Jakie są sposoby prowadzenia inwestycji, jaką jest budowa domu?
Do wyboru mamy dwa sposoby prowadzenia inwestycji. Największą popularnością w naszym kraju cieszy się tzw. system gospodarczy. Polega on na samodzielnym angażowaniu ekip, które wykonują poszczególne etapy budowy. To rozwiązanie jest tańsze od zatrudnienia jednej firmy do wszystkich prac, ale wymaga od inwestora dużego zaangażowania. Skoordynowanie pracy wielu osób jest bowiem bardzo czasochłonne.
Osoby aktywne zawodowo nie zawsze mogą sobie na to pozwolić, dlatego część inwestorów decyduje się na wybór jednej firmy jako generalnego wykonawcy, która jest odpowiedzialna za cały proces budowy. Istotne jest, by w każdej umowie z wykonawcą określić sposób i termin przeprowadzenia poszczególnych etapów robót oraz związane z tym płatności. Zwyczajowo w takim dokumencie zawarte są również informacje o karach, na wypadek nie wywiązania się z podjętych zobowiązań.
Czym kierować się podczas wyboru ekipy budowlanej?
Solidność ekip budowlanych jest przyczyną wielu żartów. Inwestorowi, który musi znaleźć fachowców do budowy wymarzonego domu, z pewnością nie jest jednak do śmiechu. Jak bowiem wybrać fachowców, aby prace budowlane zostały wykonane terminowo i zgodnie ze sztuką?
Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie ekipy z polecenia, która pracowała u sąsiada bądź znajomego i dobrze wywiązała się ze swoich obowiązków. Na szczęście, z pomocą przychodzi też Internet, który jest kopalnią opinii, także o budowlańcach. Warto skorzystać np. z rekomendacji członków Klubu Budujących Dom, skupionych na forum "Budujemy Dom".
Kto powinien pełnić nadzór nad pracami budowlanymi?
Zgodnie z prawem, każdą inwestycję musi nadzorować kierownik budowy. To osoba z uprawnieniami budowlanymi, odpowiadająca za prowadzenie dokumentacji budowy, organizująca pracę i pilnująca terminów. W praktyce zdarza się, że kierownik nadzoruje także inne realizacje, a na naszej budowie nie spędza zbyt wiele czasu.
Dlatego warto rozważyć zatrudnienie dodatkowo inspektora nadzoru inwestorskiego. To również specjalista z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, ale z założenia reprezentujący interes inwestora. Niezależnie od kierownika budowy nadzoruje poprawność prac na budowie, sprawdza kosztorysy i w razie zauważenia nieprawidłowości - może nakazać kierownikowi budowy ich usunięcie.
Dlaczego budując dom, warto robić przetargi na wykonawcę i na materiały?
Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Warto rozważyć zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego, który niezależnie od kierownika budowy będzie kontrolował poprawność prac na budowie. (fot. Dreamstime)