Co zrobić, by w domu nie było problemów z wilgocią?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co zrobić, by w domu nie było problemów z wilgocią?

Do izolacji przegród budowlanych należy użyć takich materiałów, które nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej. W tej roli świetnie sprawdza się wełna mineralna.

aktualizacja: 2020-03-20 08:58:16

Z pewnością wielu z nas słyszało o tzw. oddychaniu ścian. Choć w dosłownym tego słowa znaczeniu przegrody nie oddychają, to w taki obrazowy sposób często opisuje się zjawisko dyfuzji, czyli przenikania wilgoci przez przegrodę, co jest spowodowane różnicą zawartości pary wodnej w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Przegrody budowlane, zwłaszcza te znajdujące się w górnych partiach budynku, należy budować w taki sposób, by para wodna mogła bez przeszkód przez nie przeniknąć i w całości zostać odprowadzona na zewnątrz.

Gdy stosujemy materiały termoizolacyjne, które nie przepuszczają pary wodnej, może się ona odkładać poniżej warstwy izolacji lub w samym ociepleniu. Wtedy pary będzie coraz więcej, aż w końcu dojdzie do uszkodzenia przegrody budowlanej. Wilgoć w domu to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, co ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów, które przepuszczają parę wodną, a nie stanowią dla niej trudnej do pokonania bariery.

Dzięki materiałom paroprzepuszczalnym, takim jak wełna mineralna, wilgoć swobodnie wydostanie się na zewnątrz. W strukturze wełny wilgoć się nie odłoży ani nie wykropli. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy parze wodnej możliwość swobodnej ucieczki po drugiej stronie wełny. Dlatego na przykład w dachu tak ważne jest stosowanie membran wysokoparoprzepuszczalnych albo pozostawienie nad wełną pustki powietrznej w celu stworzenia naturalnej ucieczki dla pary wodnej.

Po co stosujemy paroizolację?

W naszych domach przed nadmiarem pary wodnej i jej destrukcyjnym wpływem chroni dobra wentylacja i paroizolacja, która znajduje się w przegrodach budowlanych. Nie ma jednak takich paroizolacji, które z biegiem lat się nie rozszczelniają. Para wodna, ulatując ku górze i napotykając na swej drodze nieszczelną paroizolację, będzie się przez te nieszczelności ulatniać. Jeśli kolejne materiały powyżej paroizolacji będą cechowały się niską przepuszczalnością, będzie to powodować odkładanie się pary wodnej w ich warstwach.

Dlatego wykonanie dachu, w którym termoizolacja będzie blokować przepływ pary wodnej, może skończyć się poważnymi problemami. Para będzie napierać i z czasem znajdzie takie miejsca i nieszczelności, przez które zacznie się ulatniać, co spowoduje problemy z wilgocią.

Gdy budujemy ściany szkieletowe z wypełnieniem z wełny mineralnej, to w pomieszczeniach, w których wytwarzamy dużo pary wodnej - w łazienkach, w kuchni, pomieszczeniach technicznych i gospodarczych - musimy powstrzymać napór pary wodnej, bo przy intensywnej eksploatacji przegroda nigdy nie zdążyłaby do końca wyschnąć, co w konsekwencji groziłoby kondensacją pary albo rozwojem pleśni. Dlatego takie ściany należy osłaniać foliami paroizolacyjnymi. Natomiast wewnątrz domu, w ścianach działowych, gdzie są sypialnie, nie ma takiej potrzeby, a nawet jest to niewskazane. Swobodny przepływ powietrza zdecydowanie poprawia mikroklimat w domu.

Cechy wilgotnościowe wełny mineralnej

Producenci, zgodnie z normą EN 13162 i EN 12086, mogą badać swoje materiały pod kątem paroprzepuszczalności i na podstawie tych wyników określać jej poziom. Zatem każdy producent, który w sposób odpowiedzialny podchodzi do zagadnień związanych z poprawnym funkcjonowaniem budynku, powinien sprawdzać poziom oporu dyfuzyjnego (μ) swoich materiałów. Tym parametrem określa się paroprzepuszczalność materiału budowlanego.

Można przyjąć, że opór dyfuzyjny (μ) na poziomie 1 to pełna paroprzepuszczalność, a każda wyższa wartość to coraz większy opór dla pary wodnej - i coraz większa możliwość jej zalegania wewnątrz budynku. W przypadku wełny mineralnej wartość oporu dyfuzyjnego µ wynosi od 1 do 1,3, co oznacza jej pełną paroprzepuszczalność.

Na rynku dostępne są materiały termoizolacyjne o oporze nawet μ =70 lub większym, co oznacza, że po zastosowaniu takiego wyrobu para wodna nie będzie miała szans przedostać się na zewnątrz i będzie zalegać wewnątrz budynku. Dlatego do ocieplania przegród budynku, a w szczególności dachów, najlepiej stosować wyroby izolacyjne potocznie zwane "oddychającymi".

Więcej informacji na temat "oddychania ścian".

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje