Sposoby wykonania podłogi i wybór materiałów posadzkowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Sposoby wykonania podłogi i wybór materiałów posadzkowych

Sposób wykonania podłogi zależy od jej umiejscowienia. Odmienną technologię stosuje się wtedy, gdy element ten znajduje się na gruncie i inną gdy między kondygnacjami. Jeszcze inaczej wykonuje się podłogę na stropie drewnianym. Dodatkowo różnice mogą wynikać z tego, czy w podłodze przewidziano ogrzewanie podłogowe.

Jaka podłoga?

Podłoga na gruncie, oprócz przenoszenia obciążeń, musi skutecznie chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci z gruntu. Z kolei ta umiejscowiona między kondygnacjami powinna przede wszystkim tłumić hałas. Oto jak różni się technologia wykonania w zależności od umiejscowienia podłogi.

Podłoga na gruncie

Układ warstw jest inny w domu z piwnicą i w budynku niepodpiwniczonym. To drugie rozwiązanie jest obecnie powszechniejsze - prawidłowe zabezpieczenie przeciwwilgociowe i termiczne piwnicy jest dość kosztowne, dlatego wielu inwestorów z niej rezygnuje.

Schemat wykonania podłogi na gruncie
Schemat wykonania podłogi na gruncie.

W domach bez piwnicy można zastosować jeden z trzech wariantów. W pierwszym na zagęszczoną podsypkę piaskową (o grubości 10-15 cm) na gruncie rodzimym wylewa się min. 10 cm tzw. chudego betonu klasy C 8/10 (B 10). Na nim układa się izolację przeciwwilgociową z folii izolacyjnej bądź papy podkładowej. Musi być ona połączona na całym obwodzie z izolacją poziomą ścian fundamentowych.

Kolejna warstwa to izolacja cieplna ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego XPS (rzadziej stosuje się płyty z twardej wełny mineralnej). Następnie układa się folię, która ma zapobiegać przeciekaniu jastrychu. Wylewany na nią typowy jastrych (oddylatowany od ścian taśmą brzegową), stanowiący podkład posadzki, powinien mieć ok. 5 cm grubości.

Do wyboru są trzy rodzaje jastrychu:

  • Cementowy powstaje z gęstej mieszanki betonowej rozprowadzanej agregatem i wygładzanej mechaniczną zacieraczką (w sprzedaży jest też jastrych samorozlewalny, którego nie trzeba zacierać). 
  • Anhydrytowy ma właściwości samopoziomujące, dlatego nie wymaga wyrównywania. Jego dodatkową zaletą jest to, że szybciej wysycha. Niestety, pod wpływem wilgoci traci wytrzymałość, dlatego nie nadaje się do pomieszczeń narażonych na zawilgocenie. 
  • Suchy jastrych ma postać płyt włóknowo-cementowych, gipsowo-włóknowych bądź drewnopochodnych o grubości ok. 25 mm. Łączy się je za pomocą zakładek brzegowych i wzmacnia klejem oraz wkrętami montażowymi. Ze względu na eliminację prac mokrych, taki podkład stosuje się przeważnie w remontowanych domach.

W wariancie z chudziakiem i styropianem podłoga ma łączną grubość 35-45 cm.

Jastrych samopoziomujący
Jastrych samopoziomujący nie tylko nie wymaga wyrównywania, ale także szybciej wysycha. (fot. Baumit)
Płyty suchego jastrychu
Płyty suchego jastrychu można montować prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu o połowę długości przyległych krawędzi. (fot. Pfleiderer)

Inna metoda polega na ułożeniu bezpośrednio na wyrównanej warstwie zagęszczonego piasku lub żwiru, ewentualnie piaszczystego gruntu rodzimego, izolacji przeciwwilgociowej z folii lub papy i połączeniu jej z izolacją fundamentów. Kolejne warstwy to ok. 15 cm polistyrenu ekstrudowanego, folia i 5 cm podkładu podłogowego - podobnie jak w pierwszym wariancie. Uzyskana w ten sposób podłoga będzie cieńsza - jej grubość wyniesie 20 cm.

Ostatni, mniej popularny sposób, to zastosowanie keramzytu. 30-cm warstwę układa się na izolacji przeciwwilgociowej. Kolejne elementy to folia i 5 cm podkładu podłogowego. W tym wariancie podłoga ma ok. 35 cm grubości.

W podłodze w piwnicy, o ile kondygnacja ta nie jest ogrzewana, nie układa się izolacji termicznej. Trzeba natomiast zastosować solidniejszą izolację przeciwwodną, która wytrzyma napór wody gruntowej.

Uwaga! Aby ograniczyć ucieczkę ciepła na styku płyty podłogowej i ściany fundamentowej, trzeba pamiętać o odpowiednim ociepleniu obwodu budynku. Najczęściej realizuje się to ocieplając od zewnątrz cokół i zagłębiając izolację w grunt.

Zobacz jak wykonać wylewkę samopoziomującą

Podłoga między kondygnacjami

W tym wariancie również nie jest wymagana izolacja cieplna. Wyjątek stanowią stropy oddzielające pomieszczenia o różnej temperaturze, np. garaż czy strych i piętro. Wówczas termoizolację mocuje się od chłodniejszej strony.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Przy wykonywaniu podłogi na stropie wyzwaniem jest natomiast ograniczenie hałasu między piętrami. Można tego dokonać na kilka sposobów.

Najskuteczniejszym jest utworzenie tzw. podłogi pływającej. Polega to na ułożeniu 3-5 cm specjalnego styropianu akustycznego, twardej wełny mineralnej bądź pianki polietylenowej, folii budowlanej i 4-5 cm wylewki. Wylewka musi być oddzielona od ścian, słupów i innych elementów konstrukcyjnych szczeliną dylatacyjną szerokości 1-2 cm, którą wypełnia się taśmą lub paskami styropianu. Trzeba jednak pamiętać, że znaczne podniesienie poziomu podłogi (o 7-10 cm) i dodatkowe obciążenie stropu musi być uwzględnione w projekcie.

Inną popularną metodą jest posadzka pływająca. W tym wariancie trzeba tylko oddylatować od ścian i pozostałych elementów konstrukcyjnych wierzchnią warstwę podłogi. Niezbędnym elementem jest też izolacja akustyczna oddzielająca posadzkę od stropu. Pod parkiet i panele stosuje się cienką, ok. 1-cm piankę lub miękkie płyty, np. z włókna drzewnego (pilśniowe). W przypadku płytek ceramicznych na izolacji dźwiękochłonnej układa się dodatkowo płyty gipsowo-włóknowe, gipsowo-kartonowe bądź drewnopochodne.

Kolejny wariant to sufit podwieszany. Polega on na przymocowaniu do spodu stropu aluminiowego stelaża, który wypełnia się wełną mineralną i wykańcza płytami g-k. Takie rozwiązanie nie tylko poprawia izolacyjność akustyczną stropu, ale także umożliwia zamontowanie różnych wariantów oświetlenia czy ukrycie pod sufitem przewodów instalacyjnych. Jego wadą jest natomiast obniżenie pomieszczenia, w którym zamontowany jest sufit.

Montowanie sufitu podwieszanego
Sposobem na poprawienie izolacyjności akustycznej stropu jest zamontowanie sufitu podwieszanego. (fot. Knauf)

Podłoga na stropie drewnianym

Taki strop jest specyficzną konstrukcją. Ze względu na znacznie mniejszą wagę od najczęściej stosowanych stropów żelbetowych, charakteryzuje się dużo gorszą od nich izolacyjnością akustyczną. Zwykle nie wykonuje się na nich wylewki podłogowej - ze względu na jej duży ciężar. Konieczne jest umieszczenie pomiędzy belkami stropowymi wełny mineralnej o grubości min. 5 cm. Na belkach układa się filcowe podkładki zapobiegające skrzypieniu, a na nich płyty OSB lub mfp o grubości 25-35 mm.

Kolejną warstwę stanowi podkład wyciszający, a w przypadku, gdy posadzka będzie wykonana z płytek ceramicznych - dodatkowo płyty drewnopochodne lub włóknowo-cementowe. Strop drewniany od spodu najlepiej wykończyć sufitem podwieszanym, oddylatowanym od ścian.

Schemat: Warstwy podłogi na stropie żelbetowym
Warstwy podłogi na stropie żelbetowym.
Schemat: Sposób wykonania podłogi na stropie drewnianym
Sposób wykonania podłogi na stropie drewnianym.

Jaka posadzka?

Wybór materiałów posadzkowych jest bardzo szeroki. Różnią się one właściwościami użytkowymi, trwałością, nakładami inwestycyjnymi i pracochłonnością ułożenia. Wybierając posadzkę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by pasowała do danego pomieszczenia.

Przyjęło się, że w pomieszczeniach takich jak korytarze, kuchnia, łazienka najlepiej sprawdzają się posadzki z materiałów odpornych na ścieranie, nienasiąkliwych i łatwych do utrzymania w czystości (płytki ceramiczne, wykładziny PVC, posadzki kamienne). Natomiast salon, sypialnie i pokoje dziecięce najlepiej wykończyć posadzkami bardziej dekoracyjnymi i przytulnymi (parkiet, panele, wykładziny dywanowe).

Nie jest to jednak sztywną regułą i coraz częściej można spotkać np. płytki ceramiczne w salonie czy drewno w łazienkach. Decyzja zawsze należy do inwestora, a w jej podjęciu może pomóc poniższa charakterystyka najpopularniejszych posadzek.

Parkiet

Jego największe zalety to naturalny wygląd, trwałość, a także niepowtarzalna struktura i kolorystyka. Drewno jest też miłe w dotyku, dobrze izoluje termicznie. Ponadto parkiet można wielokrotnie odnawiać. Jego wadą jest wysoka cena i pracochłonny montaż.

Ten rodzaj posadzek układa się różnie w zależności od odmiany.

  • Parkiet tradycyjny składa się z drewnianych deszczułek, które łączy się na pióro i wpust, komponując różne wzory (jodełka, drabinka, cegiełka itp.). 
  • Parkiet lamelowy charakteryzuje się cieńszymi deszczułkami, które układa się na styk. 
  • Z kolei parkiet przemysłowy to grubsze deszczułki, układane na sztorc i połączone w płyty taśmą samoprzylepną, którą zrywa się po ułożeniu.

Wpływ na trwałość parkietu ma zarówno prawidłowy sposób ułożenia, jak i gatunek drewna, z jakiego jest on wykonany. Największą popularnością cieszą się średnio twarde odmiany drewna rodzimego, takie jak dąb i jesion. Trwalsze, bardziej odporne na ścieranie i zarysowania są gatunki egzotyczne - merbau, jatoba czy kempas. Są jednak nawet kilkukrotnie droższe.

Parkiet
Mimo pracochłonnego montażu parkiet ma wielu zwolenników. Taka podłoga wygląda naturalnie, a każdy jej element jest niepowtarzalny. (fot. Złoty Sęk)

Deski warstwowe

Zyskują na popularności, ponieważ w przeciwieństwie do typowych podłóg drewnianych nie skrzypią, a ponadto są łatwe w montażu (jako wspomniana już posadzka pływająca). Dodatkowo można je użytkować zaraz po ułożeniu - nie wymagają cyklinowania ani lakierowania, ponieważ wykończone są fabrycznie lakierem bądź olejem.

Składają się z kilku warstw drewna. Na wierzchu jest to twardsza odmiana, bardziej odporna na ścieranie, spodnie warstwy to miękkie drewno drzew krajowych.

Panele podłogowe

Obecnie to jeden na najpopularniejszych materiałów posadzkowych. Oferowane są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. W przeciwieństwie do modeli oferowanych jeszcze dwie dekady temu, zazwyczaj charakteryzują się dużą trwałością. Ich zaletą jest też łatwość montażu i przystępna cena. W przeciwieństwie do parkietu, nie trzeba ich cyklinować, lakierować ani impregnować, nie wymagają też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych podczas eksploatacji.

Aby poprawić ich izolacyjność akustyczną, pod panelami układa się podkład wygłuszający w postaci pianki, korka lub specjalnych mat. Poszczególne elementy łączy się bezklejowo, na zatrzaski. Ważne, by na obwodzie pomieszczenia utworzyć szczelinę dylatacyjną, wsuwając pomiędzy panele a ścianę rozpórki. Należy je usunąć przed zamontowaniem listew wykończeniowych.

Podkład wygłuszający pod panele podłogowe
Panele podłogowe charakteryzują się nie najlepszą izolacyjnością akustyczną, ale można ją poprawić, układając pod nimi podkład wygłuszający. (fot. Cezar)

Wykładziny podłogowe

Produkowane są z różnych materiałów.

  • Wykładziny z PVC są nienasiąkliwe i łatwo je utrzymać w czystości. Zazwyczaj znajdują zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych - kuchniach, łazienkach, korytarzach czy w pomieszczeniach gospodarczych. 
  • Odmianą wykładzin z PVC są produkty winylowe. Często imitują drewno lub kamień, dlatego układa się je również w pomieszczeniach bardziej reprezentacyjnych. 
  • Z kolei wykładziny dywanowe przeznaczone są przede wszystkim do pomieszczeń, gdzie wchodzi się bez butów (pokój dziecięcy, sypialnia), ponieważ trudno utrzymać je w czystości. Są za to ciepłe w dotyku i dodają wnętrzom przytulności.

Posadzki ceramiczne i kamienne

Popularne płytki ceramiczne najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć - w łazienkach, kuchniach i pralniach. Są bowiem odporne nawet na długotrwałe zawilgocenie, a ponadto łatwe do utrzymania w czystości. Z kolei odporne na ścieranie posadzki kamienne często stosuje się w miejscach intensywnie eksploatowanych, takich jak korytarze, ale także pokoje dzienne. Wadą tych materiałów jest to, że są zimne w dotyku.

Płytki przykleja się do podłoża zaprawą klejową, rozprowadzając ją pacą zębatą. Ważne, by klej znalazł się pod całą powierzchnią płytki, aby element nie popękał w trakcie użytkowania. Szerokość spoin pozwalają zachować krzyżyki dystansowe. Po stwardnieniu kleju można przystąpić do fugowania.

Układanie płytek na podłodze
Płytki mocuje się do podłoża na zaprawę klejową, którą rozprowadza się pacą zębatą. (fot. Baumit)

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Finishparkiet

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Mariusz

03 Paź 2019, 08:35

Bardzo fajny poradnik. Ja pod panele kładłam podkład kwarcowy 1.8mm bo zależało mi na takim który nie dość że wyciszy to jeszcze będzie ciepło przewodził.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje