Gdzie i jak montować skrzynkę gazową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gdzie i jak montować skrzynkę gazową?

W artykule odpowiadamy na pytania: Gdzie należy zamontować skrzynkę gazową? Jaki kolor musi mieć skrzynka gazowa? Co mówią przepisy o instalacji gazowej budynku?

aktualizacja: 2022-01-07 10:16:37

Instalacja gazowa budynku - co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.), instalacja gazowa budynku zasilanego z sieci ma mieć zainstalowany na przyłączu kurek główny, umożliwiający odcięcie dopływu gazu. Kurek powinien być zainstalowany na zewnątrz budynku, w wentylowanej szafce z materiału co najmniej trudno zapalnego, przy ścianie, we wnęce ściennej lub w odległości nieprzekraczającej 10 m od zasilanego budynku, w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczonym przed wpływami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i dostępem osób niepowołanych.

W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej dopuszczono instalowanie kurka głównego w odległości większej niż 10 m od zasilanego budynku, w wentylowanej szafce usytuowanej w linii ogrodzenia od ulicy lub ciągu pieszego, z dostępem do niej od strony zewnętrznej działki budowlanej. W takim przypadku na ścianie budynku należy zastosować dodatkowy zawór odcinający.

Kurek główny ma być zamontowany co najmniej 0,5 m od poziomu terenu oraz co najmniej 0,5 m od najbliższej krawędzi okna, drzwi lub innego otworu.

Poza kurkiem (czyli zaworem) głównym, w szafce (skrzynce) gazowej znajdują się zwykle reduktor ciśnienia i gazomierz.

Instalacja gazowa budynku - jak to wygląda w praktyce?

W praktyce szczegółowe warunki techniczne budowy infrastruktury przyłączeniowej określa umowa o budowę przyłącza zawarta z dostawcą gazu. Skrzynki sytuuje się w linii ogrodzenia, żeby pracownicy gazowni mieli do nich łatwy dostęp, gdy chcą odczytać stan licznika, czy kiedy zajdzie potrzeba zamknięcia dopływu paliwa.

Niekiedy skrzynki montowane są na ścianie, jednak może się to wiązać z koniecznością notarialnego ustanowienia służebności przesyłu na rzecz dostawcy gazu. Instalacja do kurka głównego jest bowiem własnością przedsiębiorstwa przesyłowego.

Szafka gazowa we wnęce murowanego ogrodzenia
Szafka gazowa we wnęce murowanego ogrodzenia. (fot. A. Papliński)

Budowa szafek gazowych

Wymiary szafek dla najczęściej stosowanego gazomierza wynoszą 60 × 60 × 25 cm. Szafki wolno stojące na granicy posesji montuje się na fundamencie z prefabrykatu betonowego albo na podstawie z tworzywa sztucznego.

Rekomendowane są szafki z tworzyw, co umożliwia zdalny odczyt wskazań gazomierza.

Na rynku znajdziemy jednak rozmaite:

  • plastikowe, obecnie najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych;
  • z laminatu, czyli tworzyw poliestrowo-szklanych;
  • z metalu, najczęściej stali kwasoodpornej.

W "Warunkach technicznych dla standardowych szafek gazowych" dominującej na rynku Polskiej Spółki Gazownictwa można przeczytać:

"Szafkę gazową należy wykonać z wysokiej jakości, trudno zapalnego, samogasnącego tworzywa sztucznego, o dużej wytrzymałości mechanicznej, odpornego na działanie czynników atmosferycznych, agresywnych czynników chemicznych oraz na odkształcenia mechaniczne. Powierzchnia zewnętrzna powinna być pokryta warstwą żywicy ochronnej, zapewniającej szafce wysoką odporność na warunki atmosferyczne (w zakresie temperatur od -30°C do +60°C) oraz na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i nie wymagająca konserwacji. Dopuszcza się inne wykonanie szafki gazowej, spełniające wymagania, np. przez zastosowanie materiału, który gwarantuje cechy szafki określone powyżej i nie wymaga lakierowania. Szafka gazowa powinna być wentylowana w sposób naturalny przez nawiewne i wywiewne otwory wentylacyjne. Powinna być w kolorze żółtym, a na zewnętrznej stronie - na drzwiczkach - powinny być umieszczone w sposób trwały następujące napisy: GAZ, tel. 992 i mniejszy: Własność PSG."

Co jednak nie znaczy, że wszyscy muszą mieć żółte skrzynki gazowe! Jeśli w umowie na wykonanie przyłącza inwestor zaznaczy, że sam kupi skrzynkę, może wybrać brązową czy beżową.

Redaktor: Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Żółta skrzynka gazowa na podstawie z tworzywa (fot. A. Papliński)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość kacperek

19 Maj 2022, 09:23

nic tu nie ma

time image

10 Lut 2022, 08:36

17 godzin temu, Gość Paweł napisał:   Istniejąca sieć gazownicza od 30 lat będzie się modernizować a gazownictwo nakazało przeniesienia licznika gazowego na zewnątrz budynku bo do tej pory był znajdował się w środku.     Nie podałeś żadnych ...

Zgodnie z informacjami zawartymi w tym artykule, https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/26196-gdzie-i-jak-montowac-skrzynke-gazowa "Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.), instalacja gazowa budynku zasilanego z sieci ...

To po prostu dostosowanie do obecnych przepisów w ramach koniecznej modernizacji. Nie bardzo widzę możliwość odmowy. W ostateczności odetną Panu gaz.

time image

Gość Paweł

09 Lut 2022, 15:11

Moje pytanie jest czysto techniczne. Istniejąca sieć gazownicza od 30 lat będzie się modernizować a gazownictwo nakazało przeniesienia licznika gazowego na zewnątrz budynku bo do tej pory był znajdował się w środku. Rury prowadzone są w ścianie i pod elewacją.Czy jest na to przepis ...

time image

29 Sty 2022, 17:07

Wszystkie te kwestie znajdziesz tutaj: Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. ...

time image

Gość Ewelina

29 Sty 2022, 16:48

Czy skrsynkę gazową i elektryczną mozna montowac w ogrodzeniu? Chodzi mi o zamontowanie jej w części ogrodzenia, ktora jest wykonana z betonowych bloczków ogrodzeniowych

time image

Gość Adi

16 Maj 2021, 20:09

Mam pytanie czy jest zgodne z przepisami zamontowanie skrzynki gazowej 70cm od granicy drogi .

time image

Gość Stefan

15 Maj 2020, 11:17

Witam sam sie zastanawiam gdzie zamontowac skrzynke do granicy omco by miala byc owa skrzynka mam 17m i zdecydowalem sie ze lepiej na budynku bo nie musze na swoj koszt ciagnac instalacji od granicy ale teraz inkasent bedzie mi musial ba posesje wchodzic i sam juz nie wiem

Na podstawie takich informacji nie sposób powiedzieć, czy sąsiad przekroczył swoim płotem granice działki. Zgodnie z przepisami skrzynka może równie dobrze znajdować się bezpośrednio przy budynku.

time image

Gość Cezary

29 Gru 2019, 23:40

Czy skrzynka gazowa może być zamontowana 0,5m od płotu w głąb działki, bo tak ma sąsiad. I teraz pytanie, czy powiększył sobie działkę o te 0,5m, czy źle została zamontowana skrzynka?

time image

Gość

29 Lis 2019, 15:56

21 godzin temu, Gość Monika napisał: nie na swojej granicy tylko przy moim plocie. A Twój płot nie jest na granicy Twojej działki?

time image

29 Lis 2019, 13:19

18 godzin temu, Gość Monika napisał: Witam, Sasiad zamontowl skrzynke nie na swojej granicy tylko przy moim plocie. To wogloe mozliwe? Naszkicuj jak to wygląda.

time image

Gość mhtyl

28 Lis 2019, 19:04

12 minut temu, Gość Monika napisał: Witam, Sasiad zamontowl skrzynke nie na swojej granicy tylko przy moim plocie. To wogloe mozliwe? Czyli jak dobrze rozumiem skrzynka jest na twojej działce?

time image

Gość Monika

28 Lis 2019, 18:50

Witam, Sasiad zamontowl skrzynke nie na swojej granicy tylko przy moim plocie. To wogloe mozliwe?

time image

Gość Grazyna

10 Lis 2019, 06:58

Mam pytanie. Budują w drodze gazociąg. Zamintowali mi szafkę, która rusza się jak na sprężynie. Prosiłam o poprawienie i czekam. W razie gdyby nie doszło do umocnienia skrzynki gdzie zgłosić problem do PGNiG czy do nadzoru budowlanego?

time image

Gość ullla

18 Cze 2019, 09:30

nam hydraulik powiedział ze do 15 m nie trzeba montować skrzynki na domu już tej małej a od granicy głównej skrzynki jest jakies 10 m wiec pewno liczone od gównej do budynku ale warto zapytać

time image

12 Maj 2019, 14:59

2 godziny temu, Gość Marek napisał: Czy te 10m, o których mowa dla domu jednorodzinnego oznacza bezpośredni dystans między budynkiem a skrzynka gazową czy też długość instalacji? Napisano chyba jednoznacznie Cytat  w odległości nieprzekraczającej ...

time image

Gość Marek

12 Maj 2019, 12:01

Czy te 10m, o których mowa dla domu jednorodzinnego oznacza bezpośredni dystans między budynkiem a skrzynka gazową czy też długość instalacji?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje