak wspomniano, ważne by wcześniej ustalić z montażystą sposób wzmocnienia i posadowienia progu. W systemie T-SLIDE (zwanym też HS) występują dwa progi: niski o wys. 2, 5 cm (tzw. próg adaptacyjny) oraz wyższy o wys. 5 cm (tzw. ciepły próg). Oba można zatopić w posadzkę na tzw. "0". Wiadomo, że w nowo budowanych domach na pierwszej warstwie podłogi zostanie położone ocieplenie, być może ogrzewanie podłogowe, następnie wylewka, mata wygłuszająca i amortyzująca, a potem posadzka (płytki ceramiczne, panele, deska etc.). Te kolejne warstwy są zazwyczaj dużo wyższe niż próg. W związku z tym elementu tego i całej ościeżnicy nie należy montować na cegłach podpierających w narożnikach lub punktowo, a na odpowiednio dobranej wysokości, poszerzeniu lub ciepłym parapecie pod całą szerokością drzwi. Ze względu na gabaryty, drzwi T-SLIDE są zazwyczaj bardzo ciężkie. Taki sposób posadowienia progu zapewni komfort użytkowania i stabilność konstrukcji na długie lata.
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - ościeżnicę ustawiamy na twardych klockach podporowych
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 5. Ościeżnicę wraz z zamocowanym do progu poszerzeniem lub ciepłym parapetem ustawiamy na twardych klockach podporowych (zazwyczaj wykonanych z PVC lub twardego, zaimpregnowanego drewna) w odległościach nie większych niż 30 cm. Klocki podporowe muszą być ustawione centralnie pod pionowymi elementami ościeżnicy oraz pod słupkiem. W przeciwnym razie próg ościeżnicy może wygiąć się pod ciężarem drzwi. Klocków nie należy usuwać - muszą pozostać pod konstrukcją na stałe.
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - dokonujemy precyzyjnej korekty pionu i poziomu drzwi
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 6. Dokonujemy precyzyjnej korekty pionu i poziomu drzwi (najlepiej przy użyciu poziomicy laserowej). Następnie klinujemy ościeżnicę w otworze przy użyciu klinów z PVC lub drewna i przytwierdzamy kotwami do muru. W przypadku montażu wyrobu w sposób pośredni, a więc na dyble, śruby wiercone są przez ościeżnice i mocowane do muru, nie należy używać tych łączników do mocowania progu z posadzką. Próg nie może zostać w żaden sposób przewiercony na wylot, gdyż grozi to ewentualnym przeciekom wody w strukturę piany i podłoże. W takim wariancie próg/poszerzenie lub ciepły parapet mocujemy przy użyciu kątowników.
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - całą konstrukcję uszczelniamy pianą montażową
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 7. Całą konstrukcję uszczelniamy pianą montażową. W zależności od ustaleń montażysty z inwestorem - dodatkowo zabezpieczamy pianę poliuretanową taśmami paroizolacyjnymi i paroprzepuszczalnymi. Tzw. ciepły montaż skutkuje ograniczeniem strat ciepła.
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - do zamocowanej konstrukcji montujemy ponownie skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 8. Do zamocowanej konstrukcji montujemy ponownie skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego.
Ostatni etap montażu drzwi balkonowych
Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 9. System HS jest szklony podobnie jak okno/drzwi balkonowe typu FIX, a więc skrzydło nie jest wypierane podkładkami nośnymi - jak w przypadku wariantów R i RU - lecz pakiet szybowy jest blokowany przed przesuwaniem. Bardzo ważna jest precyzja montażu (pion i poziom, przekątne, gęstość mocowania itd.), gdyż system okuć nie ma regulacji.

Redakcja BD
zdjęcia: Budvar

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czasami jest tak, że budując dom w systemie gospodarczym przyjdzie nam ochota zamontować drzwi balkonowe ze szwagrem w sobotę w tzw. wolnej chwili. Dlatego zapraszam na jeden film a potem na drugi, w którym będzie mowa o okuciach.    
Gość Obiektywny
14-01-2021 10:14
To wiadomości potrzebne są inwestorowi żeby kontrolować fachowców czy na pewno nimi są
Gość Mochar
28-11-2018 16:22
No nie wiem czy zwykly gość sam bedzie umial tak to zamontowac. Ja jestem zdania, ze nie ma co sie pchać tam gdzie sa potrzebne umiejętności a ich brak. Dobry montaz to podstawa by produkt dzialal dobrze i by nie wtopic kasy.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz