Powinieneś jednak sprawdzić, czy lokalne przepisy nie narzucają minimalnej powierzchni biologicznie czynnej (porośniętej roślinnością) na twoim terenie. Opisywany rodzaj tarasu zmniejsza bowiem taką powierzchnię, a jego wymiary mogą uniemożliwić zachowanie obowiązujących proporcji na twojej działce.
Jeśli nie ma takich ograniczeń, możesz rozpocząć prace. Przy ich sprawnej organizacji wykonanie tarasu naziemnego o utwardzonej nawierzchni nie powinno ci zająć więcej niż 2 dni.
Prace rozpocznij od zaznaczenia na terenie kształtu tarasu. Najprościej będzie wbić w ziemię kołki i przywiązać do nich sznurek - stworzysz w ten sposób wstępny obrys tarasu.
Uwaga! Projektując taras, powinieneś wiedzieć, ile miejsca potrzeba na komfortową komunikację i jego wyposażenie:
- wygodne przejście powinno być szerokie na co najmniej 90 cm;
- minimalne pole na komplet mebli ogrodowych to 2,5 × 2,5 m;
- jeśli dodatkowo planujesz zbudować na tarasie murowany grill lub kominek, powinieneś usytuować go w odległości przynajmniej 140 cm od stołu;
- warto pomyśleć także o miejscu na leżak, huśtawkę czy rośliny w donicach.
Na wyodrębnionej powierzchni wykonaj podbudowę. To bardzo ważny etap, który decyduje o stabilności i sztywności nawierzchni oraz przesiąkliwości gruntu. Aby utworzyć podbudowę - usuń grunt rodzimy na głębokość co najmniej 20 cm (jest to tzw. korytowanie) i wyrównaj powierzchnię.
Teraz utwórz spadek 0,5-3% - odpowiednio 0,5-3 cm na 1 m od ścian budynku w kierunku ogrodu, używając piasku. Nachylenie tarasu ma uchronić przed zbieraniem się na nim wody. Piasek musisz kilkakrotnie zagęścić mechanicznie (najlepiej wypożyczyć maszynę do zagęszczania). Dzięki zagęszczaniu usuniesz przestrzenie z powietrzem spomiędzy ziaren piasku, tym samym zapobiegniesz ewentualnemu zapadaniu się nawierzchni w przyszłości.
Zanim przejdziesz do kolejnych etapów wykonania podbudowy, dobrze jest umocnić boki przyszłego tarasu. Do tego celu możesz użyć:
- krawężników;
- specjalnych pustaków betonowych; ich kanały możesz wypełnić ziemią (ustabilizuje to konstrukcję) i zasadzić w nich rośliny - byliny i niskie krzewy, które w ciekawy sposób wyznaczą granice tarasu;
- drewnianych lub betonowych pali; po ułożeniu powinny minimalnie wystawać ponad grunt; specjalnych obrzeży z surowców wtórnych lub betonowych - ułatwiają one kształtowanie niestandardowych linii tarasu.
Wykop pod obramowanie będziesz musiał pogłębić, dostosowując go do wysokości wybranych elementów. Podłożem pod krawężniki i pustaki powinna być podsypka piaskowa stabilizowana cementem, tzw. suchy beton - 25 kg cementu, czyli jeden worek na 10 m2 powierzchni.
Kolejną warstwą podbudowy jest warstwa separacyjno-filtracyjna. Utworzysz ją, pokrywając wykop geowłókniną. Układaj ją na zakładkę o szerokości 15-20 cm.
Utwórz z niej także kołnierz na ścianie budynku - ochroni on ścianę przed niekorzystnym działaniem deszczu.
Na geowłókninie trzeba stworzyć warstwę odcinającą o minimalnej wysokości 10 cm. W tym celu wysyp zagęszczony piasek. Piasek ten warto zmieszać na sucho z cementem w proporcjach: 25 kg (1 worek) na 10 m2 powierzchni - jak przy podsypce pod obramowanie tarasu. Cement rozsyp na piasku i wymieszaj z nim grabiami. Przy bardzo dużych powierzchniach wygodniej będzie użyć glebogryzarki, która dokładnie wymiesza piasek z cementem. Następnie ubij warstwę odcinającą.
Kolejną warstwę podbudowy stanowi warstwa nośna. Wykonaj ją z kruszywa łamanego (frakcja 0-31,5 mm). W zależności od wysokości ułożenia tarasu można wykonać kilka warstw nośnych, każdą o wysokości 10-20 cm. Także tę warstwę musisz dokładnie ubić. Ubite podłoże obsyp odsiewkami kamiennymi (0-7 mm) na wysokość ok. 3 cm - to ostatnia warstwa podbudowy. Na tak wykonanym podłożu możesz ułożyć nawierzchnię.
Nawierzchnią tarasu mogą być:
- kostka bądź płyta kamienna lub betonowa;
- kostka drewniana.
Wskazówki:
Wśród nawierzchni kamiennych najlepsze na taras są granit i sjenit - oba materiały są nienasiąkliwe i twarde.
Na tarasie naziemnym nie stosuj kamienia polerowanego, ponieważ po deszczu tworzy bardzo śliską nawierzchnię. Kostki drewniane muszą być zaimpregnowane. Jeśli podobają ci się kostki drewniane o przekroju okrągłym, pamiętaj, że po ich ułożeniu zostaną dość duże przerwy.
Wybrane elementy nawierzchni ułóż z zachowaniem 5-15-milimetrowych odstępów. Dokładając kolejny element, sprawdzaj poziom względem elementu sąsiadującego. Różnice wysokości wyrównaj, korzystając z gumowego młotka.
Uwaga! Jeśli nawierzchnia jest w jasnym kolorze, użyj białego młotka, czarny może zostawić trudne do usunięcia ślady.
Po ułożeniu nawierzchni możesz przystąpić do ostatniej czynności - fugowania. Zasyp taras drobnym piaskiem płukanym (0-2 mm) i rozprowadzaj go szczotką, aż odstępy między elementami nawierzchni całkowicie się wypełnią.
Uwaga! Przed fugowaniem może być konieczne zaimpregnowanie nawierzchni, dotyczy to głównie nawierzchni kamiennych. Taką informację znajdziesz w zaleceniach producenta.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Semmelrock