Wybierając drewno do łazienki, możemy spotkać się ze sceptycznymi reakcjami. Utarło się, że należy je chronić przed jakąkolwiek wilgocią, a tej w łazience nie brakuje. Prawdą jest, że drewno reaguje na warunki zewnętrze, ale czy dlatego w ogóle nie można wykorzystać go w miejscach, w których będzie narażone na wilgoć? A może jednak łazienka i drewno mogą iść ze sobą w parze.
Rozglądając się wokół, zorientujemy się, że drewno wykorzystujemy na zewnątrz, wystawiając je na działanie deszczu, a wykonane z niego balie przed laty używano właśnie do kąpieli i prania. W dodatku wbrew obawom wielu osób o higieniczność drewna w łazience, badania wykazały, że wiele gatunków ma właściwości antybakteryjne. Jest ono też dobrym wyborem dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu.
Kluczem do tego, by drewno w łazience zdało egzamin, jest wybór właściwego gatunku i zastosowanie skutecznej impregnacji. Jeśli dodamy też odpowiednią pielęgnację na co dzień, będzie służyło nam przez lata.
Drewno do łazienki możemy wprowadzić zarówno pod postacią szafek i półek, jak i wykładając nim podłogę lub ściany. Z powodzeniem bywa także wykorzystywane do obudowania wanny lub umywalki, gdzie często będzie mieć kontakt z wodą. Możemy nawet pójść o krok dalej i wykorzystać drewno pod prysznicem.
Posadzka w łazience powinna być wykonana z gatunku odpornego na wodę, np. egzotycznego teku. (fot. DLH)
Jaki gatunek drewna wybrać do łazienki?
Wybór odpowiedniego gatunku to najważniejsza decyzja do podjęcia, gdy chcemy wykorzystać drewno w łazience. Aspektem, który koniecznie musimy wziąć pod uwagę jest współczynnik skurczu. Określa on stopień, w jakim drewno odkształca się pod wpływem wilgoci. Im niższa jest jego wartość, tym drewno jest odporniejsze na działanie wody czy pary wodnej. Więc jakie drewno do łazienki wybrać?
Szczególnie polecane są gatunki egzotyczne mające znacznie niższy współczynnik skurczu niż te naturalnie występujące w Polsce. Przemawia za nimi też wyższa zawartość olejków, dzięki czemu są naturalnie bardziej tłuste. Będą najlepszą opcją, gdy wybieramy drewno pod prysznic czy na obudowę wanny. Najczęściej stosowane są takie gatunki jak tek, iroko, doussie czy merbau.
Jakie drewno do łazienki możemy wybrać, jeśli zależy nam na wykorzystaniu rodzimego gatunku? Najlepiej sprawdzi się olcha, wiąz, jesion czy dąb.
Jak pielęgnować drewno w łazience?
Kolejnym równie ważnym aspektem jest zabezpieczenie drewna i jego pielęgnacja. Można je pokryć lakierem lub naolejować. Pierwszy sposób wydaje się popularny, jednak nie jest polecany do łazienek. Lakier w kontakcie z wodą staje się śliski, więc w okolicy wanny czy prysznica może być niebezpieczny. Dodatkowo przez każdą rysę drewno będzie chłonęło wilgoć, a warstwa lakieru bardzo utrudni jej odparowanie, co spowoduje poważniejsze uszkodzenia.
O wiele bardziej polecane jest olejowanie. Olej nie tworzy na drewnie nowej warstwy, lecz wnika w nie, pozostawiając satynowe wykończenie. Wadą olejowania jest konieczność jego powtarzania - w zależności od eksploatowania nawet co kilka miesięcy - choć ma to również plusy, ponieważ nowa porcja oleju nie tylko podniesie odporność drewna, lecz także odświeży jego wygląd i ukryje drobne zarysowania.
Ważne jest także, by zadbać o wentylację. Dlatego po kąpieli czy prysznicu należy otwierać okno, by wilgoć mogła szybciej odparować - nie robimy tego zimą, ani gdy pada.
Drewniany blat pod umywalkę mozna zabezpieczyc olejem, fot. aaphotograph / pl.depositphotos.com.
Czyszczenie drewnianych elementów w łazience
Drewno w łazienkach należy czyścić, zachowując ostrożność. Sięgajmy po delikatne, wilgotne szmatki oraz końcówki do odkurzacza o miękkim końcu. Wybierajmy także środki przeznaczone do drewna - najlepiej jeśli będą także przypisane do konkretnej grupy gatunków oraz formy zabezpieczenia, jaką zastosowaliśmy.
Rozlaną wodę należy od razu wytrzeć, by nie powstały nieestetyczne plamy. Może być to uciążliwe, szczególnie jeśli wybraliśmy drewno pod prysznic, ale warto poświęcić tę chwilę, by dłużej doskonale się prezentowało. Z kolei naniesiony piasek należy odkurzyć - nigdy go nie zamiatajmy, ponieważ zarysujemy drewno.
Jakie są zalety drewna w łazience?
Nie da się ukryć, że jego podstawową zaletą są względy estetyczne. Drewno w łazience jednocześnie prezentuje się elegancko i sprawia, że pomieszczenie jest przytulniejsze.
Dodatkowo jeśli chcemy, by spójną częścią mieszkania pod względem aranżacji była także łazienka, drewno pozwoli nam uzyskać taki efekt. Dobrym pomysłem będzie jednolita podłoga w całym mieszkaniu lub dobranie szafek czy blatu pod umywalkę do wyposażenia pozostałych części domu.
Drewno należy do materiałów ciepłych oraz miękkich, dlatego pokryta nim podłoga będzie dużo milsza w dotyku. Dzięki temu też drewno w łazience będzie znacznie lepiej amortyzowało upadki niż kafelki. Kolejna zaletą drewna jest jego plastyczność - jest łatwe w obróbce i prościej można dopasować jego kształt do swoich potrzeb niż w przypadku kafelek.
Drewno w łazienkach to rozwiązanie, którego nie trzeba się bać. Wystarczy, że przemyślimy wszystkie aspekty i wybierzemy gatunek oraz zastosowanie, które u nas sprawdzi się najlepiej. Wkomponowane we wnętrze zrobi wrażenie na naszych gościach, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na drewno pod prysznicem.
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.