Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok po kroku

Jeżeli poddasze istniejącego budynku chcemy wyposażyć w wentylację z odzyskiem ciepła, a nie chcemy układać przewodów wentylacyjnych (jest to dość kłopotliwe w użytkowanych wnętrzach), możemy zamontować na oknach połaciowych wentylację z rekuperatorem.

System ten ogrzewa świeże powietrze napływające do domu ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Produkt umożliwia wentylację poddasza nawet podczas deszczu i ogranicza hałas z zewnątrz. Można go zamontować na każdym etapie użytkowania okna.

Montaż nie ingeruje w konstrukcję dachu i warstwy izolacji, nie wymaga dodatkowych prac - wystarczy doprowadzić zasilanie elektryczne w okolice okna. Aby uruchomić wentylację, nie trzeba otwierać okna. Na dowolnym etapie użytkowania, w zależności od indywidualnych potrzeb, można ustawić parametry przepływu powietrza.

Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok po kroku

Wyjmujemy skrzydło okienne i demontujemy pokrycie dachowe wokół okna.
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 1. Wyjmujemy skrzydło okienne i demontujemy pokrycie dachowe wokół okna. W opakowaniu znajdują się: naokienny moduł wentylacyjny wraz z pokrywą i centralką sterującą, kanały wentylacyjne, filtry powietrza, elementy przedłużające kołnierz uszczelniający okna, przewód z wtyczką oraz obrazkowa instrukcja montażu.
Demontujemy blok termiczny znajdujący się w górnej części ościeżnicy
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 2. Demontujemy blok termiczny znajdujący się w górnej części ościeżnicy.
Mocujemy moduł wentylacyjny nad oknem dachowym
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 3. Mocujemy moduł wentylacyjny nad oknem dachowym.
W wyznaczonych miejscach, za pomocą wkrętów, przytwierdzamy moduł do łat dachowych
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 4. W wyznaczonych miejscach, za pomocą wkrętów, przytwierdzamy moduł do łat dachowych.
Instalujemy centralkę sterującą, która służy do indywidualnej konfiguracji pracy urządzenia
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 5. Instalujemy centralkę sterującą, która służy do indywidualnej konfiguracji pracy urządzenia.
Po obydwu stronach centralki sterującej, montujemy kanały wentylacyjne, które będą zapewniały odpowiedni przepływ powietrza
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 6. Po obydwu stronach centralki sterującej, montujemy kanały wentylacyjne, które będą zapewniały odpowiedni przepływ powietrza.
W wyznaczonych miejscach, zgodnie z instrukcją montażu, przykręcamy specjalne uchwyty, które umożliwią montaż górnego oblachowania okna. Następnie, po obydwu stronach modułu wentylacyjnego, przytwierdzamy elementy przedłużające kołnierz uszczelniający
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 7. W wyznaczonych miejscach, zgodnie z instrukcją montażu, przykręcamy specjalne uchwyty, które umożliwią montaż górnego oblachowania okna. Następnie, po obydwu stronach modułu wentylacyjnego, przytwierdzamy elementy przedłużające kołnierz uszczelniający.
Montujemy górne oblachowanie okna, a nad modułem wentylacyjnym - oblachowanie mocujące kołnierz
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 8. Montujemy górne oblachowanie okna, a nad modułem wentylacyjnym - oblachowanie mocujące kołnierz.
Pokrywę modułu wentylacyjnego montujemy za pomocą wkrętów
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 9. Pokrywę modułu wentylacyjnego montujemy za pomocą wkrętów.
Górną część kołnierza umieszczamy nad modułem wentylacyjnym
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 10. Górną część kołnierza umieszczamy nad modułem wentylacyjnym.
W wyznaczonych miejscach instalujemy wymienne filtry powietrza i układamy, zdjęte wcześniej, pokrycie dachowe. Osadzamy skrzydło okna w ościeżnicy
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 11. W wyznaczonych miejscach instalujemy wymienne filtry powietrza i układamy, zdjęte wcześniej, pokrycie dachowe. Osadzamy skrzydło okna w ościeżnicy.
Zakładamy magnes na zamku okna. Umożliwi on uruchamianie i wyłączenie wentylacji przez otwieranie lub zamykanie klapy wentylacyjnej
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 12. Zakładamy magnes na zamku okna. Umożliwi on uruchamianie i wyłączenie wentylacji przez otwieranie lub zamykanie klapy wentylacyjnej.
Zamontowana naokienna wentylacja z rekuperatorem
Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok 13. Montaż trwa ok. 1,5 godziny.

Redakcja BD
zdjęcia: Velux

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje