Pierwsze kroki w budowie domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-09-28 10:31:16
Pierwsze kroki w budowie domu

Kiedy mamy już wszystko: działkę, projekt, prawomocną pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę (decyzja uprawomocnia się w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia do stron), zatrudnioną ekipę wykonawczą, kierownika budowy (koniecznie) i inspektora nadzoru (opcjonalnie) - co teraz?

 • Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest wytyczenie przez geodetę, miejsca posadowienia budynku
  Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest wytyczenie przez geodetę, miejsca posadowienia budynku (fot. M. Szymanik)
  Po pierwsze należy złożyć w stosownym starostwie powiatowym (tym samym, które wydało decyzję o pozwoleniu na budowę) zawiadomienie o planowanym rozpoczęciu robót. Należy to zrobić minimum 7 dni przed rozpoczęciem prac. Załącznikiem do zawiadomienia musi być oświadczenie kierownika budowy o przejęciu obowiązków.

 • W tym samym urzędzie należy zarejestrować dziennik budowy.
   
 • Następnie należy zabezpieczyć plac budowy i umieścić na nim tablicę informacyjną. Tablicę zobowiązany jest umieścić kierownik budowy. Jej formę i treść szczegółowo reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

  Zgodnie z tym rozporządzeniem, tablica musi być wykonana ze sztywnej płyty koloru żółtego o wymiarach 70 x 90 cm. Musi znajdować się w widocznym miejscu od strony drogi publicznej, na wysokości nie mniejszej niż 2 m.
   
 • Oprócz wymienionej już tablicy informacyjnej, kierownik budowy zobowiązany jest umieścić również ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Podstawą prawną jest tu art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

  Ogłoszenie musi zawierać trzy elementy: przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia wykonywania robót budowlanych, maksymalną liczbę pracowników zatrudnionych na budowie w poszczególnych okresach oraz informacje dotyczące planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
   
  W praktyce ogłoszenie to najczęściej umieszczane jest obok tablicy informacyjnej budowy na podobnej płycie – mimo że w tym przypadku nie są określone wymogi dotyczące wielkości lub koloru. Rozporządzenie mówi jedynie, że ma ono być umieszczone w sposób trwały i zabezpieczone przed zniszczeniem. Zarówno w przypadku ogłoszenia, jak i tablicy informacyjnej, odpowiedzialność za ich ustawienie ponosi kierownik budowy. Ich nieumieszczenie grozi mu grzywną, a w skrajnym przypadku – nawet utratą uprawnień.

 • Kolejny krok to wytyczenie budynku.
dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Adi

31 Mar 2014, 20:34

Zgłoszenie rozpoczęcia prac należy dokonać w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, a nie w Starostwie. Często siedziba jest gdzie indziej niż Starostwa.Dziennik podbija się w Starostwie.

time image

25 Wrz 2013, 06:18

decyzja jest co najwyżej ostateczna, nie prawomocna Panie Pomocnikua co do koszmaru - to to w zasadzie nie jest skomplikowane dla nikogo, oprócz samych urzędników

time image

Gość Tom

25 Wrz 2013, 06:12

Pierdu pierdu pierdu pierdu , nabijanie kasy wszystkim po kolei za nic nie robienie . Ktoś mógłby wreszcie uprościć te procedury . Pół roku załatwiania papierów , żeby w ogóle można było coś zacząć . Koszmar , horror i tragedia .

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom przyjazny osobie niepełnosprawnej
Dom przyjazny osobie niepełnosprawnej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny