Suterena - czym się różni od piwnicy?

Suterena - czym się różni od piwnicy?

Suterena wielu osobom kojarzy się z dodatkowym pomieszczeniem w domu, w którym panuje mrok, wilgoć i bałagan wynikający z magazynowania nieużywanych aktualnie sprzętów i przedmiotów. Jednak coraz częściej jej przestrzeń wykorzystuje się w kreatywny sposób. Jeśli projekt nowego domu uwzględnia suterenę, warto rozważyć możliwość stworzenia w niej funkcjonalnego pomieszczenia. Co warto wiedzieć o suterenie? 

Czym jest suterena?

Suterena bywa mylona z piwnicą, ale definicja tego pomieszczenia nie pozostawia wątpliwości co do różnic między nimi. Zgodnie z § 3 pkt. 20 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury W zakresie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie, suterenę należy definiować jako:

kondygnację budynku lub jej część zawierającą pomieszczenia, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej strony budynku.

 

Jaka jest różnica między sutereną a piwnicą?

Prawo budowlane uznaje za piwnicę kondygnację podziemną, najniższą nadziemną lub tylko ich część, gdzie poziom podłogi, przynajmniej z jednej strony budynku, znajduje się poniżej poziomu terenu. W piwnicy znajdują się pomieszczenia gospodarcze lub techniczne (za wyjątkiem mieszkalnych).

W odróżnieniu od piwnicy suterena może być przeznaczona na cele mieszkalne.

Czy suterena może być kondygnacją nadziemną?

Odpowiedź brzmi: nie. Według przepisów budowlanych suterena musi mieć podłogę, która znajduje się poniżej projektowanego lub urządzanego domu. Wobec tego nie ma możliwości, aby kondygnacja z sutereną była nadziemna. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku piwnic, które mogą być tworzone na najniższej, ale nadziemnej kondygnacji.

Czy można zaadaptować suterenę na cele mieszkalne?

Moda na tworzenie przestrzeni mieszkaniowej w suterenach przyszła do nas z Zachodu. Jednak zaaranżowanie sutereny mieszkalnej nie jest możliwe w każdym przypadku. Wymogiem jest odpowiednia izolacja termiczna i hydroizolacja murów, które znajdują się poniżej poziomu gruntu. Jeżeli suterena nie zostanie zabezpieczona przed zimnem i wilgocią, nie będzie mogła spełniać funkcji mieszkaniowej.

Dokładna izolacja fundamentów to kwestia, na której nie warto oszczędzać. Ochroni pomieszczenie nie tylko przed zimnem i wilgocią, ale również przed pojawieniem się na ścianach pleśni. 

Na co warto przeznaczyć suterenę w domu?

Dom z sutereną daje szereg możliwości. Może ona być typowym miejscem do przechowywania różnych przedmiotów albo stanowić osobistą strefę relaksu i rozrywki.

Jakie pomysły najczęściej realizowane są w tego typu pomieszczeniach? W wielu domach jednorodzinnych suterena jest traktowana jako pomieszczenie gospodarcze, gdzie umieszczane są pralnie albo spiżarnie z zapasem żywności. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie sporej przestrzeni w łazienkach i w kuchniach, z których domownicy korzystają na co dzień.

Jeśli suterena jest duża, a właściciele regularnie trenują, mogą skompletować niezbędny sprzęt i urządzić w niej własną siłownię. Na tym jednak nie koniec. Takie miejsce, w zależności od potrzeb, preferencji i zasobności portfela, można zmienić w domową salę bilardową, saunę lub też minikino.

Coraz częściej zdarza się również, że sutereny są adaptowane na niezależne mieszkania z osobnym wejściem.


Przykład domu położonego na skarpie z sutereną, fot. Lilianna Jampolska.

Jak zaaranżować mieszkanie w suterenie?

Odpowiednia izolacja i ciekawie zaaranżowana przestrzeń mogą sprawić, że z powodzeniem zamienisz suterenę w mieszkanie. Warunkiem stworzenia przytulnego lokum w suterenie jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. To pomieszczenie zazwyczaj ma ograniczony dostęp do światła dziennego, dlatego też sztuczne oświetlenie - imitujące jasne światło słoneczne - sprawdzi się lepiej niż standardowe żółte światło.

Doskonałym rozwiązaniem będzie listwa LED umieszczona na suficie, którą dodatkowo można ozdobić sztukaterią. Postaw na pastelowe i ciepłe kolory ścian. Połączenie jasnych ścian i paneli podłogowych z pobielonymi meblami zapewni wrażenie przestronności, a dodatki o wyrazistych kolorach będą ciekawym przełamaniem wyważonej tonacji.

Czy warto budować dom z sutereną?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Inwestorzy coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązania, ponieważ sutereny są jednym ze sposobów ma magazynowanie urządzeń gospodarczych w domu.

Rodziny mogą w przyszłości stworzyć w suterenie mieszkania, w których ich nastoletnie dzieci będą stawiały pierwsze kroki na drodze ku niezależności. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby suterena w prywatnym domu stała się niezależnym mieszkaniem, które będzie wynajmowane.

Jeśli zostanie w niej urządzone pomieszczenie rekreacyjne, będzie pełnić funkcję drugiego salonu w domu przeznaczonego do wspólnego odpoczynku, relaksu czy zabawy.

Jakie są zalety i wady domu z sutereną?

Największą zaletą domu z sutereną jest powiększenie jego powierzchni o przestrzeń, którą można wykorzystać w dowolny sposób, a nawet zarobić pieniądze na wynajmie. Dorosłe dzieci mieszkające w domu mogą w suterenie urządzić swój kąt, w którym sprawdzą się w roli gospodarzy, nie decydując się w pełni na wyprowadzkę w domu rodzinnego. Wspomniane wyżej aranżacje sutereny pokazują, że po odpowiednim przygotowaniu może ona pełnić najróżniejsze funkcje: od magazynu po strefę relaksu.

Zdaje się, że jedyną wadą takiego pomieszczenia jest konieczność wykonania gruntownej izolacji, która ochroni suterenę przed wilgocią, pleśnią i chłodem oraz przeprowadzenia remontu. Nakład czasu i pieniędzy może zniechęcać, ale jest to z reguły jednorazowy wydatek.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

 

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz