System gospodarczy lub generalny wykonawca
Większość inwestorów wznosi domy systemem gospodarczym. Polega on na samodzielnym angażowaniu ekip, które wykonują poszczególne etapy budowy. To rozwiązanie tańsze od zatrudnienia jednej ekipy do wszystkich prac, ale znacznie bardziej obciążające dla inwestora. Trzeba bowiem koordynować pracę wielu osób, co może być trudne dla osób aktywnych zawodowo.
Dlatego część osób decyduje się na wybór jednej firmy jako generalnego wykonawcy, która jest odpowiedzialna za cały proces budowy.
W każdej umowie z wykonawcą trzeba określić sposób i termin przeprowadzenia poszczególnych etapów robót oraz związane z tym płatności. Najczęściej w takim dokumencie zawarte są też informacje o karach, na wypadek nie wywiązania się z podjętych zobowiązań.
Wybór ekipy budowlanej
Dobry fachowiec kosztuje, ale nie znaczy to, że płacąc słono za usługę, zyskamy pewność, że wszystko zostanie wykonane solidnie i na czas. Najlepiej zdecydować się na ekipę z polecenia, która pracowała u znajomego czy sąsiada i dobrze wywiązała się ze swoich zadań.
Warto też skorzystać z działu polecanych wykonawców na forum Budujemy Dom, na którym osoby z naszego Klubu Budujących Dom rekomendują sprawdzonych przez siebie budowlańców.
Nadzór nad budową
Każda budowa musi być nadzorowana przez kierownika budowy. Często zdarza się jednak, że osoba piastująca taką funkcję opiekuje się kilkoma budowami naraz i dla żadnej z nich nie ma wystarczająco dużo czasu. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie dodatkowo inspektora nadzoru inwestorskiego - osoby z uprawnieniami budowlanymi, która niezależnie od kierownika budowy będzie nadzorował poprawność prac na budowie i pomoże sprawdzać przedstawiane kosztorysy.
Dlaczego trzeba podpisywać umowę z wykonawcą robót budowlanych?
Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Wybór dobrej ekipy budowlanej ma kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji (fot. Termalica)