Wykonanie wylewki samopoziomującej (anhydrytowej) krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie wylewki samopoziomującej (anhydrytowej) krok po kroku

Płynna konsystencja wylewek anhydrytowych nadaje im naturalne właściwości samopoziomujące i pozwala uzyskać idealnie równe i gładkie powierzchnie. Zobacz jak ją wykonać krok po kroku.

aktualizacja: 2019-11-21 10:25:10

Wykonanie wylewki samopoziomującej zespolonej z podłożem - krok po kroku

Wylewka samopoziomująca - uzupełnienie i wyrównanie podłoża

Krok 1. Wylewka samopoziomująca - uzupełnienie i wyrównanie podłoża

Podłoże powinno być stabilne, mieć odpowiednią nośność i jednorodną strukturę. Przed układaniem wylewki trzeba z podłoża usunąć gruz i starannie oczyścić je z kurzu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, substancji bitumicznych, resztek farby itp., inaczej wylewka samopoziomująca nie będzie dobrze do niego przylegać.

Wszystkie ubytki należy staranie wypełnić i wyrównać, a luźne elementy oraz fragmenty podłoża o słabej wytrzymałości usunąć mechanicznie, np. skuć.

Tak przygotowane podłoże trzeba zagruntować, co zmniejszy jego nasiąkliwość (woda z zaprawy nie będzie wnikać w nie tak szybko), a zwiększy przyczepność wylewki. Na zagruntowanym podłożu łatwiej też rozlać masę. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - wykonanie dylatacji obwodowej

Krok 2. Wylewka samopoziomująca - wykonanie dylatacji obwodowej


Gdy środek gruntujący wyschnie, wokół ścian układa się samoprzylepną taśmę z pianki polietylenowej o przekroju 8 mm. Taśma, która oddzieli wylewkę od ściany, czyli utworzy wzdłuż ścian dylatację, powinna sięgać od poziomu stropu do górnej powierzchni warstwy wykończeniowej podłogi. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - wyznaczanie górnej powierzchni wylewki

Krok 3. Wylewka samopoziomująca - wyznaczanie górnej powierzchni wylewki


Grubość wylewki samopoziomującej (nie powinna być mniejsza niż 4 cm) ustala się za pomocą specjalnych przenośnych reperów i poziomnicy. Repery można wykonać z drutu lub kupić gotowe. Zamiast reperów można także użyć kołków rozprężnych z wkrętami. Jeśli jastrych będzie wylewany na powierzchnię mniejszą niż 50 m2, nie są potrzebne dylatacje pośrednie. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - ręczne rozlewanie masy

Krok 4. Wylewka samopoziomująca - ręczne rozlewanie masy


Masę można rozprowadzić maszynowo, korzystając z agregatu mieszająco-pompującego z ciągłym, przepływowym dozowaniem wody. Można też wylać ręcznie, bezpośrednio z pojemnika, w którym została przygotowana, ale wtedy powierzchnię trzeba podzielić na pola o powierzchni 10-15 m².

Prace najlepiej rozpocząć od ściany najbardziej oddalonej od wejścia i prowadzić pasmami o szerokości 40 cm. Wylewanie masy jest proste i szybkie, ponieważ sama się ona rozpływa. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - odpowietrzanie wylewki

Krok 5. Wylewka samopoziomująca - odpowietrzanie wylewki


Wykonuje się je bezpośrednio po wylaniu masy - używając do tego wałka kolczastego. Wałek prowadzi się wzdłuż i w poprzek wylanej powierzchni i w ten sposób rozprowadza ją równomiernie po całej podłodze. Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni w pomieszczeniu. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - wiązanie i twardnienie

Krok 6. Wylewka samopoziomująca - wiązanie i twardnienie


Świeżo wylana masa co najmniej przez dwa dni wymaga ochrony przed nadmiarem słońca, wody, wysoką temperaturą i przeciągami. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Nie wolno suszyć wylewki samopoziomującej dmuchawami z ciepłym powietrzem. Jeżeli pojawił się biały nalot powierzchniowy, należy go usunąć mechanicznie przez zeszlifowanie, a następnie całą powierzchnię odkurzyć.

Czas wysychania jastrychu anhydrytowego zależy od jego grubości oraz warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w pomieszczeniu. Układanie posadzki można rozpocząć po 3-4 tygodniach. (fot. Atlas)

Film instruktażowy Knauf'a zrobiony dla telewizyjnego programu “Buduję, remontuję, urządzam”.

Aleksandra Kuśmierczyk

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

02 Lip 2021, 10:28

Dzień dobry!   Na anhydrytowych podkładach podłogowych, także z zatopionym w nich ogrzewaniem podłogowym można zastosować (do nadlania warstwy, miejscowej naprawy lub wyrównania powierzchni) wszystkie z podłogowych zapraw samopoziomujących (tzw. wylewek) Weber. Dobiera ...

Dnia 24.04.2014 o 00:03, Gość robi napisał: Panowie troszkę sa nieestetyczni.dylatacja jest źle przymocowana widać jak odstaje.szuranie nagą jest punktowe a nie połaciowe, To już chyba lepiej tak. 14 godzin temu, Gość Marek napisał: Potrzebuję ...

time image

Gość Marek

30 Cze 2021, 17:54

Potrzebuję dolać na wylewce anchydrytowej dodatkowo 3 cm. Jak zrobić aby się nie rozwartwiła. Marek

time image

31 Sie 2017, 13:22

nie łam się ...tak radzili 2 lata temu..

time image

Gość Gość

31 Sie 2017, 11:25

Wszystko ma sens jeżeli można to zrobić samemu przy pomocy takich narzędzi jak wiaderko i mieszlnik na wiertarce natomiast jeżeli do takiej wylewki muszę się zaopatrzeć w "agregat" no to jeżeli do zrobienia mam 15m2 to cala porada bierze w leb

time image

16 Paź 2015, 10:58

Przygotowanie podłoża pod jastrych anhydrytowyWykonanie wylewki anhydrytowejBaza wiedzy na temat jastrychówPozdrawiamAntoni BiełousTermolit

time image

Gość Jasiek

15 Paź 2015, 16:34

lanie na raty spowoduje rozwarstwienie :-(

time image

Gość jastrych

15 Paź 2015, 08:52

Lepsze informacje znajdziecie tu www.jastrychanhydrytowy.pl

time image

Gość Artur

19 Mar 2015, 09:40

Artykuł jest dobrze napisany i wszystko zrozumiale opisuje. Może także pomoże komuś film o tym https://www.youtube.com/watch?v=LPGlmMqMzKc

time image

24 Kwi 2014, 09:09

Cytat Dla mnie sens stosowania wylewki w wiaderku , to cienka warstwa wyrównawcza na niewielkiej powierzchni. Jako warstwa wyrównawcza tak, ale taką cienka warstwą nie da się wyprowadzić poziomu całej powierzchni.

time image

23 Kwi 2014, 22:12

Cytat szuranie nagą jest punktowe a nie połaciowe, Zdecydowanie! Nagą trzeba szurać połaciowo, a nie punktowo!

time image

Gość robi

23 Kwi 2014, 22:03

Panowie troszkę sa nieestetyczni.dylatacja jest źle przymocowana widać jak odstaje.szuranie nagą jest punktowe a nie połaciowe,

time image

10 Lut 2014, 13:24

Nawet i 10 m2 z masy rozrabianej w wiaderku to robota bez sensu. Tracimy przecież największą zaletę jastrychu anhydrytowego ? możliwość szybkiego wylania (to kluczowe słowo) równej warstwy na dużej powierzchni. Jak mamy bawić się małymi kawałkami po parę metrów, to lepiej zrobić ...

time image

10 Lut 2014, 10:28

W przypadku rozrabiania wiaderka za wiaderkiem to raczej chyba faktycznie nie da się uzyskać idealnego poziomu, bo są przerwy w laniu, zaprawa siada i będzie fuszerka nie poziom. Pewno da się wylać nawet te 16m szybko bez przestojów , mogę to sobie wyobrazić jak z dziesięciu chłopa ...

time image

Gość ADVERNET

10 Lut 2014, 06:13

Pokoik 16m2 o grubości 40mm (1280kg)z wiaderka oznacza skandal i fuszerkę . Proszę nie podawać takich informacji oficjalnie ponieważ niektórzy inwestorzy tak robią i mamy masę opini negatywnych na temat jastrychów anhydrytowych.

time image

Gość Gość

04 Kwi 2013, 17:40

to dobre pytanie, czy Pani widziała kiedyś jastrych anhydrytowy z bliska i dotykała go pani ręką? Była Pani przy wylewaniu i rozmawiała z wykonawcami?

time image

Gość pytający

29 Lip 2011, 08:58

-czy przy 55m długości pokoju też trzeba zastosować piankę dylatacyjna 8 mm ? - jaki producent mowi o pośrednich dylatacjach poniżej 50 m2 ? czy pani widziała kiedyś na oczy jastrych anhydrytowy ?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje