Wykonanie wylewki samopoziomującej zespolonej z podłożem - krok po kroku
Krok 1. Wylewka samopoziomująca - uzupełnienie i wyrównanie podłoża
Podłoże powinno być stabilne, mieć odpowiednią nośność i jednorodną strukturę. Przed układaniem wylewki trzeba z podłoża usunąć gruz i starannie oczyścić je z kurzu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, substancji bitumicznych, resztek farby itp., inaczej wylewka samopoziomująca nie będzie dobrze do niego przylegać.
Wszystkie ubytki należy staranie wypełnić i wyrównać, a luźne elementy oraz fragmenty podłoża o słabej wytrzymałości usunąć mechanicznie, np. skuć.
Tak przygotowane podłoże trzeba zagruntować, co zmniejszy jego nasiąkliwość (woda z zaprawy nie będzie wnikać w nie tak szybko), a zwiększy przyczepność wylewki. Na zagruntowanym podłożu łatwiej też rozlać masę. (fot. Atlas)
Krok 2. Wylewka samopoziomująca - wykonanie dylatacji obwodowej
Gdy środek gruntujący wyschnie, wokół ścian układa się samoprzylepną taśmę z pianki polietylenowej o przekroju 8 mm. Taśma, która oddzieli wylewkę od ściany, czyli utworzy wzdłuż ścian dylatację, powinna sięgać od poziomu stropu do górnej powierzchni warstwy wykończeniowej podłogi. (fot. Atlas)
Krok 3. Wylewka samopoziomująca - wyznaczanie górnej powierzchni wylewki
Grubość wylewki samopoziomującej (nie powinna być mniejsza niż 4 cm) ustala się za pomocą specjalnych przenośnych reperów i poziomnicy. Repery można wykonać z drutu lub kupić gotowe. Zamiast reperów można także użyć kołków rozprężnych z wkrętami. Jeśli jastrych będzie wylewany na powierzchnię mniejszą niż 50 m2, nie są potrzebne dylatacje pośrednie. (fot. Atlas)
Krok 4. Wylewka samopoziomująca - ręczne rozlewanie masy
Masę można rozprowadzić maszynowo, korzystając z agregatu mieszająco-pompującego z ciągłym, przepływowym dozowaniem wody. Można też wylać ręcznie, bezpośrednio z pojemnika, w którym została przygotowana, ale wtedy powierzchnię trzeba podzielić na pola o powierzchni 10-15 m².
Prace najlepiej rozpocząć od ściany najbardziej oddalonej od wejścia i prowadzić pasmami o szerokości 40 cm. Wylewanie masy jest proste i szybkie, ponieważ sama się ona rozpływa. (fot. Atlas)
Krok 5. Wylewka samopoziomująca - odpowietrzanie wylewki
Wykonuje się je bezpośrednio po wylaniu masy - używając do tego wałka kolczastego. Wałek prowadzi się wzdłuż i w poprzek wylanej powierzchni i w ten sposób rozprowadza ją równomiernie po całej podłodze. Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni w pomieszczeniu. (fot. Atlas)
Krok 6. Wylewka samopoziomująca - wiązanie i twardnienie
Świeżo wylana masa co najmniej przez dwa dni wymaga ochrony przed nadmiarem słońca, wody, wysoką temperaturą i przeciągami. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Nie wolno suszyć wylewki samopoziomującej dmuchawami z ciepłym powietrzem. Jeżeli pojawił się biały nalot powierzchniowy, należy go usunąć mechanicznie przez zeszlifowanie, a następnie całą powierzchnię odkurzyć.
Czas wysychania jastrychu anhydrytowego zależy od jego grubości oraz warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w pomieszczeniu. Układanie posadzki można rozpocząć po 3-4 tygodniach. (fot. Atlas)
Film instruktażowy Knauf'a zrobiony dla telewizyjnego programu "Buduję, remontuję, urządzam".
Aleksandra Kuśmierczyk