Jakie dane powinna zawierać tablica informacyjna na budowie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie dane powinna zawierać tablica informacyjna na budowie?

Jakie informacje trzeba wpisać na tablicy informacyjnej na budowie, szczególnie w kontekście ustawy o ochronie danych osobowych?

aktualizacja: 2021-02-09 11:55:15

Według prawa budowlanego, każdy plac budowy ma być oznaczony tablicą informacyjną. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, należy na niej wpisać następujące informacje:

  • rodzaj robót budowlanych i adres prowadzenia tych robót;
  • numer pozwolenia na budowę lub dokonanego zgłoszenia;
  • nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego;
  • imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres i numer telefonu inwestora;
  • imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres oraz numer telefonu wykonawcy/wykonawców robót budowlanych, kierownika budowy, kierownika robót, inspektora nadzoru budowlanego i projektanta.

Na końcu umieszcza się numery telefonów alarmowych: policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, energetycznego i gazowego.

Na forum naszego miesięcznika (forum.budujemydom.pl) i nie tylko tam, często pojawiają się pytania o podawanie tych informacji w kontekście ochrony danych osobowych. Niektórzy twierdzą, że to ułatwienie lub wskazówka dla złodziei, inni proponują wpisywać zamiast danych inwestora tylko tyle - inwestor prywatny.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych pytany, czy na tablicy informacyjnej budowy muszą figurować dane osobowe inwestora, wykonawców, kierownika itd. odpowiedział, że tak, gdyż wymagają tego przepisy prawa.

Przemawiają za tym nie tylko wymogi formalne, ale także kwestie bezpieczeństwa. W przypadku pożaru na placu budowy, czy jakiejś awarii, każdy, także przypadkowy przechodzień, będzie wiedział, gdzie zadzwonić.

Tablicę informacyjną umieszcza się tak, aby była widoczna od strony drogi publicznej
Tablicę informacyjną umieszcza się tak, aby była widoczna od strony drogi publicznej. (fot. J. Werner)

Co jeszcze trzeba wiedzieć o tablicy informacyjnej?

Umieszcza się ją na terenie każdej inwestycji, która wymaga zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia. Sama tablica ma kształt prostokąta o wymiarach 90 × 70 cm, ma być żółta i wykonana ze sztywnej płyty. Wypełnia się ją wyraźnym pismem, najlepiej drukowanymi literami (o wysokości minimum 4 cm), w sposób trwały. Czyli np. wodoodpornym, czarnym pisakiem. Wpisanie danych i ustawienie tablicy to obowiązek kierownika budowy. Ale za jej zakup lub własnoręczne wykonanie odpowiada inwestor.

Tablica ma być umieszczona na terenie budowy w taki sposób, aby była widoczna od strony drogi publicznej. Jeśli na plac budowy nie ma dostępu od takiej drogi, to umieszcza się ją tak, by była widoczna z dojazdu do drogi publicznej.

Tablica informacyjna ma być zainstalowana w sposób trwały, na wysokości minimum 2 m i tak, żeby nie było problemów z odczytaniem danych.

Za brak tablicy odpowiada kierownik budowy, któremu grozi w takiej sytuacji mandat w wysokości do 500 zł.

Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Według prawa każdy plac budowy musi być oznaczony tablicą informacyjną. (fot. A. Papliński)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

03 Gru 2020, 11:09

Tu nic się nie zmieniło. Zgodnie z przepisami plac budowy musi być oznaczony tablicą informacyjną. Takie stanowisko zajął także Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Na tablicy należy umieścić wszystkie informacje/dane wyszczególnione w rozporządzeniu ministra ...

time image

Gość Flajper

29 Lis 2020, 17:21

Inwestor : "Prywatny" - tak teraz często nazywa się.

time image

Gość durnyłeb

09 Mar 2016, 23:46

I jeszcze numer konta bankowego i hasło aby parch nie musiał się wysilać myśleniem bo może oskarżyć o znęcanie się nad nim.Wskazane byłoby przy tablicy położyć zapasowe klucze do mieszkania bo inaczej parch zmęczy się wyłamywaniem drzwi i dalej jak wyżej.Wot duracznaja ta polsza.

time image

Gość woda

16 Maj 2011, 13:23

...a ustawa o ochronie danych osobowych? Coś tu nie gra....

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje