Planowanie instalacji w domu jednorodzinnym - poradnik praktyczny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Planowanie instalacji w domu jednorodzinnym - poradnik praktyczny

Kiedy powinniśmy planować instalacje? Najlepiej już na etapie tworzenia koncepcji budynku albo wybierania go z katalogu. Wówczas zapada decyzja o liczbie, wielkości i wzajemnym układzie pomieszczeń.

Te najistotniejsze dla instalacji, są jednak postrzegane jako najmniej atrakcyjne – kotłownia, kuchnia, łazienki, nieużytkowa część poddasza. Właśnie one są najważniejsze, bo tam trzeba zmieścić kocioł, zasobnik ciepłej wody, centralę wentylacyjną. Ponadto trzeba rozprowadzić rurociągi, postawić komin, wyprowadzić ponad dach piony kanalizacyjne.

 

Jeśli na tym etapie nie wykażemy odpowiedniej zapobiegliwości, może się okazać, że kotłownia jest np. zbyt mała dla kotła węglowego z podajnikiem albo nie ma gdzie umieścić centrali wentylacyjnej.

Przymyślana instalacja to niższe koszty inwestycyjne

Jako podstawową zasadę należy zalecić grupowanie wszelkich pomieszczeń sanitarnych i technicznych – kotłowni, kuchni, łazienek, pralni. Jeśli będą sąsiadować przez ścianę lub znajdą się jedno nad drugim, to powstanie nam węzeł sanitarny z krótkimi i łatwymi do ułożenia rurociągami, jednym pionem kanalizacyjnym, zamiast kilku i pojedynczym kominem z wieloma kanałami. W efekcie instalatorzy będą mieli mniej pracy i zużyją znacznie mniej materiałów.

Proste i niezbyt rozległe instalacje są mniej awaryjne. A jeśli już zdarzą się jakieś problemy, łatwiej jest zlokalizować i wyeliminować ich przyczynę. Każde rozwiązanie instalacyjne wymaga spełnienia pewnych warunków wstępnych. W konsekwencji zaś wymusza zastosowania określonych rozwiązań. 

 

Przykładowo, kocioł na paliwo stałe wymaga przyłączenia do komina wyprowadzonego ponad dach, wyrzut spalin z kotła gazowego możemy zaś zrobić przez ścianę zewnętrzną. Dodatkowo kocioł na paliwo stałe musimy umieścić w odrębnej kotłowni. Gazowy zaś można równie dobrze może zawisnąć w kuchni. A to wcale nie koniec różnic. 

Niewielki dom parterowy z dobrze przemyślanym układem pomieszczeń sanitarnych. Położone obok siebie kuchnia, kotłownia i łazienka to najłatwiejszy w realizacji i najtańszy wariant (rys. Archon)

Zrób projekt instalacji!

Powszechna praktyka na polskich budowach wygląda tak, że wykonawcy nie bardzo stosują się do projektu. Wielu zmian dokonuje się na życzenie niezdecydowanego inwestora, ale nie brakuje też samowoli "fachowców", którzy chcą ułatwić sobie pracę.

Bardzo często instalacje powstają w ogóle bez projektu. To poważny błąd. Od wykonawców wymagajmy przynajmniej sporządzenia możliwie dokładnych schematów instalacji. Sami róbmy też zdjęcia, póki jej elementy są widoczne (przed nałożeniem tynków i wykonaniem wylewek podłogowych). 

 

Taka dokumentacja okazuje się wprost bezcenna, jeśli zechcemy dokonać jakichś zmian po kilku latach albo przydarzy się awaria. Najlepiej zresztą, by przygotowane plany instalacji stanowiły załącznik do umowy z wykonawcami – wówczas mamy jasno określone, za co konkretnie płacimy i jak ma wyglądać gotowa instalacja. Jeśli dojdzie do konfliktu z nimi, zdecydowanie łatwiej możemy wyegzekwować swoje prawa.

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Sty 2015, 07:15

Cytat Jaki to projekt domu z Archona? Proszę: Dom w arnicehttp://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/...m-w-arnice.html

time image

Gość rw

15 Sty 2015, 15:43

Jaki to projekt domu z Archona?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny