Co jest droższe? Dom czy mieszkanie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Co jest droższe? Dom czy mieszkanie?

Na forach internetowych poświęconych budowaniu, także na forum Budujemy Dom, powtarza się pogląd, że dom jest tańszy niż mieszkanie. Zwolennicy domów stawiają taki wniosek po przeliczeniu kosztów zakupu lub budowy nowej siedziby na 1 m2 powierzchni użytkowej. Czy to prawda? Porównajmy koszt zakupu domu i mieszkania w stolicy i w małym mieście.

Oczywiście są różne domy i różne mieszkania. W Warszawie - na Mokotowie, Żoliborzu czy Saskiej Kępie - bez trudu znajdziemy rezydencje wystawione na sprzedaż po 3, 5, a nawet 10 mln zł. Przy czym to ceny wywoławcze, za te pieniądze można sobie równie dobrze sprawić willę na przedmieściach Paryża. Apartamentów za 3-7 mln zł także mamy w stolicy całe mnóstwo. Na drugim biegunie są najtańsze mieszkania po 120-140 tys. zł. W tej cenie możemy mieć dwadzieścia kilka metrów kwadratowych w nowym budownictwie na peryferiach, albo podobną powierzchnię do remontu - bliżej centrum.

Właściwym rozwiązaniem wydaje się porównanie nowego, niedużego domu (120-140 m2), w raczej peryferyjnej lokalizacji (Białołęka, Wawer) z nowym mieszkaniem - czteropokojowym (powiedzmy, ok. 80 m2), położonym zdecydowanie bliżej śródmieścia. Właśnie taką alternatywę rozpatrują rodziny, które zastanawiają się nad wyborem dom czy mieszkanie. Ceny kilkuletnich domów w Warszawie (na obrzeżach, ale wciąż w mieście) zaczynają się od 600-700 tys. zł, trochę poniżej 5 tys. zł za 1 m2. Mieszkanie w podobnym wieku, dwadzieścia minut publiczną komunikacją od centrum to przynajmniej kilkaset zł za 1 m2 więcej (dla przykładu: Bemowo, 4 pokoje, 84 m2, 540 tys. zł, czyli 6430 zł/m2; Targówek, 4 pokoje, 88 m2, 520 tys. zł, czyli 5910 zł/m2).

Według przygotowanego redakcyjnego kosztorysu, na budowę domu o powierzchni ok. 120 m2, parterowego z możliwością zagospodarowania poddasza (projekt Bartek z pracowni Horyzont), potrzeba w tym roku 360 tys. zł (stan surowy zamknięty 205 tys.). Działka w granicach Warszawy to ćwierć miliona zł i więcej. Zatem w stolicy 1 m2 domu jest tańszy niż 1 m2 mieszkania w podobnym standardzie. Potwierdzają to dane serwisu szybko. pl: średnia cena domu w Warszawie to 1380 tys. zł (5500 zł/m2), średnia cena mieszkania przekracza 438 tys. zł (7887 zł/m2).

Jak jest w małych miastach? Sprawdźmy w Płońsku - 20-tysięcznym mieście 70 km na północ od stolicy. Ceny nowych domów na obrzeżach to 300-400 tys. zł (2100- 3000 zł/m2). PRL-owski dom w dobrej lokalizacji jest kilkadziesiąt tys. zł droższy, ale cena za 1 m2 spada poniżej 2000 zł. Rezydencje za ponad milion też się trafiają. Nowe mieszkania kosztują powyżej 3 tys. zł/m2 i tu również 1 m2 jest droższy od tego w domu. Według szybko.pl, średnia cena 1 m2 domu to w Płońsku 2455 zł, 1 m2 mieszkania kosztuje tu 3395 zł.

Zatem to prawda: 1 m2 powierzchni użytkowej domu jest tańszy od 1 m2 powierzchni mieszkania. Co oczywiście nie oznacza, że dom kupimy taniej niż kawalerkę. Bo małe mieszkanie może mieć mniej niż 20 m2, a domek będzie przynajmniej cztery razy większy.

W niewielkich miejscowościach dylemat dom czy mieszkanie często w ogóle się nie pojawia, bo nie ma tam zabudowy wielorodzinnej. Pozostaje albo mieszkać z rodzicami, albo się budować. Może też łatwiej porywać się na budowę (nawet przy mniejszych możliwościach finansowych), bo szwagier i teść pomogą przy robocie, a czasami to i działkę można wydzielić z gruntu rodziców.

Zdaniem Forumowiczów z forum.budujemydom.pl

Przemek89 - Planuję budowę domu metodą gospodarczą. Moje założenie - wprowadzić się w 2019 roku. Budżet na dom 190 tys. + 10 tys. na przyłącza, podział działki, projekt, adaptację, kierownika budowy, czyli łącznie 200 tys., ale mam nadzieję, że zamknę się w 180. Działkę dostaję od rodziców (...) Będę starał się budować sam z pomocą taty, wujka, dziadka ;)

Budowa metodą gospodarczą, własnymi rękoma i z pomocą rodziny, to oszczędności na kosztach robocizny. Przy czym nie każdy chce być robotnikiem budowlanym na drugą zmianę i nie każdemu się to opłaci.

W ten sposób można jednak zostać właścicielem domu, wydając mniej pieniędzy. Z mieszkaniem tak się nie uda. Jest jeszcze jeden problem z budową metodą gospodarczą - czas jej trwania. Jeśli to 4 czy 5 lat, da się wytrzymać. Ale kiedy budowa trwa lat 20, a końca nie widać, można się zastanawiać nad sensownością takiego przedsięwzięcia. Do jego kosztów należy doliczyć zrujnowane życie rodzinne, czy brak wakacji przez ćwierć wieku.

Gdy jesteśmy przy kosztach, moglibyśmy wspomnieć o kredycie. Celowo pomijamy ten temat, bo odsetki będą takie same bez względu na to, czy pożyczamy na dom, czy na mieszkanie.

Koszty utrzymania domu

Dom wolno stojący

Porównajmy konkretne przykłady. Czteroosobowa rodzina (małżeństwo z dwójką dzieci) mieszka w nowym domu na warszawskiej Białołęce. Wcześniej ta sama rodzina zajmowała mieszkanie w nowym bloku na warszawskiej Pradze Południe. Zestawimy koszty utrzymania obu nieruchomości, a w kolejnym punkcie opiszemy, jak żyje się w każdym z tych miejsc.

Zacznijmy od domu. 135 m2 powierzchni (+ kotłownia i garaż, w sumie około 160 m2), parter z użytkowym poddaszem, salon i 3 sypialnie. Wprowadziliśmy się tu w 2008 r.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Koszty użytkowania domu (wszystkie rocznie):

 • prąd 1608 zł;
 • woda miejska 799 zł;
 • ogrzewanie 3869 zł, kocioł na gaz ziemny, temperatura w domu zimą ok. 20°C w ciągu dnia, nocą stopień mniej;
 • śmieci 720 zł (60 zł miesięcznie za odbieranie 2 razy kosza 120 l, raz szkła i raz worka z innymi odpadami segregowanymi, w sezonie jeszcze raz na miesiąc odbiór odpadów zielonych: trawa, gałęzie itp.);
 • wywóz nieczystości rocznie ok. 150 zł (3000 m3) + ok. 50 zł za bakterie do oczyszczalni. Dom nie jest podłączony do kanalizacji (której w tej części stolicy po prostu nie ma), naszą przydomową oczyszczalnię ścieków zaleca się opróżniać raz na półtora roku, my robimy to częściej;
 • ochrona 616 zł;
 • podatek od nieruchomości 573 zł;
 • ubezpieczenie 700 zł.

W sumie 9085 zł, czyli na miesiąc 757 zł. W tym przeszło 320 zł miesięcznie to uśrednione koszty gazu.

Czy w domu przytrafiają się jakieś nieprzewidziane wydatki? Naturalnie - nawet kiedy jest dość nowy. Np. wizyta serwisanta z agencji ochrony (kilkadziesiąt, sto kilkadziesiąt zł), naprawa kotła gazowego, który przecież pracuje non-stop i zużywa się, jak każde inne urządzenie (kilkaset, do tysiąca zł raz na kilka lat). No i wydatki ogrodowe - np. nawozy (wiaderko 130 zł, na nasz trawnik potrzeba w sezonie przynajmniej dwóch, a nawozimy jeszcze róże i iglaki), nowe rośliny (bo część starych wymarzła i żona chce zasadzić inne), środki na kreta (w tym roku nie wydaliśmy ani grosza, w ubiegłym było to jakieś 200-300 zł).

Zdaniem Forumowiczów z forum.budujemydom.pl

Sig - Zużycie wody i prądu są podobne (zależy od przyzwyczajeń mieszkańców), wywóz śmieci wychodzi taniej w domu (segregacja!), ogrzewanie - koszty masakryczne w domu, ale tylko w sezonie grzewczym. Odpadają czynsze, koszty serwisowania windy, domofonu, biurokracji administracyjnej, fundusze remontowe, płatności za pseudostrzeżony parking...

acia - Nam też wychodzi taniej, może nie dużo, ale zawsze. Mieszkanie mam własnościowe, ale czynsz ma wzrosnąć do 500-600 zł, do tego dochodzi gaz (w domu go nie będzie), za garaż też własnościowy co miesiąc 50 zł z prądem, prąd - tu oszczędności nie będzie, wręcz przeciwnie (więcej oświetlenia, pomieszczeń itp), woda - tu będzie cztery razy taniej. Nawet wliczając ogrzewanie w moim małym domku będę płacić jakieś 200, przy dobrym układzie 300 zł mniej. Dojazdy może i dalsze, z 8 do 20 km, ale te 8 km po mieście zakorkowanym jak butelka wychodzi niewiele taniej, jak 20 autostradą.

Arabella - Odpadają dość spore koszty: czynsz, garaż, zwykle wyższe koszty wody i kanalizacji (jeśli ma się własną studnię i oczyszczalnię ścieków, to tym bardziej dużo się zyskuje), etc. W domu zapłacimy nieco więcej za ogrzewanie, ale tylko przez zimowe miesiące, poza tym na te koszty mamy wpływ i możemy je ograniczać, np. paląc w kominku w mniej mroźne dni.

Jak szybko sprzedać dom? Rady doświadczonego pośrednika

Koszty utrzymania mieszkania

Mieszkanie w bloku

Teraz czas na mieszkanie. Budynek oddano do użytku w 2001 r. Mieszkaliśmy tu 7 lat w dwupokojowym lokalu o powierzchni 53 m2, ale z domem właściwsze byłoby porównanie czteropokojowego, o powierzchni 108 m2.

Koszty roczne dwupokojowego mieszkania o powierzchni 53 m2 to (stawki są aktualne):

 • czynsz 3256 zł;
 • fundusz remontowy 667 zł;
 • ogrzewanie i ciepła woda 1980 zł;
 • zimna woda 336 zł; prąd 1020 zł;
 • ścieki 840 zł; śmieci 336 zł;
 • podatek od nieruchomości 46 zł;
 • użytkowanie wieczyste (gruntu pod budynkiem) 255 zł;
 • ubezpieczenie 240 zł;
 • dodatkowo wynajęcie miejsca w garażu 2160 zł.

W sumie 11136 zł, miesięcznie 928 zł.

Koszty utrzymania domu i mieszkania. Podsumowanie

Za utrzymanie 53-metrowego mieszkania trzeba więc zapłacić więcej, niż za dom o powierzchni 135 m2. Co prawda koszty mieszkania podnosi wynajęcie garażu, ale nawet bez niego jest ono tylko 10 zł miesięcznie tańsze od 3 razy większego domu. Żyjąc w tym samym bloku, w czteropokojowym mieszkaniu o powierzchni 108 m2, wydawalibyśmy miesięcznie na opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości dwa razy tyle, co w domu - nawet mając własne miejsce parkingowe.

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Zdjęcia i tekst: Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

time image

11 Sie 2021, 17:02

59 minut temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Akurat wykończenie kosztuje tyle samo. I w mieszkaniu i w domu można dać te same panele na podłogę, płytki na ścianę, taką samą kabinę prysznicową do łazienki i identyczne meble do kuchni. Znaczenie ma jedynie ...

time image

11 Sie 2021, 16:01

3 godziny temu, Gość Kamil napisał: Tyle ze wykończenie domu będzie kosztowało 4x tyle co mieszkania. Akurat wykończenie kosztuje tyle samo. I w mieszkaniu i w domu można dać te same panele na podłogę, płytki na ścianę, taką samą kabinę prysznicową ...

time image

11 Sie 2021, 15:08

38 minut temu, gawel napisał:  W bloku jest tylko 1 miejsce parkingowe a goście nie mają gdzie zaparkować    Teraz czasami robią więcej.

time image

11 Sie 2021, 14:30

2 godziny temu, Gość Kamil napisał: Tyle ze wykończenie domu będzie kosztowało 4x tyle co mieszkania. Już nie mówić o wykończeniu podwórka czy innych tematów których w mieszkaniu nie ma. Dom to skarbonka bez dna na wiele wiele lat. MIeszkanie jest nieporównywalnie ...

time image

11 Sie 2021, 13:55

1 godzinę temu, Gość Kamil napisał: Tyle ze wykończenie domu będzie kosztowało 4x tyle co mieszkania. Już nie mówić o wykończeniu podwórka czy innych tematów których w mieszkaniu nie ma. Dom to skarbonka bez dna na wiele wiele lat. MIeszkanie jest nieporównywalnie ...

time image

11 Sie 2021, 13:51

1 godzinę temu, Gość Kamil napisał: Dom to skarbonka bez dna na wiele wiele lat. MIeszkanie jest nieporównywalnie tańsze Pocieszaj się, jeśli nie było cię stać na dom

time image

Gość Kamil

11 Sie 2021, 12:03

Tyle ze wykończenie domu będzie kosztowało 4x tyle co mieszkania. Już nie mówić o wykończeniu podwórka czy innych tematów których w mieszkaniu nie ma. Dom to skarbonka bez dna na wiele wiele lat. MIeszkanie jest nieporównywalnie tańsze

time image

Gość awito

28 Cze 2021, 18:45

A ja uważam, że najbardziej opłaca się kupno mieszkania na obrzeżach. Blisko miasta, ale jednak poza nim.

time image

02 Paź 2020, 16:01

Właśnie na to zwracam uwagę. Jeśli porównywać, to mieszkanie w blokach na peryferiach powiatowego miasta o pow. 100 m2 z domem na owych peryferiach o pow. 100m2.    Bo dom na Żoliborzu pewnie nie będzie tańszy od mieszkania w bloku poPGRowskim.  Porównywać trzeba ...

time image

02 Paź 2020, 15:15

1 godzinę temu, Elfir napisał: I wielu porównuje ceny mieszkania 50m2 z domem 100m2.  To porównanie i tak wychodzi na korzyść domu nawet w podobnej lokalizacji , gdyby porównywać metr do metra to wyszedłby kosmos. Ale nie kupimy w Warszawie za kwotę 200m2x12000/m2 ...

time image

02 Paź 2020, 13:51

I wielu porównuje ceny mieszkania 50m2 z domem 100m2. 

Od ostatniego komentarza zmieniły się zmienne. Pytanie powinno brzmieć. Co jest droższe - mieszkanie w najdroższej dzielnicy w mieście czy dom na małej działce na przedmieściach?

time image

Gość Jarek

01 Paź 2020, 18:58

Mieszkanie ogarnia się samemu, dom ogarnia się samemu do pewnego czasu i trzeba komuś za to zapłacić, dochodzą też urządzenia / narzędzia i ich serwis chociażby kosiarka 😉

time image

Gość Andrzej

05 Lip 2019, 12:14

Koszty mogą być naprawdę rożne - zależy z jakich rozwiązań korzystamy. My miszkamy na osiedlu domków pod Trójmiastem i mimo mieszkania w bliźniaczych zabudowach czasami sądsiad zza ściany ma inne wydatki niż my. Wiec nie ma co sie dziwic, trzeba zajac sie swoim i znalexc sposoby ...

Mieszkanie wychodzi drożej. I bajki o wiecznych remontach domu można sobie wydrukować i nad łóżkiem powiesić. Chyba każdy zna czynniki, które windują ceny mieszkań i gruntów. Są czynniki, które do tej pory pozostaną słodką tajemnicą rynku i Gminy   Poza tym ...

time image

17 Gru 2018, 11:55

Tekst jest co prawda sprzed dwóch lat, ale wyliczenia wykonano bardzo rzetelnie, dla dwóch konkretnych nieruchomości. Fakt, że coś nie mieści się w głowie Komentującemu nie znaczy, że w ogóle nie jest możliwe.    

time image

17 Gru 2018, 10:34

Większych bzdur dawno nie czytałem. We własnym domu płacimy 700zł rocznie za wodę? To jakiś żart? No chyba, że mam studnie głębinową, która i tak nie u każdego może być. Te koszty ogrzewania gazem to też z sufitu wzięte. Moi rodzice płacą niecałe 2000zł rocznie, w domu ...

time image

17 Wrz 2017, 17:50

Zmieniłam na dom, bowiem wybudowanie dużego domu było o wiele tańsze niż kupienie dużego mieszkania.   I napisałam wyraźnie z czym porównuję - z blokiem po termomodernizacji. Czyli ocieplonym. Poza tym żadne mieszkanie w bloku, nawet wybudowane wczoraj nie będzie ...

time image

17 Wrz 2017, 17:23

18 godzin temu, Elfir napisał: Pracowałam 5 lat jako zarządca nieruchomości i rozliczałam ciepło w blokach. Jakie ty masz porównanie?   18 godzin temu, Elfir napisał: Co ma wspólnego twoje dygresje o miejscu pracy z kosztami zakupu ...

time image

16 Wrz 2017, 22:11

Ile znasz bloków energooszczędnych? Nowe bloki spełniają najwyżej minimum ustawowe. Bo po co deweloper ma inaczej budować? Może jakiś deweloper-hobbysta postawił sobie taki blok eksperymentalnie, ale ciężko na tym opierać statystki.    Bo jak zwykle teoretyzujesz. Mieszkałam ...

time image

16 Wrz 2017, 12:53

42 minuty temu, Elfir napisał: Jak zwykle teoretyzujesz, bo doświadczenia ludzi wskazują jednoznacznie - koszt ogrzania nowego domu jest niższy od ogrzania mieszkania w bloku.   Oczywiście masz na myśli nowy dom energooszczędny - jeśli blok jest ...

time image

16 Wrz 2017, 11:50

zenek - naprawa małego pieca domowego może być tańsza od naprawy wielkiego pieca blokowego.  Jak zwykle teoretyzujesz, bo doświadczenia ludzi wskazują jednoznacznie - koszt ogrzania nowego domu jest niższy od ogrzania mieszkania w bloku.   Tematem dyskusji jest "Co jest ...

time image

15 Wrz 2017, 22:59

17 minut temu, Elfir napisał: Ale jedna kotłownia na wiele mieszkań potrzebuje mniej energii do ogrzania 1 m2? Właśnie przestrzeń wspólna a głownie klatka schodowa jest podstawowym miejscem ucieczki ciepła, co przekłada się na tak wysoki koszt ogrzewania ...

time image

15 Wrz 2017, 22:29

Ale jedna kotłownia na wiele mieszkań potrzebuje mniej energii do ogrzania 1 m2? Właśnie przestrzeń wspólna a głownie klatka schodowa jest podstawowym miejscem ucieczki ciepła, co przekłada się na tak wysoki koszt ogrzewania w blokach w porównaniu z domem.    Suma ...

time image

15 Wrz 2017, 20:42

5 godzin temu, mhtyl napisał: Z tego co pamiętam to przy dom dwa razy większym od mieszkania koszty były takie same. Jak na osiedlu nie było gazu, kanalizacji, telefonów - zorgaanizowalismy komitety i wybudowaliśmy - często "włąsnymi ręcami" i przy dużych ...

time image

15 Wrz 2017, 20:42

5 godzin temu, mhtyl napisał: Z tego co pamiętam to przy dom dwa razy większym od mieszkania koszty były takie same. Jak na osiedlu nie było gazu, kanalizacji, telefonów - zorgaanizowalismy komitety i wybudowaliśmy - często "włąsnymi ręcami" i przy dużych ...

time image

Gość mhtyl

15 Wrz 2017, 14:39

5 godzin temu, zenek napisał: Jednak nie liczycie takich detali jak koszt śmieci, Przecież teraz każdy płaci za śmieci. Opłata jest naliczana od osoby. 1 godzinę temu, zenek napisał: o remonty dba administrator - w domku odwrotnie! Remonty ...

time image

15 Wrz 2017, 14:16

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Apropos ogrzewania i czynszu w mieszkaniu. W ciągu jednego roku 3 razy zmieniano mi czynsz - ciekawe dlaczego?? Czynsz - to opłata za wynajem.  Mieszkasz w mieszkaniu wynajmowanym, spółdzielczym ...

time image

15 Wrz 2017, 13:22

3 godziny temu, Elfir napisał: Koszt śmieci przy obecnych przepisach zależy od gminy a nie formy lokalu.  W Krakowie - w domku jest drożej niż w bloku. A segregowania w blokach nikt nie prrzestrzega, natomiast w domkach tak. Duża ilość śmieci to rzeczy organiczne ...

myją się tak samo fakt źle to ująłem. Chodziło mi raczej o inne koszty przygotowania c.w.u. i poza tym w domu jednorodzinnym mogę mieć 2 wanny lub wannę i prysznic na oddzielnych piętrach i korzystać z wody jednocześnie. Poza tym mam wrażenie, że liczniejsze rodziny wcześniej ...

time image

15 Wrz 2017, 11:11

35 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Dom Remont  - niby rynna albo daszek cieknie, mycie kostki etc. , koszenie trawnika To rozumiem, że w blokach nic nie cieknie, a ewentualne naprawy wykonuje św. Mikołaj? Po prostu zbiera się ...

time image

15 Wrz 2017, 11:06

Przecież w artykule jest konkretne porównanie kosztów W tym co zalinkowałem również, pominięty został koszt wywozu śmieci (w mieszkaniu jest chyba w czynszu) Nie został też uwzględniony koszt ubezpieczenia tak domu jak i mieszkania Koszt ogrzewania takiego domu wcale nie ...

2 godziny temu, zenek napisał: Jednak nie liczycie takich detali jak koszt śmieci, utrzymanie ogrodu, sprzątanie chodnika (jeśli jest) - myślę o domu - te koszty są większe. Po pewnym czasie (jesli to nowy dom) i od razu, jeśli starszy - trzeba policzyć ...

time image

15 Wrz 2017, 10:07

Koszt śmieci przy obecnych przepisach zależy od gminy a nie formy lokalu.  Sprzątanie chodnika - przed blokiem nikt za darmo nie sprząta ani nie kosi. Ten koszt jest w czynszu lub zaliczce na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. 

time image

15 Wrz 2017, 08:49

17 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: I jakie wnioski - dom tańszy i do tego większy metraż. Ceny czynszu to wolny rynek. Jednak nie liczycie takich detali jak koszt śmieci, utrzymanie ogrodu, sprzątanie chodnika (jeśli jest) - myślę ...

time image

14 Wrz 2017, 16:49

2 godziny temu, bajbaga napisał: W skali wspólnoty/spółdzielni tak jest - bilans jest na 0, za niepłacących zapłacili ci płacący, którym "zawyżono" rachunki za np. ogrzewanie. Nikomu nie zawyża się RACHUNKU za ogrzewanie. Chyba, ze ogrzewanie nie jest ...

I jakie wnioski - dom tańszy i do tego większy metraż. Ceny czynszu to wolny rynek.

time image

14 Wrz 2017, 14:59

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Wszystko zależy od czynszu. w mieszkaniu i kosztów ogrzewania domu. Czyli wszystko zależy generalnie od powierzchni do ogrzania. Poza tym czynsz musimy płacić a na węgiel czy gaz nie odkładamy co miesiąc a ...

time image

14 Wrz 2017, 14:46

W skali wspólnoty/spółdzielni tak jest - bilans jest na 0, za niepłacących zapłacili ci płacący, którym "zawyżono" rachunki za np. ogrzewanie.

time image

14 Wrz 2017, 14:30

Nie. Nie wolno tego robić z mediów. Media muszą być co roku rozliczone do 0. Inaczej podlegałyby opodatkowaniu. Można jedynie z zaliczek na utrzymanie i remonty.

time image

14 Wrz 2017, 14:25

4 minuty temu, Elfir napisał: Zarządcy zawyżają opłaty? I co potem robią z nadwyżką twoim zdaniem? Okradają mieszkańców?  Pokrywają z zawyżonych opłat, należność niezapłaconych "czynszów" (opłat mieszkaniowych) - inaczej spora część ...

time image

14 Wrz 2017, 14:09

Zarządcy zawyżają opłaty? I co potem robią z nadwyżką twoim zdaniem? Okradają mieszkańców?  Nie rozumiem dlaczego rozpowszechnia się takie głupie mity? Zarządca szacuje na rok do przodu koszty ogrzewania i dzieli koszt na mieszkania (zwykle wg. m2). Po roku rozlicza ...

Wszystko zależy od czynszu. w mieszkaniu i kosztów ogrzewania domu. Czyli wszystko zależy generalnie od powierzchni do ogrzania. Poza tym czynsz musimy płacić a na węgiel czy gaz nie odkładamy co miesiąc a potem nadchodzi jesień, zima i kumulacja wydatków. Uważam, że koszty ...

time image

14 Wrz 2017, 11:36

Ja gdzieś w internecie znalazłem informacje, że biorąc pod uwagę wszystkie składowe można stwierdzić, że koszt utrzymania mieszkania oraz domu będzie porównywalny. Jednak kiedy przeliczymy całkowite koszty na 1mkw. powierzchni użytkowej wtedy z pewnością przewagę osiągnie ...

time image

16 Lip 2017, 08:03

Utrzymanie domu jest tańsze niż mieszkania, ale przy wlasnym domu jest więcej pracy, więcej trzeba o niego bezpośrednio dbać. Chyba że zatrudnimy administratora - oczywiście za godne pieniądze - i wtedy pracy będzie mniej - za to koszty nieporownanie się zwiększą. Coś za coś. Myślę ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje