Wykonanie wylewki samopoziomującej (anhydrytowej) krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie wylewki samopoziomującej (anhydrytowej) krok po kroku

Płynna konsystencja wylewek anhydrytowych nadaje im naturalne właściwości samopoziomujące i pozwala uzyskać idealnie równe i gładkie powierzchnie. Zobacz, jak ją wykonać krok po kroku.

aktualizacja: 2022-06-21 08:44:00

Wykonanie wylewki samopoziomującej zespolonej z podłożem - krok po kroku

Wylewka samopoziomująca - uzupełnienie i wyrównanie podłoża

Krok 1. Wylewka samopoziomująca - uzupełnienie i wyrównanie podłoża

Podłoże powinno być stabilne, mieć odpowiednią nośność i jednorodną strukturę. Przed układaniem wylewki trzeba z podłoża usunąć gruz i starannie oczyścić je z kurzu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, substancji bitumicznych, resztek farby itp., inaczej wylewka samopoziomująca nie będzie dobrze do niego przylegać.

Wszystkie ubytki należy staranie wypełnić i wyrównać, a luźne elementy oraz fragmenty podłoża o słabej wytrzymałości usunąć mechanicznie, np. skuć.

Tak przygotowane podłoże trzeba zagruntować, co zmniejszy jego nasiąkliwość (woda z zaprawy nie będzie wnikać w nie tak szybko), a zwiększy przyczepność wylewki. Na zagruntowanym podłożu łatwiej też rozlać masę. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - wykonanie dylatacji obwodowej

Krok 2. Wylewka samopoziomująca - wykonanie dylatacji obwodowej

Gdy środek gruntujący wyschnie, wokół ścian układa się samoprzylepną taśmę z pianki polietylenowej o przekroju 8 mm. Taśma, która oddzieli wylewkę od ściany, czyli utworzy wzdłuż ścian dylatację, powinna sięgać od poziomu stropu do górnej powierzchni warstwy wykończeniowej podłogi. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - wyznaczanie górnej powierzchni wylewki

Krok 3. Wylewka samopoziomująca - wyznaczanie górnej powierzchni wylewki

Grubość wylewki samopoziomującej (nie powinna być mniejsza niż 4 cm) ustala się za pomocą specjalnych przenośnych reperów i poziomnicy. Repery można wykonać z drutu lub kupić gotowe. Zamiast reperów można także użyć kołków rozprężnych z wkrętami. Jeśli jastrych będzie wylewany na powierzchnię mniejszą niż 50 m2, nie są potrzebne dylatacje pośrednie. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - ręczne rozlewanie masy

Krok 4. Wylewka samopoziomująca - ręczne rozlewanie masy

Masę można rozprowadzić maszynowo, korzystając z agregatu mieszająco-pompującego z ciągłym, przepływowym dozowaniem wody. Można też wylać ręcznie, bezpośrednio z pojemnika, w którym została przygotowana, ale wtedy powierzchnię trzeba podzielić na pola o powierzchni 10-15 m².

Prace najlepiej rozpocząć od ściany najbardziej oddalonej od wejścia i prowadzić pasmami o szerokości 40 cm. Wylewanie masy jest proste i szybkie, ponieważ sama się ona rozpływa. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - odpowietrzanie wylewki

Krok 5. Wylewka samopoziomująca - odpowietrzanie wylewki

Wykonuje się je bezpośrednio po wylaniu masy - używając do tego wałka kolczastego. Wałek prowadzi się wzdłuż i w poprzek wylanej powierzchni i w ten sposób rozprowadza ją równomiernie po całej podłodze. Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni w pomieszczeniu. (fot. Atlas)

Wylewka samopoziomująca - wiązanie i twardnienie

Krok 6. Wylewka samopoziomująca - wiązanie i twardnienie

Świeżo wylana masa co najmniej przez dwa dni wymaga ochrony przed nadmiarem słońca, wody, wysoką temperaturą i przeciągami. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Nie wolno suszyć wylewki samopoziomującej dmuchawami z ciepłym powietrzem. Jeżeli pojawił się biały nalot powierzchniowy, należy go usunąć mechanicznie przez zeszlifowanie, a następnie całą powierzchnię odkurzyć.

Czas wysychania jastrychu anhydrytowego zależy od jego grubości oraz warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w pomieszczeniu. Układanie posadzki można rozpocząć po 3-4 tygodniach. (fot. Atlas)

Więcej o wylewce anhydrytowej.

Film instruktażowy Knauf'a zrobiony dla telewizyjnego programu "Buduję, remontuję, urządzam".

Aleksandra Kuśmierczyk

Zdaniem naszych Czytelników

02 Jul 2021, 12:28

Dzień dobry!   Na anhydrytowych podkładach podłogowych, także z zatopionym w nich ogrzewaniem podłogowym można zastosować (do nadlania warstwy, miejscowej naprawy lub wyrównania powierzchni) wszystkie z podłogowych zapraw samopoziomujących (tzw. wylewek) Weber. Dobiera ...

Dnia 24.04.2014 o 00:03, Gość robi napisał: Panowie troszkę sa nieestetyczni.dylatacja jest źle przymocowana widać jak odstaje.szuranie nagą jest punktowe a nie połaciowe, To już chyba lepiej tak. 14 godzin temu, Gość Marek napisał: Potrzebuję ...

Gość Marek

30 Jun 2021, 19:54

Potrzebuję dolać na wylewce anchydrytowej dodatkowo 3 cm. Jak zrobić aby się nie rozwartwiła. Marek

31 Aug 2017, 15:22

nie łam się ...tak radzili 2 lata temu..

Gość Gość

31 Aug 2017, 13:25

Wszystko ma sens jeżeli można to zrobić samemu przy pomocy takich narzędzi jak wiaderko i mieszlnik na wiertarce natomiast jeżeli do takiej wylewki muszę się zaopatrzeć w "agregat" no to jeżeli do zrobienia mam 15m2 to cala porada bierze w leb

16 Oct 2015, 12:58

Przygotowanie podłoża pod jastrych anhydrytowyWykonanie wylewki anhydrytowejBaza wiedzy na temat jastrychówPozdrawiamAntoni BiełousTermolit

Gość Jasiek

15 Oct 2015, 18:34

lanie na raty spowoduje rozwarstwienie :-(

Gość jastrych

15 Oct 2015, 10:52

Lepsze informacje znajdziecie tu www.jastrychanhydrytowy.pl

Gość Artur

19 Mar 2015, 10:40

Artykuł jest dobrze napisany i wszystko zrozumiale opisuje. Może także pomoże komuś film o tym https://www.youtube.com/watch?v=LPGlmMqMzKc

24 Apr 2014, 11:09

Cytat Dla mnie sens stosowania wylewki w wiaderku , to cienka warstwa wyrównawcza na niewielkiej powierzchni. Jako warstwa wyrównawcza tak, ale taką cienka warstwą nie da się wyprowadzić poziomu całej powierzchni.

24 Apr 2014, 00:12

Cytat szuranie nagą jest punktowe a nie połaciowe, Zdecydowanie! Nagą trzeba szurać połaciowo, a nie punktowo!

Gość robi

24 Apr 2014, 00:03

Panowie troszkę sa nieestetyczni.dylatacja jest źle przymocowana widać jak odstaje.szuranie nagą jest punktowe a nie połaciowe,

10 Feb 2014, 14:24

Nawet i 10 m2 z masy rozrabianej w wiaderku to robota bez sensu. Tracimy przecież największą zaletę jastrychu anhydrytowego ? możliwość szybkiego wylania (to kluczowe słowo) równej warstwy na dużej powierzchni. Jak mamy bawić się małymi kawałkami po parę metrów, to lepiej zrobić ...

10 Feb 2014, 11:28

W przypadku rozrabiania wiaderka za wiaderkiem to raczej chyba faktycznie nie da się uzyskać idealnego poziomu, bo są przerwy w laniu, zaprawa siada i będzie fuszerka nie poziom. Pewno da się wylać nawet te 16m szybko bez przestojów , mogę to sobie wyobrazić jak z dziesięciu chłopa ...

Gość ADVERNET

10 Feb 2014, 07:13

Pokoik 16m2 o grubości 40mm (1280kg)z wiaderka oznacza skandal i fuszerkę . Proszę nie podawać takich informacji oficjalnie ponieważ niektórzy inwestorzy tak robią i mamy masę opini negatywnych na temat jastrychów anhydrytowych.

Gość Gość

04 Apr 2013, 19:40

to dobre pytanie, czy Pani widziała kiedyś jastrych anhydrytowy z bliska i dotykała go pani ręką? Była Pani przy wylewaniu i rozmawiała z wykonawcami?

Gość pytający

29 Jul 2011, 10:58

-czy przy 55m długości pokoju też trzeba zastosować piankę dylatacyjna 8 mm ? - jaki producent mowi o pośrednich dylatacjach poniżej 50 m2 ? czy pani widziała kiedyś na oczy jastrych anhydrytowy ?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!