Suterena - czym się różni od piwnicy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Suterena - czym się różni od piwnicy?

Suterena wielu osobom kojarzy się z dodatkowym pomieszczeniem w domu, w którym panuje mrok, wilgoć i bałagan wynikający z magazynowania nieużywanych aktualnie sprzętów i przedmiotów. Jednak coraz częściej jej przestrzeń wykorzystuje się w kreatywny sposób. Jeśli projekt nowego domu uwzględnia suterenę, warto rozważyć możliwość stworzenia w niej funkcjonalnego pomieszczenia. Co warto wiedzieć o suterenie? 

Czym jest suterena?

Suterena bywa mylona z piwnicą, ale definicja tego pomieszczenia nie pozostawia wątpliwości co do różnic między nimi. Zgodnie z § 3 pkt. 20 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury W zakresie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie, suterenę należy definiować jako:

kondygnację budynku lub jej część zawierającą pomieszczenia, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej strony budynku.

 

Jaka jest różnica między sutereną a piwnicą?

Prawo budowlane uznaje za piwnicę kondygnację podziemną, najniższą nadziemną lub tylko ich część, gdzie poziom podłogi, przynajmniej z jednej strony budynku, znajduje się poniżej poziomu terenu. W piwnicy znajdują się pomieszczenia gospodarcze lub techniczne (za wyjątkiem mieszkalnych).

W odróżnieniu od piwnicy suterena może być przeznaczona na cele mieszkalne.

Czy suterena może być kondygnacją nadziemną?

Odpowiedź brzmi: nie. Według przepisów budowlanych suterena musi mieć podłogę, która znajduje się poniżej projektowanego lub urządzanego domu. Wobec tego nie ma możliwości, aby kondygnacja z sutereną była nadziemna. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku piwnic, które mogą być tworzone na najniższej, ale nadziemnej kondygnacji.

Czy można zaadaptować suterenę na cele mieszkalne?

Moda na tworzenie przestrzeni mieszkaniowej w suterenach przyszła do nas z Zachodu. Jednak zaaranżowanie sutereny mieszkalnej nie jest możliwe w każdym przypadku. Wymogiem jest odpowiednia izolacja termiczna i hydroizolacja murów, które znajdują się poniżej poziomu gruntu. Jeżeli suterena nie zostanie zabezpieczona przed zimnem i wilgocią, nie będzie mogła spełniać funkcji mieszkaniowej.

Dokładna izolacja fundamentów to kwestia, na której nie warto oszczędzać. Ochroni pomieszczenie nie tylko przed zimnem i wilgocią, ale również przed pojawieniem się na ścianach pleśni. 

Na co warto przeznaczyć suterenę w domu?

Dom z sutereną daje szereg możliwości. Może ona być typowym miejscem do przechowywania różnych przedmiotów albo stanowić osobistą strefę relaksu i rozrywki.

Jakie pomysły najczęściej realizowane są w tego typu pomieszczeniach? W wielu domach jednorodzinnych suterena jest traktowana jako pomieszczenie gospodarcze, gdzie umieszczane są pralnie albo spiżarnie z zapasem żywności. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie sporej przestrzeni w łazienkach i w kuchniach, z których domownicy korzystają na co dzień.

Jeśli suterena jest duża, a właściciele regularnie trenują, mogą skompletować niezbędny sprzęt i urządzić w niej własną siłownię. Na tym jednak nie koniec. Takie miejsce, w zależności od potrzeb, preferencji i zasobności portfela, można zmienić w domową salę bilardową, saunę lub też minikino.

Coraz częściej zdarza się również, że sutereny są adaptowane na niezależne mieszkania z osobnym wejściem.


Przykład domu położonego na skarpie z sutereną, fot. Lilianna Jampolska.

Jak zaaranżować mieszkanie w suterenie?

Odpowiednia izolacja i ciekawie zaaranżowana przestrzeń mogą sprawić, że z powodzeniem zamienisz suterenę w mieszkanie. Warunkiem stworzenia przytulnego lokum w suterenie jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. To pomieszczenie zazwyczaj ma ograniczony dostęp do światła dziennego, dlatego też sztuczne oświetlenie - imitujące jasne światło słoneczne - sprawdzi się lepiej niż standardowe żółte światło.

Doskonałym rozwiązaniem będzie listwa LED umieszczona na suficie, którą dodatkowo można ozdobić sztukaterią. Postaw na pastelowe i ciepłe kolory ścian. Połączenie jasnych ścian i paneli podłogowych z pobielonymi meblami zapewni wrażenie przestronności, a dodatki o wyrazistych kolorach będą ciekawym przełamaniem wyważonej tonacji.

Czy warto budować dom z sutereną?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Inwestorzy coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązania, ponieważ sutereny są jednym ze sposobów ma magazynowanie urządzeń gospodarczych w domu.

Rodziny mogą w przyszłości stworzyć w suterenie mieszkania, w których ich nastoletnie dzieci będą stawiały pierwsze kroki na drodze ku niezależności. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby suterena w prywatnym domu stała się niezależnym mieszkaniem, które będzie wynajmowane.

Jeśli zostanie w niej urządzone pomieszczenie rekreacyjne, będzie pełnić funkcję drugiego salonu w domu przeznaczonego do wspólnego odpoczynku, relaksu czy zabawy.

Jakie są zalety i wady domu z sutereną?

Największą zaletą domu z sutereną jest powiększenie jego powierzchni o przestrzeń, którą można wykorzystać w dowolny sposób, a nawet zarobić pieniądze na wynajmie. Dorosłe dzieci mieszkające w domu mogą w suterenie urządzić swój kąt, w którym sprawdzą się w roli gospodarzy, nie decydując się w pełni na wyprowadzkę w domu rodzinnego. Wspomniane wyżej aranżacje sutereny pokazują, że po odpowiednim przygotowaniu może ona pełnić najróżniejsze funkcje: od magazynu po strefę relaksu.

Zdaje się, że jedyną wadą takiego pomieszczenia jest konieczność wykonania gruntownej izolacji, która ochroni suterenę przed wilgocią, pleśnią i chłodem oraz przeprowadzenia remontu. Nakład czasu i pieniędzy może zniechęcać, ale jest to z reguły jednorazowy wydatek.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje